banner29
26 Mart 2019 Salı

Murat Demir’den sert değerlendirme AK PARTİ İÇİN ÇALIŞMADILAR

26’ncı dönem AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir dün bir basın toplantısı düzenleyerek 24 Haziran’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerini değerlendirdi.

03 Temmuz 2018 Salı 09:55
Murat Demir’den sert değerlendirme  AK PARTİ İÇİN ÇALIŞMADILAR

26’ncı dönem AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir dün bir basın toplantısı düzenleyerek 24 Haziran’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerini değerlendirdi.

AK Parti’nin 1 Kasım 2015’de gerçekleştirilen seçimlere oranla bu seçimde 8 bin oy kaybettiğini dile getiren Murat Demir, bunun sorumlusu olarak ilçelerinde yeterince çalışmayan belediye başkanlarını gösterdi.

“OY VEREN VERMEYEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Seçimler öncesi hedeflerinin Kastamonu’dan 3 milletvekili çıkartmak olduğunu ve bunun için çalıştığını dile getiren Demir şunları söyledi; “Hedefimiz Kastamonu’da 3-0 çıkarmaktı. Fakat ben bunun 1 Kasım seçimlerindeki gibi kolay olmayacağını biliyordum. Partiler arasındaki ittifaktan dolayı böyle bir sıkıntı olacağını düşünüyordum. Kendi seçim çalışmalarımı da bu odak noktasında yaptım. Kastamonu’da bize oy veren, vermeyen herkese teşekkür ediyorum. Özellikle muhtarlarımızdan, teşkilatlarımızın geneline teşekkür ediyorum.

“MURAT DEMİR SEÇİLMESİN DİYE ÇALIŞAN,

OY VERMEYEN BELEDİYE BAŞKANLARI VAR”

Bazı belediye başkanlarımız hariç AK Parti için çalışmadılar. Murat Demir seçilmesin diye çalışan, oy vermeyen Belediye Başkanları da var. Ben Recep Tayyip Erdoğan’a hizmet etmek için, memlekete hizmet etmek için, Kastamonu’ya hizmet etmek için siyaset yaptım. Ben bu sonuca hazırlıklıydım. Ben MHP’li arkadaşımız seçilirse, hiçbir zaman üzülmeyeceğimi söyledim. Fakat Hasan Baltacı’nın seçilmesi noktasında üzülürüm dedim. Bugün baktığınız zaman milletvekili değiliz. Siyaset hayatımız Tayyip Erdoğan devam ettikçe, devam edecek. Onun davası için ölmek gerekiyorsa, biz ölmeye hazırız.

“CHP MİLLETVEKİLİNE HODRİ MEYDAN”

Sahada bir sürü vaatler veren CHP Milletvekiline hodri meydan. Kastamonu için yapılacak işler belli, projeler belli, Kastamonu’nun ileriye gitmesi için yapılacaklar belli. Geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada ‘Meclis kürsüsünü Kastamonu için kullanacağım’ dedi. Meclis kürsüsünden söyleyeceğin hiçbir laf, Kastamonu’ya hiçbir fayda sağlamayacaktır. CHP’nin şöyle bir özelliği vardır. Mecliste çok konuşmak, sahada hiçbir şey yapmamak. Bunu hep birlikte göreceğiz. CHP’ye oy veren herkes, benim gözümde PKK’ya, HDP’ye oy veren bir kesimdir. Bunun hiçbir şekilde izahı yoktur. HDP’nin baraj üstüne çıkarılması için yapılanları görüyoruz. Bunun sebebi CHP’dir. Bu CHP tarihinde silinmeyecek ciddi bir lekedir. Bu lekeyi de asla temizleyemeyecekler.

“SAYIN BAKANIMIZIN AÇIKLAMALARININ ARKASINDAYIM”

Sayın Bakanımızın açıklamalarının arkasında yüzde yüz duruyorum. Buna karşıda CHP’nin Kastamonulu olmayan il başkanı açıklama yaptı. ‘Hadsizlik’ dedi. Gerçek hadsizlik sizde. Cide Soğuksu cenazesinde hep birlikte oradaydık. Şehidin babası kulağıma ‘Sayın Vekilim bunların burada ne işi var?’ dedi. Emin olun beni bir büyüğüm tutmasaydı, ben onları kollarından tutup, oradan atacaktım. Gidip şehit babasına bir başsağlığı bile dileyemediler. Yüzleri yoktu çünkü. Murat Demir’in hedefi sadece Kastamonu’ya hizmet etmekti. Kastamonu’da böyle bir iz bıraktığım için çok mutluyum.

“CHP’NİN MİLLETVEKİLİ İLE MURAT DEMİR YAN YANA GELMEZDİ”

Geçenlerde bir fotoğraf gördüm. Şahsen ben olsaydım, o fotoğrafta yer almazdım. Mazbata töreninde CHP’nin adayı ile Murat Demir hiçbir yerde yan yana gelmezdi. Allah yollarını açık etsin. Bizim arkadaşlarımızın Kastamonu için ellerinden gelecek çabayı göstereceklerine inanıyorum. Yeni bir sisteme geçiliyor. Zorlu bir süreç. Bizler AK Parti içinde verilecek her türlü göreve hazırız. Bu bir mahalle başkanlığı da olabilir, farklı bir görev de olabilir. Kimseden görev talebimiz yok. Süreç ne gösterir bilemem. Siyasetin içinde kalmaya devam edeceğim.

“ABANA BELEDİYE BAŞKANI VE ONA BAĞLI

100 KİŞİ AK PARTİ’YE OY VERMEDİ”

Bu davaya Abana Belediye Başkanı ve ilçe başkanı ile onlara bağlı en az 100 kişi, Cumhurbaşkanlığında Tayyip Erdoğan’a oy verdiler ama milletvekilliğinde ‘Murat Demir’i seçtirmeyeceğiz’ diyerek kesinlikle oy vermediler. AK Parti davasını değil de, kendi rant kavgasını düşünenleri de bu kişiler olduğunu buradan söylüyorum. Bunun gibi bazı Belediye Başkanları da var. Bu seçimlerin çok önemli olduğunu hep söyledim. Bu seçimlerde özellikle merkezlerdeki belediye başkanları kendi seçimlerinde nasıl çalışıyorlarsa, bu seçimlerde de aynı şekilde çalışmalarını söyledim. Belki de bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar belediye başkanı arkadaşımız gayret etti, çalıştı, çalışma arzusundaydı. Ama çok önemli bir kısmı da asla ve asla çalışmadı. Sadece vekiller o ilçeye geldiğinde yanlarında bulundular, aktif bir şekilde AK Parti'ye oy kazandıracak çalışmayı asla ve asla yapmadılar. Çok iddialı konuşuyorum eğer AK Parti Kastamonu'da 3-0 yapamadıysa bunun yegane sebebi çalışmayan belediye başkanlarıdır. Halkla kopmuş, mesafesini açmış, farklı yollara girmiş belediye başkanlarıdır. Bazılarını istisna olarak tutuyorum, onlara saygım var. Bazı kesim içinde bunu açık ve net yüreklilikle söylüyorum. Biz siyaseti İstanbul'da öğrendik. Laf olsun diye siyaset yapmıyoruz. Bir taraftan çalışırken bir taraftan da ilçelerin nabzını tutuyoruz. Ne çalışma yapıldı biliyoruz. Herkes bizi aptal zannediyor ama böyle düşünenler kendilerine bakmalılar. Ben Tosya'ya, Çatalzeytin'e, Doğanyurt'a birçok ilçeye teşekkür ediyorum.

“MERKEZLERİN ÇOĞUNDA HÜSRAN YAŞADIK”

Önümüzde çok önemli bir seçim daha var. Yerel seçim var. Biz 24 Haziran öncesi belediye başkanı arkadaşlarımıza ‘bu seçim sizin karneniz olacak’ dedik. AK Parti Kastamonu'da birinci parti oldu ama kimse zannetmesin ki merkezlerin oylarıyla değil bu. Köylerimizin, muhtarlarımızın, kırsal kesimdeki hemşerilerimizin desteğiyle bu gerçekleşti. Merkezlerin çoğunda biz hüsran yaşadık. 2 bin 400 oyla kaybedilmiş bir vekillik var. Herkes oturup bu sorgulamayı yapsın. Ben yaptım ve bu araştırmayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a objektif olarak ulaştırdım. Yerel seçimin startı verildi. Ben herkes kendisine çeki düzen versin diyorum. 1 Kasım seçimlerinde de sahada göremediğimiz belediye başkanlarımızın birçoğunu 24 Haziran öncesi de göremedik. Onları vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum.

“ONLAR MURAT DEMİR GİBİ VEKİL İSTEMİYOR”

Murat Demir seçilmesin mantığı güden belediye başkanlarımız vardı. Onun sebebi de şudur; Murat Demir doğru bildiğini söyleyen biridir. Onlar böyle vekil istemiyorlar. Çıkış yapacak, onları sürekli rahatsız edecek, projeler takip edecek, onlarla birlikte hareket edecek, yaptığı hataları yüzüne vuracak, söyleyecek milletvekili istemiyorlar. Bu hedeflerine ulaştılar, Allah yollarını açık etsin. Bunlar gerekli muameleyi genel merkezimiz ve cumhurbaşkanımız tarafından görecektir. 24 Haziran'da Kastamonu ve ülke genelinde milletvekilliği seçiminin oy oranında bir düşüş var. Herkes bu düşüş neden diye kendine bakması lazım. Umut ediyorum yerel seçimlerde başarılı oluruz.

“HEDEFLEDİĞİMİZ OY ORANINA ULAŞAMADIK”

Milletvekilliği olarak hedeflediğimiz oy oranına bana sorarsanız ulaşamadık. Ortalama yüzde 75'in altına asla düşmemeliydi. Cumhur İttifakı olarak ise ben yüzde 85 bekliyordum. Ama cumhurbaşkanlığı seçiminde Kastamonu gerekli desteği verdi. Benim için öncelikli hedef Recep Tayyip Erdoğan'ın mutlak ve mutlak birinci turda başkan seçilmesiydi. Bazı hayal kuranlar vardı, hayalleri gerçek olmadı. Bunun yanında Murat Demir bir teferruattır. 3-0'ın tabi ki önemi vardı. Biz 2 buçuk yılda bir birimizi hep tamamladık, bir birimizin açıklarını kapattık. Yeni dönemde zor bir süreç arkadaşlarımızı bekliyor. Abana Belediye Başkanının o göreve gelmesini sağlayan da benim. Ama bazı arkadaşlara yükler ağır geliyor. Rahmetli başkanımız Rıdvan Oyar'ın kemiklerini sızlatan bu adilere o makamlar kalmayacaktır. AK Parti'ye milletvekilliğinde oy vermeyen bir yapıdır orası.

“OY ORANININ DÜŞMESİNİN SEBEBİ YERELDİR”

Milletvekili gittikten sonra öğlene kadar yatan belediye başkanlarını biliyorum ben. Burada kaybedilen bir vekillik var. Murat Demir ismi önemli değil. 1 Kasım’a göre 8 bin kaybedilmiş bir oy var. Biz oylarımızı artırmak için mücadele ettik, oylarımız düşsün diye değil. Bunun yegane sorumluları yereldir. Ben bunu bugünden söylüyorum ki yerel seçim çalışmalarında dikkatli olsunlar. Abana meydanında Murat Demir, milletvekili seçilmedi diye zil takıp oynayanlar var. Murat Demir seçilmedi, biz gelecek seçimde yeniden belediye başkanı olacağız diye düşünüyorlar. Hodri meydan diyorum o arkadaşlara. AK Parti davasına sahip çıkmayan insanların belediye başkanlığı yapmaması gerekiyor. Ben maddi manevi bütün imkanlarımı ortaya koydum. Kendim için değil AK Parti için çalışma yaptım. Ben bugüne kadar 5 bin mesaj aldım. Arayıp hüngür hüngür ağlayanlar oldu. Kendim için yaptıysam namert oğlu namerdim. Ben AK Parti sevdalısı bir insanım ve AK Parti davasına kendini adamış bir insanım. Ben bunu söylemezsem bu partiye kötülük yapmış oluruz. Bunu söyleyeceğim ki 9 aylık süreçte ayağını denk alsınlar.

“2 BİN 400 OY İLE 3-0’I KAÇIRDIK”

Cumhurbaşkanlığında müthiş bir oy, milletvekilliğinde ise bireysel değil ama Recep Tayyip Erdoğan'ın oylarıyla nereye kadar gideceğimizi herkesin analiz etmesi lazım. Ben analizimi yaptım gerekli yerlere ulaştırdım. 10 bin oy ile milletvekili kaybetmiş olsak sıkıntı yoktu ama 2 bin 400 oy ile milletvekili kaybettik. 2 bin 400 oy Kastamonu’da 3-0 yapıyordu. Mesela kendi ilçem köyler hariç merkez kendisini sorgulasın. Seçim kazandık diye sağda solda oynamak bu gelecek için tehlikedir. 138 bin oydan 130 bine düşmüş bir oy var. Millet Recep Tayyip Erdoğan'a oy verdi. Bunu nasıl sorgulamayacağız. Bu söylediklerimi hangi belediye başkanı üzerine alınmak istiyorsa alınsın. 500 Cide'den, 500 Azdavay'dan, 500 Araç'tan, 500 Taşköprü'den, Çatalzeytin ve Pınarbaşı'ndan ilave 200'er oy gelse ne oluyordu? 3-0 oluyordu. Bunun analizini ben yapmayacağımda kim yapacak? Bir minibüse benzin doldurmanın hesabını yapan bir belediye başkanı bunu sorgulasın. Onlar kendilerini biliyorlar.

“SİYASETİN BENİM İÇİN NEREYE GİTTİĞİNİ

KAMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIM”

Siyaset benim için ne doğuracak önümüzdeki 1 ay içinde bu belli olacak. Siyasetin benim için nereye gittiğini yine kamuoyuyla paylaşacağım. Ama şunu söylemek istiyorum; Yerel seçimlerde Kastamonu'nun İstanbul'da en az iki belediye başkanı olması gerekiyor. İstanbul'da 1 vekilimiz kaldı.”

Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV