Moloz olup gitti!

Kadıdağı’nda ‘eğitim yuvası’ olması planlanan binalar, Kastamonu’nun ‘çözülemeyen bilmeceleri’ arasına eklendi

Moloz olup gitti!

 1990'DA YILINDA GAZİ ÜNİVERSİTESİ'NE TAHSİS EDİLDİ

1991'DE NİSAN'DA İNŞAAT BAŞLADI

1995'TE İŞLER YAVAŞLADI

2011'DE LİSE KAMPÜSÜ GİRİŞİMİ BAŞARISIZ OLDU

2020’DE BİNALAR YIKILDI

 

 

KADIDAĞI'nda şehrin girişinde yer alan 1991 yılının Nisan ayında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi olarak yapımına başlanan fakat bir türlü sonuca ulaştırılamayan binalar, kullanılamadan yıkıldı. 2011 yılında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Lise Kampüsü” olarak düşünülmüş, fakat yaşanılan sıkıntılardan dolayı proje rafa kaldırılmıştı. 

Önce Eğitim Fakültesi, sonra Kastamonu Üniversitesi kampüsü, daha sonra da Lise Kampüsü olarak düşünülen bölge, artık 'Özel Harekat Eğitim Merkezi' olarak hizmet verecek. Kimin olduğu ve nasıl kullanılacağı bir bilmece halini alan binaların yıkımında sona gelinirken, yıkım işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte bir bilmece daha çözülmeden rafa kalkacak.

1990 yılı sonlarında Gazi Üniversitesi'ne tahsis edilen ve 1991 yılında inşaatına başlanan binanın hikayesi mutlu sonla bitmedi. 1995 yılına kadar dönem dönem inşaatı devam eden, fakat Gazi Üniversitesi'nin bina için ayrılan ödenekleri Ankara'da farklı işlere harcamasından dolayı tamamlanamayan binada, öğretmenler yerine, inşaat ustaları ders verdi. Gazi Üniversitesi'nin ardından bir dönem Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yapılması planlanmış, fakat dönemin bürokrasisinden geçememişti. Milli Eğitim Müdürlüğü, yeri ve binayı girişimlerine rağmen kullanamadı. Bugünlerde, 'Özel Harekat Eğitim Merkezi' olarak tasarlanmak üzere Polis Akademisi'ne devredilen alanda yer alan fakülte binalarının yıkımında sona gelindi. Gerek müteahhit gerekse elektrik hatlarında yaşanan sıkıntılarla birlikte depreme dayanıksız raporu alınan binalar, Kastamonu'da 29 sene çözüm bekledi ve moloz olup bu şehirden göçtü.

Kastamonu Üniversitesi'nin kurulma aşamasında, kampüs alanı olarak da düşünülen fakat Kuzeykent Mahallesi'ndeki günümüzde kullanılan alan tercih edilmesiyle, bina ve bölge gözden çıkarılmıştı.

TARAKÇI: “BENİM İÇİN BİR YARADIR”

Dönemin Milli Eğitim Müdürü Nihat Tarakçı, konuyla ilgili açıklamasında; “Benim için bir yaradır. Sosyal Bilimler Lisesi olarak düşünmüştük. Gerekli incelemeleri yaptık, lise için bile fazla gelecekti. Hayırsever de bulmuştuk. Dönemin valisi tarafından görevlendirilen dönemin Vali Yardımcısı Muharrem Balcı'yla birlikte programlar yaptık. Buraya Ali Fuat Darende'yi de taşımayı planlamıştık. İlköğretim okulu da yapalım. Okuyamayan, eğitime ulaşamayan çocukları yatılı alalım dedik. Yer Orman Genel Müdürlüğü'nündü. Dönemin Kastamonu Üniversitesi Rektörü, Orman Bölge Müdürü, Bayındırlık Müdürlüğü'yle çalıştık. 2011 yılında, Gazi Üniversitesi'nden Kastamonu Üniversitesi'ne devir yapıldı.  Kastamonu Üniversitesi' de Milli Eğitim Müdürlüğü'ne devir için bakanlığa yazılar yazıldı. Siyaset işin içine girdi. Orada sosyal bilimler lisesi olur mu dediler. Baktılar ki ben bu işi yapacağım, her şeyi bitirmiştim, hiç bir engel kalmamıştı. Yasal olarak her şeyi hazırlamıştık ve ben görevden alındım ve iş askıda kaldı” ifadeleriyle hayal kırıklığını dile getirdi.

ESKİ: “ÜNİVERSİTE O BÖLGEYE KURULMALIYDI”

Eski Hali

Eski Hali

Dönemin Eğitim Yüksekokulu Müdürü Mustafa Eski ise; “Üniversitenin Kuzeykent Mahallesi'nde kurulmasını tasvip etmedim. Kadıdağı'nda 280 dönüm tahsisli arazimiz vardı. 1991 Yüksekokul Müdürlüğümü bıraktığımda 240 dönümün daha tahsis işlemleri devam ediyor. Benden sonra da onu takip etmediler. O binalar zamanında bitseydi mutlaka genişlerdi. Kampüs havası olurdu, özel binalar Kuzeykent'teki kampüsü e girişine kadar kuşattı. Orada bedava bir arazi vardı. Kamulaştırma için mutlaka Kuzeykent'te para ödenmiştir.  Bir üniversitenin ormanlık alanda mı kurulması daha hoştur. Kuzeykent gibi yerde kurulması mı daha hoştur?” dedi.

SIVACIOĞLU: “ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPILIYOR”

22. dönem AK Parti Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu da konuyla ilgili olarak, 2005 yılında yaptığı açıklamada; “Ankara veya İstanbul'daki bir üniversiteye bağlı olan taşradaki fakülte ve yüksekokullar, üvey evlat muamelesine tabi tutuluyor. Bunun en basit örneği Kastamonu Kadıdağı'ndaki Gazi Üniversitesi'ne bağlı Eğitim Fakültesi ile Spor ve Gençlik Yüksekokulu. Buraya ayrılan paralar 3 yıl için 1.5 trilyon para ayrılmış, bunun 5 yüz milyarı Kastamonu'daki yüksekokullarda kullanılmış. Geri kalan para ise merkezde kullanılmış. 2001 yılında Kadıdağı'ndaki Eğitim Fakültesi inşaatı için 600 milyarları para var, bunun 434 milyarı başka yerlere aktarılmış. 2002 yılında 351 milyar ayrılmış. Bununda 322 milyarı başka yerler aktarılmış. 2003 yılında 500 milyar ayrılmış bunu 280 milyarı gene başka yerlerde harcanmış. 2005 yılında ise 2 trilyon ayrıldı, ama binada çıkan sorunlar nedeniyle hiç kullanılamadı” ifadelerini kullanmıştı.

KAHRAMAN, ÇİTLER İÇİNDE

Bölgede bulunan binaların yıkımıyla birlikte arazinin çevresine çitler çekilirken, bir dönem şehrin karşılama noktası konumunda bulunan Milli Mücadele Kahramınımız Halime Çavuş'un heykeli de çitlerin arasında kaldı. Heykel çevresinde çirkin görüntüler oluşurken, vatandaşların heykele yaklaşıp fotoğraf çektirebilmesi de mümkün görünmüyor. (Burak Yumukoğlu / ÖZEL HABER)

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2020, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER