‘Nefes aldıracak bir zam bekliyoruz’

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği (TÜM-EMEKDER) Kastamonu Şube Başkanı Hamdi Kaya, emeklilerin devletin sırtında bir yük gibi görmeye kimsenin hakkının olmadığını, emeklilere nefes aldıracak bir zam beklediklerini ifade etti.

‘Nefes aldıracak bir zam bekliyoruz’
banner72

Kastamonu merkezde yaklaşık 38 bin, ilçelerle birlikte 100 binin üzerinde emeklinin bulunduğunu, ülke genelinde ise 15 milyon emeklinin olduğunu söyleyen Hamdi Kaya, “Emeklilerimizin her biri, ülkemiz, vatanımız ve milletimiz için ortalama 30-35 yıl hizmet ederek emekli olmuşlardır. Gelin görün ki bu insanlar bugün devletimizin sırtına yük gibi görülmektedir. Emeklilerimizi, devletin sırtında yük gibi görmeye kimsenin hakkı yoktur” dedi.

“EMEKLİ MAAŞLARI EN AZ 3 BİN LİRA OLMALI”

Asgari ücretlilerin hak ettiği ücrete kavuşmasını emekliler olarak beklediklerini, ancak kendilerinin içinde bulunduğu durumun da göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyen Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:“Emekliler olarak; haklılıkları asla göz ardı edilmemesi gereken ve mağdur durumda olan, zor şartlar altında geçimlerini sağlayan, açlık sınırının altında maaş alan asgari ücretli kardeşlerimizin yanındayız. Maaşlarının 4 bin ila 5 bin lira arasında olması gerektiği gündem olmuştur, her ne kadar sendikalı olmasalar da Türk İş, Hak İş ve DİSK’in desteğiyle inşallah ülkemizin şartlarına göre hak ettikleri zamları alacaklardır.  Ne yazık ki emeklilerimiz için bu gündem oluşturulmamıştır. Açlık sınırının altında maaş alan emeklilerimizin durumlarını acaba kim Meclis’e taşıyacak. Kim gündemde tutacak. 1 Ocak 2022’de yapılacak zam da biliyoruz ki emeklilerimize hiçbir şekilde çare olmayacaktır. İntibak yasası çıkmasına rağmen uygulanmayan, uygulanması da zor görünen tüm emeklilerimizin maaşlarının minimum 3 bin lira seviyesinde olmalı. Bu tutar üzerinden de zam uygulanması zaruridir. En azından emeklilerimizin biraz nefes almasını sağlamak için bu durum göz ardı edilmemelidir. Sadece emeklilerimizin değil, dul ve yetimlerimizin de durumları içler acısıdır. Dul ve yetimlerimizin maaşları da 2 bin 500 liraya çıkarılması ve bu tutar üzerinden zam uygulamalarının yapılması, en azından yüzlerini az da olsa güldürecektir. Emeklilerimizin Türk İş, Hak İş ve DİSK gibi bir desteği bulunmamaktadır. Maalesef bizi yönetenlerin iki dudağının arasından çıkana boyun eğmek zorundayız. Anayasal hak olması nedeniyle emeklilerimize de sendika kurma hakkı mutlaka verilmelidir ve masada emeklilerimizin de temsil hakkı olmalıdır.”

Bayram ikramiyeleri ile günü kurtarma çabalarının artık nafile olduğunu vurgulayan Hamdi Kaya, “Dini bayramlarda verilen bayram ikramiyeleri ile sadece günü kurtarma ve şirin görünme çabası nafiledir. Bu ikramiyeler emeklilerimizin maaşlarına artı olarak yansıtılmalıdır” dedi.

"KASTAMONU EMEKLİLER DERNEĞİ, EMEKLİLERİMİZİN HİÇBİR SORUNUNU GÜNDEME GETİRMEDİ"

Kastamonu’daki bir diğer emekli derneği olan Kastamonu Emekliler Derneği’nin de kendileriyle birlikte emeklilerin sorunlarını anlatmasını beklediklerini de söyleyen Kaya, “Geçtiğimiz aylarda iktidar partisinin İl Genel Meclisi üyesi, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, çiftçilerimizin çok zor durumda olduğunu basına verdiği demeçle gündeme getirmiştir. Her ne kadar kendi partisi de olsa serzenişlerini ifade etmiştir. Bu hareketinden dolayı kendilerini kutluyorum. Ancak amacı emekliye hizmet olan Kastamonu Emekliler Derneği başkanımız, iktidarda bulunan partinin yönetiminde bulunmuş olmasına rağmen emeklilerimizin hiçbir sorununu gündeme getirmemiştir. Biz Kastamonu Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği olarak işçi ve memur emeklilerimizin tüm sorunları hakkında imza kampanyasını birlikte yapmak için davet etmemize rağmen kendilerinden hiçbir olumlu cevap alamadık. Buradan bir kez daha, emeklilerimizin sorunlarını her platformda her toplantıda el ele vererek gündemde tutmaya, emeklilerimizin zor şartlarda hayata tutunmaya çalıştığını anlatmaya ve maaşlarının iyileştirilmesi gerektiği konusunda birlikte hareket etmeye davet ediyorum” diye konuştu.

Emeklilerin refahı için çabaladıklarını söyleyen Hamdi Kaya, “Bizim partilerle veya herhangi bir görüş ile bağlantımız olamaz. Emeklilerimizin refahı için çabalıyoruz. Emeklilerimizin sorunlarını Meclis’te veya diğer platformlarda gündemde tutan, kamuoyu oluşturulmasını sağlayan her kim olursa olsun asla unutulmayacak ve unutturulmayacaktır” dedi.

TÜM-EMEKDER Şube Başkanı Kaya, açıklamasında ayrıca önümüzdeki aylarda Kastamonu’da emeklilerin sorunlarının masaya yatırılacağı bir toplantıyı da düzenleyeceklerini duyurdu. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER