Nazım Hikmet, İnebolu'ya gelişinin 101. yılında anıldı

İnebolu Kültür ve Sanat Derneği tarafından Şair Nazım Hikmet'in İnebolu'ya gelişinin 101. yıldönümü nedeniyle Nazım Hikmet'in doğum gününde, İnebolu Belediye Sinema ve Toplantı Salonunda panel düzenlendi.

Nazım Hikmet, İnebolu'ya gelişinin 101. yılında anıldı
banner72

Panele, Kastamonu Üniversite Öğretim Üyesi ve Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Hasan Sacit Keseroğlu, Eğitimci Yazar Mehmet Saydum ve Şair Yazar Mertcan Karacan konuşmacı olarak; Eğitimci Refika Hıdır da moderatör sunucu olarak katıldı.

Nazım Hikmet Paneli ile ilgili açıklamada bulunan İnebolu Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Hasan İlyasoğlu; “Nazım Hikmet, arkadaşı Vala Nurettin ile birlikte 3 Ocak 1921 tarihinde milli mücadeleye katılmak üzere yolcu gemisi ile İnebolu'ya gelmiştir. İnebolu'da 23 gün kaldıktan sonra yürüyerek 3 günde Kastamonu'ya, Kastamonu'dan da yine yürüyerek Çankırı üzerinden Ankara’ya ulaşmıştır. Dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet, İnebolu'da kaldığı sürece İnebolu ile ilgili iki şiir yazmıştır. İnebolu'muzun bu değerli şairin İnebolu' ya geliş ve doğum yıldönümü olan 15 Ocak tarihinde değerli konuşmacılarımızın yer aldığı bir panel ile anıldı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER