Muhtar Kalem SGK’yı göreve çağırdı

Hanönü-Taşköprü karayolunun 20. kilometresinde Kornapa köyü mevkiinde sarımsak işçilerini taşıyan minibüsün yoldan çıkarak takla atması ve kazada 1 sarımsak işçisinin vefat etmesi üzerine Yavuz Selim Mahallesi Muhtarı Mehmet Kalem tarım işçilerinin sigortasız çalıştırıldığını ifade ederek bir açıklamada bulundu

Muhtar Kalem SGK’yı göreve çağırdı

Hanönü-Taşköprü karayolunun 20. kilometresinde Kornapa köyü mevkiinde sarımsak işçilerini taşıyan minibüsün yoldan çıkarak takla atması ve kazada 1 sarımsak işçisinin vefat etmesi üzerine Yavuz Selim Mahallesi Muhtarı Mehmet Kalem tarım işçilerinin sigortasız çalıştırıldığını ifade ederek bir açıklamada bulundu.

 Kalem açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “Tarım sektöründe günlük olarak çalışan işçilerimiz evlerine ekmek götürmek için sıcaklarda saatlerce çalışmaktadırlar. Özellikle sarımsak çıkartma dönemi olan bu mevsimde yüzlerce emekçi kadınımız tarlalarda tüm haklardan yoksun bir vaziyette sigortasız çalıştırılmaktadır. Bizim mahallemizden de çok fazla sayıda mahalle sakini kadınlarımız ekim, dikim ve çapalama işlerine gitmektedir. Son olarak Kornapa Köyü mevkiinde sarımsak işçilerini taşıyan minibüsün kaza yapması sonucu 8 vatandaşımız yaralanmış bir vatandaşımız da ne yazık ki hayatını kaybetmiştir.  Bu vatandaşlarımız bu durumda bir iş kazası geçirmişlerdir. Acaba bu vatandaşlarımızın iş kazasından doğan hakları ödenebilecek midir? Ödenebileceğini hiç zannetmiyorum. Çünkü bu kadınlarımız sarımsak tarlalarında sigortasız çalışmaktadır. Bu anlamda Sosyal Güvenlik Kurumu’nu göreve davet ediyorum'' dedi.

Pek çok sektörde vatandaşların karın tokluğuna çalıştırıldığını ve sigortalarının yapılmadığını kaydeden Kalem, ‘Ben aylığını fazla vereyim sen sigorta isteme’ diyen esnaf sayısı da bir hayli fazladır. Ne yazık ki çalışan da işten çıkartılma korkusu ile gerekli mercilere şikâyetçi olamamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu noktadaki denetimlerini sıklaştırmasını ve görevlerini eksiksiz yapmasını kendilerinden istiyorum'' dedi. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER