‘Muhtarlar, taşradaki elimiz, kolumuz’

VALİ Avni Çakır, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği’ne iade-i ziyarette bulundu

‘Muhtarlar, taşradaki elimiz, kolumuz’

 

 VALİ Avni Çakır, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği’ne iade-i ziyarette bulundu. Dernek binasının üst katında, geçtiğimiz yıl açılan 300 parça envanterin yer aldığı Muhtarlar Müzesini de gezerek incelemelerde bulunan Vali Çakır, muhtarlığa ilişkin daha çok parçanın burada sergilenmesi gerektiğine dikkati çekti. Muhtarların, vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi ve duyurulması noktasında önemli bir rolü olduğunubelirterek, kovid-19 sürecindeki desteklerinin büyük olduğunu vurguladı.

“MUHTARLARIMIZ EN BÜYÜK DESTEKÇİLERİMİZ, GÖREV VE HİZMET ARKADAŞLARIMIZ”

Vali Avni Çakır, muhtarlarla göreve başladığı süre itibariyle sürekli olarak farklı ortamlarda istişare halinde olduklarını belirterek; “Haziran’da göreve başladıktan sonraki süreçte sürekli merkeze bağlı köylerimizde, ilçelerimizdeki köylerimizde çeşitli kamu yatırımları ve farklı etkinlikler vasıtasıyla bir araya geldik. Geçtiğimiz Muhtarlar Günü’nde arkadaşlarımızla ilk defa geniş soluklu toplanma imkânı bulduk. Orada da dile getirdiğimiz gibi muhtarlık müessesesi idare hayatımızda en önemli müesseselerden birisi. Özellikle Cumhurbaşkanımızın belirttikleri gibi ‘Demokrasimizin temel direği’ ve bizim taşradaki uzayan elimiz kolumuz. Vatandaşımıza ulaşma noktasında, vatandaşımızın taleplerini de yukarı iletilmesi noktasında en önemli görevlilerimiz, temsilcilerimiz. Hem hizmetlerin en üst seviyede ve zamanında götürülmesi noktasında hem de taleplerin elekten geçirilmesi noktasında muhtarlarımızın büyük rolü var. İhtiyaçlar sınırsız olunca, kaotik bir durum ortaya çıkıyor. İhtiyaçlarımızın uygun önceliklerde sınıflandırılması ve sıraya alınması konusunda muhtarlarımız çok önemli rol oynuyor. Bizler elbette ki elimizden geldiğince sahada her noktaya ulaşmaya çalışıyoruz ama takdir edersiniz ki hem Türkiye’de yerleşim yerlerine,hele hele Kastamonu’da olduğu gibi dağınık yerleşim yerlerinin tamamına bizlerin nüfuz etmesi mümkün değil. İşte bu noktada muhtarlarımız bizim görev noktasında en büyük destekçilerimiz, görev arkadaşlarımız, hizmet arkadaşlarımız” dedi.

“GÖREV SÜREMİZCE KİMSE AÇ AÇIKTA KALMAYACAK”

Sorumluluk noktasında tek başına yükü almayacağını ve burada muhtarlara büyük görev düştüğünü belirten Çakır;“Daha öncesinde muhtarlarımıza; ‘Bu kadar insanın sorumluluğunu tek başıma kaldıramam çünkü bu bir yük’ demiştim. Bu, hem belediye başkanı hem vali hem de muhtarlar üzerinde bir yük. Beldemizde görev yaptığımız sürece, aç açıkta kimse kalmayacak, mahallemizin ihtiyacı yarım kalmayacak, mahallemizi, köyümüzü, beldemizi her bakımdan en üst seviyede mağdur etmemek için çalışacağız. Bu insanlar açta açıktayken, bizim tok ve refahta yatmamız ne insanlığa ne vicdana sığar. O yüzden ben muhtarlara dedim ki;‘Ben bu yükü tek başıma taşıyamam. Mahallenizde, köyünüzde bu anlamda muhtaç vatandaşların tespiti ve ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında hem haberdar etmekle yetkilisiniz hem de ihtiyaç sahiplerinin yardımlarıyla buluşturma noktasında da önemli rolünüz var.’ Neticede hem manevi sorumluluğu yüksek bir müessese, hem de hizmet noktasında inşallah ihtiyaçların iletilmesi yakında takip noktasında bu müessese önemli. Yaklaşık bin 100 muhtarımız var Kastamonu’da. Hepsiyle tanışma fırsatımızı olmadı ama birçok muhtarımızla tanıştık. Uyum anlamında bir sıkıntımız olduğunu ben düşünmüyorum. En azından karşılıklı olarak birbirimize içten sevgi saygımız var. Biraz zaman alacaktır birbirimizi daha iyi tanımak ya da ihtiyaçlarımızın giderilmesini sağlamak ama bu da doğaldır çünkü ilimiz çok geniş bir coğrafyaya sahip. Burada başkanımız nezdinde dernek üyesi arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Bizim her türlü faaliyetlerimizde bize destek veriyorlar. İnşallah büyük uyum içerisinde bundan sonra da el birliğiyle gönül birliğiyle Kastamonu’muzu köylerimizi beldelerimizi mahallelerimizi daha iyi noktalara taşıma konusunda da işbirliğimiz sürecek güzel hizmetlere hep birlikte imza atacağız” şeklinde konuştu.

“KOVİD-19’UN MAKUL SEVİYELERE İNDİRİLMESİ, MUHTARLARIMIZIN DESTEĞİYLE OLDU”

Muhtarların kovid-19 sürecindeki rolüne de değinen Vali Avni Çakır, şöyle konuştu; Yaz aylarında bizim merkezde de bir nüfus artışı oldu ama köylerimizdeki nüfus artışı çok daha fazlaydı. Dışarıdan gelen misafirlerimizin ikamet yerlerine baktığımızda, ilçelerimiz daha ağırlıklı. Bin 54 köy, 3 bin 600 üniteye kolluk kuvvetlerinin yetişmesi mümkün değil. Bir köyümüz var 15-20 mahallesi mevcut. Dolayısıyla burada bizim en büyük yardımcımız muhtarlarımız. Neticede kolluk kuvveti dediğimiz kişi dışarıdan gelmiş yörede belli bir süre çalışan insan demek. Yörenin kültürünü örfünü âdetini insan ilişkilerini en iyi burada yaşayan insanlar biliyor dolayısıyla muhtarlarımız biliyor. Bu süreçte muhtarlarımızı aktif bir şekilde kullanmaya çalıştık. Kovid-19’un özellikle Temmuz-Ağustos ayılarından sonra nispeten makul seviyelere indirilmesi muhtarlarımızın büyük desteğiyle oldu. Sadece korkutmayla da olmuyor bazı şeyler usulünce ikazlarla da oluyor. O anlamda hem merkezde hem ilçelerde muhtarlarımızı aktif bir biçimde kullanıyoruz. İnşallah bu mücadeleyi başarılı yürüteceğiz ve galip geleceğiz.”

YAPICIOĞLU; “HER ZAMAN DEVLETMİZİN YANINDA, VALİMİZİN EMRİNDEYİZ”
Vali Avni Çakır’ın konuşmasının ardından konuşan, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu, kendisi ve yönetim kurulu adına teşekkür ederek; “Valimizden haz alıyoruz, enerjilerine hayran kalıyoruz. Kendileri kovid-19 sürecinde gece gündüz 24 saat durmaksızın çalışma gayretleri içerisinde oldular. Bu süreçte kendileri Koronavirüse yakalandılar, haklarını helal etsinler. Bizler her zaman devletimizin yanındayız valimizin emrindeyiz. Memleket bizim vatan bizim. Her daim her sahada görev almaya hazırız. Bundan böyle bizlere gösterdiğiniz ilgi alaka ve yakınlıktan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

VALİ ÇAKIR, MUHTARLAR DERNEĞİ ‘ONURSAL BAŞKANI…’

Dernek Başkanı Yapıcıoğlu, konuşmasının sonunda Vali Avni Çakır’ı, Muhtarlar Derneği’nin onursal başkanı ilan etti. “Her zaman bizim başkanımızsınız” diyen Yapıcıoğlu, Anadolu’da ilk kurulan muhtarlık müessesinin Kastamonu’da olduğunu belgeleyen Osmanlı yazısı içeren belgenin bulunduğu plaketi Vali Çakır’a armağan etti. Vali Çakır hediye takdiminin ardından “Biz büyük bir aileyiz bu ailenin ferdi olmaktan onur duyuyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı. (Nurcihan Atalay)

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER