Muzaffer Karamustafa’dan cevap Karalama politikası yapmadım

Üç dönem KESOB Başkan Vekilliği, dört dönem Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Denetim Kurulu Başkanlığı ve yedi dönem de Sebze ve Meyveciler Odası Başkanlığı görevlerinde bulunan Muzaffer Karamustafa, Penbe Han'da düzenlediği basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Muzaffer Karamustafa’dan cevap Karalama politikası yapmadım
banner72

 

Üç dönem KESOB Başkan Vekilliği, dört dönem Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Denetim Kurulu Başkanlığı ve yedi dönem de Sebze ve Meyveciler Odası Başkanlığı görevlerinde bulunan Muzaffer Karamustafa, Penbe Han'da düzenlediği basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Değerlendirmesinde KESOB ve Esnaf Kredi Kefalet Kooparatiflerine yönelik eleştirilerini sürdüren Muzaffer Karamustafa’nın açıklamaları şöyle; “Konuşmamın hemen başında; ülkemizin içinde bulunduğu şu günlerde, Ortadoğu'da Barış Pınarı Harekâtı'nda mücadele eden Mehmetçiklerimize en alttan en üst komuta kademesine kadar taşın altına elini koyan siyasetçi ve bürokratlarımıza bu milli mücadelemizde başarı diler, Şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize ise acil şifalar diliyorum. Televizyonlarda ve gazetelerde ülke olarak milli mücadelemiz gündemde iken; esnaf içerisinde ve halk dilinde ekonominin bozukluğundan ve küçük esnafın zor şartlar ve geçim sıkıntısında olduğu görülüp konuşulurken, yapıcı olmak adına Kastamonu esnafımız adına geçtiğimiz günlerde eleştiri ve öneri niteliğinde açıklama yapmıştım. Ben bu eleştirilerimin doğruluğuna inanıp bu durumlara istinaden inandıklarımı dile getirmiştim.

“ŞAHSİ OLARAK KİMSEYİ HEDEF ALACAK İTHAMLARDA BULUNMADIM”

Karalama politikası yapmadım. Şahsi olarak kimseyi hedef alacak ithamlarda da bulunmadım. Dursun Ergin'i iyi tanırım, aynı mahallede beraber büyümüş, aynı siyaset ve sivil toplum örgütlerinde beraber çalıştık. Kendisi sevdiğim bir kişidir. Açıklamaları doğrudur. KESOB ile Esnaf Kredi Kefalet Kooparatifleri kanunlarla kurulmuştur ve tüzükleri vardır. Bu kanunlara göre hareket eder, ülke ekonomisinin kalkınmasına, hizmet amaçlı vizyonu açık esnaflar arasında yardımlaşmayı amaçlar. Kalkınmayı; kültürel, sanatsal ve yeni kurulacak esnaf yararına iş alanları, iş yerleri konusunda araştırmacı, birleştirici, yeni çağa ve zamana uymak kaydıyla teknolojiye uygun hizmet alanlarının açılmasında yardımcı olmak ve gerektiğinde taşın altına elini koyma zorunluluğu esasına göre hareket etmek durumundadır. Bu amaçlar doğrultusunda yönetim kurulları, esnaf camiası menfaatleri doğrultusunda güçleri nispetinde çaba sarf etmek zorundadır. Devletimiz sağ olsun. Plasman sorunu yoktur, esnafımız prosedürleri yerine getirdiğinde krediye güçleri dahilinde ulaşabilmektedir. Doğrudur, kooparetafimiz iyiler arasındadır ve buna itirazımız da yoktur. Amaç bağcıyı dövmek değil, bağdaki üzümü iyi yetiştirmektir. Faizle para kazanmasını öğretmek değil, bu duruma düşmeden para kazanmasını öğretmek olmalıdır. Krediyi veren Devletimiz, faizi ve şartlarını limitlerini belirleyen Halk Bankası aracılığıyla vermektedir. Kooperatife düşen pay ve kesintiler Halk Bankası'ndan kooperatifin hesabına geçer. Bu biriken paralarla giderlerini karşılar, harcamalarını yapar, işleyiş bu şekilde devam eder, ben toplanan bu kâr paylarının harcanması, zamanlaması ve şeklinin yanlış olduğunu ifade ettim.

“İNSANLAR HATA YAPABİLİR, AMA HATASINI YÜZE SÖYLEYEMEYEN DOST DEĞİLDİR”

Burada etik olmayan bazı şeyler var. Bunların etik olması için, düzenli olması için anlayamadığım, anlamak istediğim şeylerden bahsediyorum. Görev yaptığımız süre içerisinde önceki başkan ve yönetimi dahil olmak üzere, şimdi ki mevcut başkan ve yönetimiyle yan yana gelip yapılan sohbetlerimizde her zaman binamızı yenileyelim, 21. yüzyıla uygun modern hizmet binasına kavuşma hayalimi dile getirdim. Kendi atıl binalarımızı değerlendirelim dedim. Ben bu fikirleri uzun zamandan beri dile getirmekteyim. Şahsımın bu görevlerde iken layıkıyla görev yaptığıma inanıyorum. Görevim denetim kuruluydu oda başkanıydım. 1996-2006 yılları arasında KESOB başkan vekili olarak görev yaptım. Ben onlara 'kanunsuz bir şey yaptınız, yapıyorsunuz' diye ithamda bulunmadım ve hiçbir arkadaşım, oda başkanları, kooperatif başkan ve kurulları dahil hiç kimse kanunsuz iş yapmaz ve yapamaz. Ben şahsım adına kefilim. Fakat insanlar hata yapabilir, ama hatasını yüze söyleyemeyen dost değildir. Kim hata yaptıysa onun hatasını telafi edip de kabullenebilmesi de en büyük erdemliktir. Görev dönemimizde yapılan METEM binasının arsasını 49 yıllığına Milli Emlak'tan Kuzeykent'te şu anda mevcut olan 9 dönüm araziyi kiraladık. Şu andaki yönetim kurullarındaki aktif çalışan arkadaşlardan bu konuya hakim kişiler mevcuttur. Dönemin genel başkanı Derviş Günday'a giderek ‘arsamızı aldık, Kastamonu'ya Esnaf Sarayı yapalım’ fikriyle mücadelesine başladık. O zaman plan bütçe komisyon başkanı olan Sayın Bakanımız Nurhan Tekinel tarafından destek aldık. Sayın bakanımızın katkısı sonucu TESK başkanlığından 500-600 Bin TL kaynağın KESOB'a aktarılması sağlanmıştır. Sayın Bakanımız Nurhan Tekinel'e bir kez daha teşekkür eder ve saygılar sunarım. Bu destek sonucunda TESK tarafından ihale edilerek bir çok kuruma hizmet eden fakat esnaf yararına bir türlü katkısı olmayan binayı camiamıza ve şehrimize kazandırdık. İmzası olan ekibin bir üyesi olmaktan da onur duyuyorum.

“KASAP ET DERDİNDE, KOYUN İSE CAN DERDİNDE DİYORUM”

Esnaf Odaları'nın eksiklikleri ve ihtiyaçlarında değişimi başlatan, vizyon koyan o dönemin ekibinin bir üyesi olarak tüm arkadaşlarıma ve kurullara da teşekkür ederim. Binamızı o dönemde askeriyenin gelmesi için Göl Öğretmen Lisesi'ne geçici olarak tahsis ettik. Sonra Göl Öğretmen Lisesi kendi binalarına geçti ve bina boşaldı. Ardından Fen Edebiyat Fakültesi gündeme geldi ve Fen Edebiyat Fakültesi'ne tahsis edildi. Onların da binası bitince Fen Edebiyat Fakültesi kendi yerine gidince bina atıl duruma geçti ve ilgilenilmedi. Şu anda birçok genç yönetici ve idareciler bunları bilmezler. Akabinde 2006 yılında Bilal Civcioğlu KESOB Başkanı oldu kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Bu başkanımızın döneminde de şu anki mevcut KESOB hizmet binasını mensubu bulunduğu TAŞIKO hizmet binası ve arazisini esnaf camiasına kazandırdı. Ayrıca İŞGEM binası da o dönemin kazanımıdır. Kendisini ve görev arkadaşlarını minnetle anıyorum. Bilal Civcioğlu rahmetli olduktan sonra bu zamana kadar geçen sürede KESOB ve Esnaf Kefalet Kooperatifi'nde yapılan tek bir icraat göstersinler toplum huzurunda özür dilemeyi de biliriz. Daha önce etik olmayan, etik olması için söylediğim bazı şeylerden bahsettim. Zamanlamasının ve yapılmasının, etik olmasının daha uygun olacağını düşündüm. Kasap et derdinde, koyun ise can derdinde diyorum. Ayrıca 'cambaz' ifadesini camia ve yöneticilerine kullanmadım, başkan ve tüm arkadaşlarım bunu iyi bilirler. Bu camianın içinde üç dört cambaz var. Bu cambazları sizler bizlerden daha iyi biliyorsunuz. Bunlar da 'esnaf camiamıza zarar veriyor' diyerek tüm camiada ki esnaf arkadaşlarımıza meslek oda başkanlarımıza ve kurullarına ‘teşkilat bir bütündür’ diyerek saygı ve sevgilerimi sunarak, bereketli günler ve başarılı işler dilerim.”

Foto: Muzaffer Karamustafa

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER