NİCE NİCE YILLARA KASTAMONU ENTEGRE

Kastamonu Entegre 50. yıl buluşmaları kapsamında Kastamonu’da tören düzenledi.

 NİCE NİCE YILLARA KASTAMONU ENTEGRE
banner72

 

Kastamonu Entegre 50. yıl buluşmaları kapsamında Kastamonu’da tören düzenledi. 

Törende Vali Vekili Ünal Kılıçarslan, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, CHP Milletvekili Hasan Baltacı ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’da birer konuşma yaptı.

Vali Vekili Ünal Kılıçarslan yaptığı konuşmada, Kastamonu Entegre’nin 50’inci yılını tebrik ettikten sonra Entegre’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

ÇELİK: İŞADAMLARINDAN YATIRIM BEKLİYORUZ

Kastamonu Entegre’nin 50 yıldır iş hayatına katkı verdiğini belirten AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik yaptığı konuşmada, “Son 16 yıldır Türkiye’de orman varlığı yüzde 5 arttı. Yangınlara müdahale süresi 15 dakika gibi kısa bir süreye indi. Gerçekten çok ince noktalarda ciddi çalışmalar devam ediyor. Türkiye’deki orman varlığının korunması, geleceğe taşınması aynı zamanda kendi fabrikalarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için yapılan çalışmalar çok önemli. Kastamonu Entegre gibi fabrikalarımızın artmasını istiyoruz. Bunun için ne yapılması lazım? Organize Sanayi Bölgelerimizin özelinde bir önce faaliyete geçirilmesi lazım. Kastamonu Entegre’nin bir fabrikası eski yerinde devam ediyor, bir fabrikası da Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi’nde açıldı. Şu anda Kastamonu OSB’nin içinde yer bulunamıyor. Ek organize sanayi bölgesi ile ilgili kamulaştırma süreci devam ediyor. Şu anda hemen yatırım yapılabilecek tek alternatif OSB’miz, Seydiler OSB. Ulaşım anlamında çok ciddi bir yatırım yaptığımız, yaklaşık 2 milyarlık Kastamonu-İnebolu yolunun ortasında bulunan bu organize sanayi bölgesine işadamlarımızdan yatırım bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

BALTACI: SİYASETÇİ OLARAK GÖREVLERİMİN FARKINDAYIM

CHP Milletvekili Hasan Baltacı da, Kastamonu Entegre’yi kutlayarak; “1969 yılında ağaç bazlı panel endüstrisi ile başlayan, 50 yıldır bu üretim ateşini söndürmeyen, 50 yıldır bir üretim geleneğini oluşturan Kastamonu Entegre ailesini yürekten kutluyorum. Yüzde 70’i ormanla kaplı bir ilimiz var. Yaklaşık 148 milyon metreküp bir orman varlığı var. Türkiye’nin 1’incisi, Avrupa’nın 4’üncüsü, dünyanın 7’ncisi olan Kastamonu Entegre gibi bir öncü kuruluşun olduğu ilimizde orman varlığını hem korumak, hem geliştirmek, hem de ahşap sanayiyi teşvik edip, ileriye taşımak, bu üretim ateşinini söndürmemek bizim görevimiz. Üniversitemize düşen görevler var. Bürokrasinin üzerine düşen görevler var. Siyasetçinin üzerine düşen görevler var. Çalışanlar ve sanayicilerin üzerine düşen görevler var. Bu işbirliğinin, koordinasyonun doğru kurulmuş bir Kastamonu’nun nice 50 yıllar göreceğinden eminim. Ben bir siyasetçi olarak görevlerimin farkındayım, sorumluluğumun bilincindeyim” şeklinde konuştu.

VİDİNLİOĞLU: KASTAMONU’YU YAŞATMAMIZ LAZIM

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ise, Kastamonu Entegre’nin Türkiye’de ve dünyada üretici güç olduğunu söyledi. Vidinlioğlu, şunları belirtti: “Başta Kastamonu ve Türkiye’nin tanıtımına desteği, oluşturduğu istihdam ile ekonomi ve kalkınmaya büyük katkısı olan Kastamonu Entegre’nin 50’nci yılını kutluyorum. Yurtdışında yaptığı yatırımlarla şehrimizin tanıtımına yaptığı katkılar ve şehrimizde yaptığı istihdamla Kastamonu ve Kastamonu halkının çıkarlarını hem yurtiçinde, hem yurtdışında kollayıp, Kastamonu Entegre A.Ş. değerli CEO’su Haluk Yıldız beye de bir hemşehrilik beratı takdim edeceğim. Bizim en çok ihtiyacımız olan tanıtımda Kastamonu Entegre çok büyük katkı veriyor. Fakat bu sadece Kastamonu Entegre’nin gayretleri ile işçileri ile yeterli değil. Mutlaka şehrin diğer birleşenlerinin, bizi il dışında temsil eden işadamlarımızın mutlaka ve mutlaka Kastamonu ile bir takım şeyler gerçekleştirmesi gerekiyor. Ağaçta başkentiz diyoruz ama kendi kendimize dile getirmemiz çok anlamı olmuyor. Kendi içimizde oynamayacağız. Bizim dışarıya açılmamız lazım. Yöresel ürünlerimizde, ürettiğimiz ahşap ürünlerde, taş baskı ürünlerinde pazar sıkıntımız var. Ağaç aynı ağaçta Kastamonu mührünü vurmamız lazım. Taş baskı aynı taş baskı da buna Kastamonu mührünü vurmamız lazım. Çünkü yereli tanıtamadığımız zaman genelde çok fazla değeri olmuyor. Ürünlerde Kastamonu’yu çağrıştıran bir şeylerin olması lazım. İşin içine profesyonellik katmak lazım. Ben kendir ile çok şey dile getiriyorum. Çok fazla yan sanayide kullanılabilen bir ürün. Tohum eksiğimiz çok fazla. 2-3 yıl tohum biriktirmemiz lazım. Bu konuda Kastamonu Entegre’nin bir girişimi olmasını çok arzu ederim. Belediye olarak da bizim üzerimize ne düşüyorsa, biz yapmaya hazırız. Biz Kastamonu’ya gelecek her türlü yatırımın yanındayız. Yapabileceğimiz her şeyi sonuna kadar yaparız. Bu konuda sayın vekillerimizde istekli olduğunu biliyorum. Gelin el birliği yapalım, şu işi başaralım. Kastamonu için başaralım. Biz kadim bir şehiriz, köklü bir şehiriz. Şehirlerinde bir ömrü var. Şehrimizi yaşatmamız lazım, Kastamonu’yu yaşatmamız lazım. Bunun içinde ben herkesi işbirliğine davet ediyorum.”

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2019, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER