'Neyin kafasını yaşıyorsunuz?

Merkez İlçe Halk ve Muhtarlar Toplantısı dün Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Salonunda, Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz başkanlığında gerçekleştirildi

Merkez İlçe Halk ve Muhtarlar Toplantısı dün Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Salonunda, Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya Kastamonu Belediyesi adına Belediye Başkan yardımcısı Nuray Çolak, Açık Kapı Şube Müdürü Serpil Tuzcu, Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu ile merkez ve köy muhtarları katıldı. Toplantıda, Açık Kapı Uygulaması tanıtılırken ayrıca Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz’ın maske komsundaki uyarısı dikkat çekti. Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, Kastamonu’da 15 Ağustos’tan itibaren kovid-19 kaynaklı ölümlerin olduğunu belirterek; “İnsanların tercihleri vardır aşı olmak istemeyebilirler. Zorla kimseye aşı yaptırılmıyor. Ama maskede bir tercih hakkınız yok. Maske zorunluluğu devam ediyor. Mesafeye hijyene dikkat etmek gerekiyor. Lütfen dikkat edelim önemseyelim” dedi.

16 AĞUSTOS'TAN BERİ BÖLÜM VAR

Toplantıda Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu’nun maskesini elinde taşıyarak salona girmesini eleştiren Vali Vedat Yılmaz;  “Muhtarlar Derneği Başkanımız elinde maskesiyle geliyor, neredeyse halay çekecek. Yine başka bir muhtarımız geliyor maskesiz bir şekilde. Pandemi devam ediyor. Vaka sayısı 300 civarında. Neyin kafasını yaşıyoruz ben anlamıyorum. Hastaneler dolmak üzere. 15 Ağustos’tan beri her gün ölüm oluyor. Kimi gün bir kimi gün 4’e kadar çıktığı oldu. 16 Ağustos’tan beri ölüm var. 15’in de 4 kişi vefat etti Kovid-19’dan. Bugün vefatımız yok çok şükür ama ağır hasta sayısında 4 tane artış var. Yoğun bakım odaları açıyoruz. Aşı olmayanlar ayrı bir durumda. Neye istinaden olmuyorlarsa. En azından aşı hastalığı önlemse de koruyucu bir etken. Maske ve mesafe önemli. İnsanların tercihleri vardır aşı olmak istemeyebilirler. Zorla kimseye aşı yaptırılmıyor. Ama maskede bir tercih hakkınız yok. Maske zorunluluğu devam ediyor. Mesafeye hijyene dikkat etmek gerekiyor. Lütfen dikkat edelim önemseyelim. Biri hastalık geçirince ikinci kez geçirilmeyecek diye bir şey yok. Bazıların durumu ağırlaşabiliyor. MHRS uygulaması üzerinden aşı olmak isteyenler randevu alabiliyorlar. Olmakta fayda var. Vatandaşlarımızın da olması fayda sağlayacak” dedi.

MUHTARLAR SIKINTILARINI DİLE GETİRDİ

Konuşmaların ardından muhtarlar mahallerinde ve köylerinde yapılması gerekenleri ve bazı eksikleri dile getirdiler.

YAPAN; “AVM’NİN ÖNÜNDEKİ KAVŞAK TEHLİKELİ, ÖNLEM ALINMALI”

Saraçlar Mahallesi Muhtarı Ali İhsan Yapan, ilimiz de açılan Kastamall AVM’nin trafik ve yaya yoğunluğunu Ankara kavşağında oldukça artırdığını, buraya acil bir şekilde sinyalizasyon yapılması gerektiğini talep etti. Şuan yayaların artık karşıdan karşıya geçmekte zorlandığını belirten Muhtar Yapan, konunun daha öncede Beyçelebi Mahallesi Muhtarı Rıfat Cozuroğlu ile birlikte gündeme getirdiklerini belirttiler. Ek olarak taleplerine aynı yerde ışıklandırmanın oldukça zayıf olduğu ve çay boyundaki ağaçların ışıklara engel olduğu, ağaçların bu bölgede de budama işlemi yapılması gerektiğini belirtti.

YAYLACIOĞLU; “KÖYÜMÜZDE, 100 ÜZERİNDE BAŞIBOŞ KÖPEK MEVCUT”

Mescid Köyü Muhtarı Ferhat Yaylacıoğlu, köylerinde 100 üzerinde başıboş şekilde köpek mevcut olduğunu ve bu hayvanları bir an önce hayvan barınağına yerleştirilmesi gerektiğini, birde GSM operatörlerinin köylerinde çekmediğini belirtti.

ALİFİŞEKOĞLU; “2-3 AYDIR İLETİŞİM SIKINTISI YAŞIYORUZ”

Hacıilyas Köyü Muhtarı Satı Alifişekoğlu, köylerinde bir kısım yerde 300 metrelik alanda asfalt olmadığını, buranın grup köy yolu olduğu yapılması gerektiğini söyleyerek, köylerinde yıldırım düşmesi sonucunda yaşanan telefon hatlarında ki sorunun giderilmesi gerektiğini, 2-3 aydır iletişim sıkıntısı yaşadıklarını belirtti.

KARANDI; “KONUYLA İLGİLİ OLARAK 1,5 YIL ÖNCE DİLEKÇE VERDİK, FAALİYET YOK”

Esentepe Mahallesi Muhtarı Recai Karandı, mahallerinde 2 tane olmak üzere ilk ve ortaokul bulunduğunu, birbirlerine yakın konumda olmasına rağmen spor faaliyetleri yapabilecekleri bir spor salonu olmadığını belirtti. Konu ilgili olarak 1,5 yıl önce dilekçe verdiklerini, Milli Eğitim’e ait iki okul arasında yer olduğunu ve buraya spor salonu yapılmasını tekrar talep ettiklerini belirti. Ayrıca Muhtar Karandı, 2 yıl önce uzayan ağaçlar budama işlemi yapıldığını ama tekrar uzadığını belirterek, mahallerinde bulunan ağaçların yeniden budama işlemi yapılması gerektiğini aktardı.

KUŞÇU; “TOSYA YOLUNDA PAZAR YERİ TALEBİMİZ VAR”

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Muhtarı Metin Kuşçu, mahallesinde Şehit Erhan Kelleci İlkokulunun yanında Milli Eğitim’in arsası olduğunu, buraya yapılacak okulun 3-4 senedir yapılmadığını, mahallemizde öğrencilerin fazla olması sebebiyle başka mahalle okullarına gittiklerini söyleyerek, vatandaşın geçici adresle başka adreslerde oturmak zorunda kaldığını, Sepetçioğlu Sokakta ise DSİ tarafından dere ıslahı Suluçeviz’de dahil yapılması gerekmekte olduğunu, ayrıca burada çok keskin bir viraj olduğu ve burada ölümlü ve ağır maddi hasarlı kazalar olduğu için bir an önce çözüm aradıklarını, Tosya yolunda Pazar yeri olmadığını ve buraya Pazar yeri kurulması gerektiğini ve son olarak mahalle girişlerinde köprü üzerine kamera kurulması gerektiğini söylemiş olduğumuz konunun uzun zamandır çözüme kavuşmadığı belirtti.

YENİKOMŞU; “GERMEÇ TEPE BARAJINDA KAPALI SİTEM YAPILMALI”

İncebuğoz Köyü Muhtarı Mehmet Yenikomşu, köylerinde ve çevre yakın mahallerinde GSM operatörlerinin çekmediğini, Kavalca, Kurusaray ve Kırcalara kadar olan grup yolun Şeker Fabrikasına kadar yapılması gerektiğini, sürekli dilekçe ve taleplerde bulunduklarını ama halen yapılmadığını belirterek, Kastamonu’nun kalkınması için Germeç Tepe Barajının kapalı sitem yapılması için bakanlıktan söz alındığını vurguladı.

KARABACAK; “KARAÇOMAK DERESİ ISLAH ÇALIŞMALARI BİR AN ÖNCE TAMAMLANMALI”

Budamış Köyü Muhtarı Hüseyin Karabacak, köyümüz 2019 yılı itibariyle belediye sınırlarına girdiği ve mahalle olduklarını belirterek, şuan mahallelerinde bulunun Şehri Şahane bloklarında bin kişi üzerinde vatandaş oturmak iken, buranın karşısında kapalı dolmuş durağı bulunmadığı için vatandaşların karayolundan gelişi güzel geçerek istedikleri yerden hal otobüse bindikleri için tehlike arz ettiğini belirtti. Ayrıca Muhtar Karabacak, Karaçomak Dersinde kalan ıslah çalışmalarının acilen tamamlanması gerektiğini, derenin yağışlar sonrasında su seviyesinin artması sonucunda Bozkurt’ta yaşanan afet gibi bir kazaya sebebiyet vermemesi için çalışmaların tamamlanmasını istedi.

“İŞARET LEVHASI VE HIZ KESİCİLERİN ACİLİYETİ SÖZ KONUSU”

Son olarak Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu; “Maske konusunda değerli valim bize vurgu yaptınız. Maskem koptu o yüzden bir sorun oluştu ve girişte maske bulamadım ve iğneyle tutturmak istedim. Sağlığımız tabi ki önemli. Valilik Açık Kapı ve Mahalli İdareler Birliğine teşekkür ediyoruz çünkü iç içe çalıyoruz. Açık Kapı’ya pandemi döneminde bizlere oldukça fazla yardımcı oldular. Bir afet yaşadık ve Dünya’nın gündemine oturduk. Ben hayatını kaybedenlere Allah’tan Rahmet diliyor, yaralılara acil şifalar iterek milletimize sabır diliyorum. Yaralarımızı sarma konusunda devletimiz ve milletimize teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere tüm bakan ve bürokratlar burada bir üst kurdular ve hayata tekrar geçirmek için gece gündüz çalışıyorlar. Bizlerde Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu olarak buraya birçok ihtiyaç duyulan yardımı depolara teslim ettik. Kastamonu olarak ise 9 ton deterjanı ABC firmasından ücretiyle alarak ulaşmasını sağladık. Bunun dışında bu toplantıları özledik ama kurumlarımız var gücüyle afet bölgelerinde olduğu için acil ihtiyaçlarımızı söyleyemiyoruz. Yaralarımız sarıldıktan sonra yapılması gereken işlerin hayat bulacağına inanıyorum. Eksik gördüklerimiz bizlere dışarıdan gelen misafirlerimiz tarafından iletiliyor. Bunlardan başlıca Çankırı geçildikten sonra yol çizgileri olmadığı, köylere yapılan asfaltlarda ise hiç çizginin kalmadığı biliniyor. Birde köy girişlerinde ve grup köylerine yaklaşırken işaret levhası ve hız kesicilerin aciliyeti söz konusu” diyerek sözlerine son verdi.(Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2021, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER