Muhtar Cozuroğlu’nun çabaları sonuç verdi

Beyçelebi Mahallesi Muhtarı Rıfat Cozuroğlu'nun Ahi Şorba Türbesi'ni restore ettirmek için başlattığı girişim sonuç verdi.

Muhtar Cozuroğlu’nun çabaları sonuç verdi
banner72

Türbenin çatı, sıva ve kapısı onarılırken, diğer bölümler için de hava sıcaklıklarının artması bekleniyor. Kişisel çabalarıyla türbeyi restore ettiren Muhtar Cozuroğlu, destek verenlere teşekkür ederken, destek beklediği birçok kişiden de olumsuz cevap almasına sitem etti.

“HİÇ BEKLEMEDİĞİM YERLERDEN DESTEK ALDIM”

Cozuroğlu, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden gerekli izin belgelerini aldıklarını hatırlatarak; “Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz, bazı nedenlerden dolayı yapamayacağını söyleyince, bizler de o günden bu tarafa çaba gösteriyoruz. Mahalle muhtarı olarak oranın sıkıntılı durumundan dolayı rahatsız oldum ve destek talep ettik. Ben öncelikle herkese teşekkür ediyorum. Gittiğimiz yerlerden boş dönmedik.  Tabi ki, her şey iyi olmuyor. Beklentilerim olan yerler vardı, sahiplenmesi gereken kişiler olaya müdahil olmadı. En büyük üzüntüm de; memleketimizdeki bazı kişilerin olaya kayıtsız kalmasıydı. Diğer taraftan hiç de beklemediğim yerlerden destek aldım. Duyarlı insanlara da teşekkür ediyorum'' dedi.

“AHİ ŞORBA'YI KASTAMONU'YA TANITTIK”

Türbenin restorasyonunun devam ettiğini hatırlatan Muhtar Rıfat Cozuroğlu; ''Türbenin alanı belki küçük bir yer ama sıfırdan başlayınca maalesef verilen süre içerisinde bitiremiyorsunuz. Neticede bu tamamen hayırseverlerin desteğiyle oluyor. Üç ay gibi bir sürede bitirmeyi hedefliyorduk ama henüz olmadı. Malzeme buluyoruz fiyat yüksek çıkıyor. Benim de amacım, hayırseverlerden topladığımız parayı yerinde kullanmak. Şuanda Kastamonu'nun yüzde 80'i Ahi Şorba'yı bilmiyor, ama Haziran ayından bu yana en azından belli bir kesime bu sesi duyurdum. Maksadım da buydu. Bunlar sayılı insanlardır. Tekke veya türbe olayından ziyade; bu kişiler Türkiye'de sayılı kişiler. Din adamı ve ulemadan çoktur ama bu zat, şuanda dini ve kültürü bir anda yaşatan bir zat. 720 yıl önce, Kastamonu ve çevresinde esnaf ve sanatkarları bir araya getiren, odayı kuran bir kişidir Ahi Şorba... Bir tanesi Kırşehir'de Ahi Evran, Kastamonu'da Karadeniz'i temsil eden Ahi Şorba…'' ifadelerine yer verdi.

Restorasyon aşamasında tavan ve çatıyla birlikte sıva ve kapıyı da tamamladıklarını söyleyen Cozuroğlu, diğer bölümler için de mevsimsel şartların iyileşmesini beklediklerini söyledi. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER