'Neyi saklıyorsunuz, kimi koruyorsunuz?'

CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Bozkurt ilçesinde meydana gelen sel felaketinin ilk anından itibaren patladığı iddia edilen hidroelektrik santrali regülatörünü yerinde inceleyip, görüntüledi

'Neyi saklıyorsunuz, kimi koruyorsunuz?'

CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Bozkurt ilçesinde meydana gelen sel felaketinin ilk anından itibaren patladığı iddia edilen hidroelektrik santrali regülatörünü yerinde inceleyip, görüntüledi.

Bir çok can kaybına neden olan sel felaketinden sonra, vatandaşların yıkıldığını, Bakanlık, DSİ ve Valiliğin ise yıkılmadığını  net bir dille açıklayan HES'i havadan drone ile görüntüleyen CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, HES'in yıkıldığını ve iletim kanallarının parçalandığını öne sürdü.

Kilometrelerce yürüyerek HES’in bulunduğu bölgeye ulaşan Hasan Baltacı, sosyal medya hesabından HES’in son halini paylaştı ve “Yıkılan HES yapıları burada, yalan söyleyen bakanlar orada. İşte görüntüler. Neyi saklıyorsunuz, kimi koruyorsunuz?” diye sordu.

“REGÜLATÖR VE İLETİM KANALLARI PARAM PARÇA”

Köy yollarının henüz yapılmadığı belirten ve yürüyerek bölgeye ulaştıklarını ifade eden Baltacı, “Kamuoyunu merak ettiği Hidro Elektrik Santrali bölgesine gelmeyi başardık. Arkamda Bozkurt’un üstüne kurulan HES’in regülatörünü ve beton iletim kanallarını görüyorsunuz. Aşırı yağış dolasıyla, bu dağlardaki küçük vadilerde biriken sular buraya hızla akmış. Regülatör ve su kanallarını paramparça etmiş. Bu bölgede çok yoğun ormancılık faaliyetleri yürütülür. Ormanda kesilen tomruklarda sel suyuna kapılarak önüne regülatör ve iletim kanalarını da alarak Bozkurt’a doğru kadar gitmiş. Tarım Bakanı felaketin ilk anlarında şöyle bir açıklama yapmıştı; ‘Selin en büyük mağduru HES’ler’ demişti. Doğanın akışına bu şekilde müdahale edilirse hem HES hem de şehirlerdeki insanlarımız bunun acı bedelini ödemek zorunda kalır” diye konuştu. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER