Nasuh Mahruki Kastamonu'da

Türkiye'nin en önemli dağcıları arasında yer alan, AKUT'un Kurucusu Nasuh Mahruki, ailesiyle birlikte Kastamonu'yu ziyaret etti.

Nasuh Mahruki Kastamonu'da

Everest'e tırmanan ilk Türk dağcı unvanını elinde bulunduran, Mahruki; eşi ve çocuklarıyla birlikte Pınarbaşı ilçemizde bulunan Valla Kanyonu'nda vakit geçirdi. Mahruki ve ailesinin Kastamonu gezisinin bir kaç gün sürmesi bekleniyor.

NASUH MAHRUKİ KİMDİR?

1992-1994 yılları arasında eskiden Sovyetler Birliği'nin sınırları içinde kalan 7000 metreden yüksek beş dağa tırmanarak Kar Leoparı unvanını aldı. 1995 yılında Everest Dağı'na tırmanan ilk Türk dağcı oldu. 1996 yılında yedi kıtanın en yüksek dağına tırmanarak Yedi Zirveler projesini tamamlayan 45. ve en genç sporcu oldu. Sonraki yıllarda da birçok zorlu tırmanış gerçekleştirdi. En önemlileri, oksijen desteksiz olarak gerçekleştirdiği Cho Oyu, Lhotse ve K2 dağlarıdır. 2010 yılında bir kez daha Everest Dağı'na tırmandı.

Bahçeşehir Üniversitesi'nde "Takım Çalışması ve Liderlik" dersleri vermiş olup ayrıca liderlik, takım çalışması, kişisel gelişim, kendini tanıma, hedef odaklılık, kararlılık, disiplin, risk yönetimi gibi konularda motivasyon konuşmaları ve seminerler düzenliyor. Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı ve televizyon kanallarında belgesel programları hazırladı.

AKUT'un kurucu üyesidir. AKUT Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekte iken 28 Kasım 2016'da Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliğinden istifa eden Mahruki, AKUT Onursal Başkanı olarak görevini sürdürüyor. Himalayalar'da Bhutan Krallığı'na yaptıkları bir motosiklet yolculuğu sırasında geleneksel bir düğün töreniyle Mine Mahruki ile evlenen Nasuh Mahruki, Barlas ve Bilge adında iki çocuk babası. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER