Mürver fidanları toprakla buluştu

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Mürver Yetiştiriciliği ve Mürver Ürünlerinin Değerlendirilmesi Projesi” kapsamında ilk fidanlar toprakla buluştu.

Mürver fidanları toprakla buluştu

Proje Koordinatörleri Koordinasyon Tarımsal Veriler Şube Müdürü Uğur Ertop, Ziraat Mühendisi Ömür Onur ve Ziraat Mühendisi Neriman Delge tarafından Ümit Köyü çiftçilerinden Behice Oğuz'a ait bahçede ilk fidanlar ekildi. Demonstrasyon bahçesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitimlere katılan kadın çiftçilere ait bahçelerden seçildi. 5x5 dikim aralığı ile tesis edilen bahçe 2023 yılından itibaren ürün vermeye başlayacak. Projede kullanılan fidanlar, proje ortağı kuruluş olan Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce 2021 yılında üretildiği bildirildi. 

İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Çok fazla kültürel bakım istemeyen Mürver, iklim ve toprak istekleri bakımından da üretimi rahat bir bitkidir. Özellikle Bakanlığımızın su ve toprak politikalarına çok uygundur. Az su az istekli bir bitki ile kadın çiftçilerimiz çok ürün bol kazanç elde edebilirler. İşlemesi ve toplanması kolay olduğu için ekstra bir gelir kaynağıdır. İl Müdürlüğümüzün Mürver ile ilgili eğitim ve yayın çalışmaları devam edecek olup; kadın çiftçilerimizin ürününün bol kazançlarının bereketli olmasını temenni ediyoruz" ifadesi kullanıldı. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER