Müzik indir

20 Ocak 2021 Çarşamba

MHP, ittifaka sadık

Mobil kısırlaştırma Şubat'a hazır

KASTAMONU Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı, Vali ve Birlik Başkanı Avni Çakır başkanlığında yapıldı

03 Aralık 2020 Perşembe 10:21
Mobil kısırlaştırma Şubat'a hazır
 

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARININ AYLARDIR İSTEDİĞİ SONUNDA GERÇEKLEŞECEK

Mobil kısırlaştırma Şubat'a hazır

KASTAMONU Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı, Vali ve Birlik Başkanı Avni Çakır başkanlığında yapıldı. Toplantıda değerlendirmelerde bulunan Vali Çakır, sokak hayvanları için mobil kısırlaştırma aracının Şubat ayında hizmete gireceğini açıkladı. Çöp Gaz Elektrik Enerjisi üretiminin başarıyla devam ettiğini kaydeden Çakır, bu tesisle birlikte önemli bir sabit gelir elde edildiğini sözlerine ekledi.

Pandemi sebebiyle video konferans sistemiyle ve uzaktan canlı bağlantı yapılarak gerçekleştirilen toplantıya Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu başta olmak üzere ilçe belediye başkanları ile KASMİB Meclis üyesi olan İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis üyeleri de katıldı. Ayrıca toplantıda KASMİB Birlik Müdürü Adnan Tot ile Birlik Mali Yetkilisi Ferhat Can da hazır bulundu.

Toplantının açılışında konuşma yapan Vali Avni Çakır, Meclis üyelerine Birlik tarafından yürütülen hizmetler hakkında bilgiler verdi.   Mahalli İdareler Birliklerinin kuruluş amacının üye mahalli idarelerin yasalarla kendilerine verilen görevlerden ortak olarak ve birlikte yürütülmesi gereken hizmetleri yürütmek olduğunu belirten Vali Avni Çakır, bu amaçla kurulan Kastamonu Mahalli İdareler Birliğinin katı atıkların aktarma istasyonlarından itibaren, transferi ve düzenli depolama tesisine getirilerek bertaraf edilmesi hizmetlerini yürüttüğünü söyledi. Çakır,  buna ilave olarak tıbbi atıkların yönetimi ile ambalaj atıkları yönetiminin de birliğe bağlı yüklenici firmalar aracılığıyla yürütüldüğünü söyledi.

ÇÖP GAZ GELİR SAĞLIYOR

Birliğin bir başka faaliyet alanı olan Çöp Gaz Elektrik Enerjisi Üretiminin başarıyla devam ettiğini belirten Vali Avni Çakır, elektrik üretim tesisinden önemli bir sabit gelir elde edildiğini ve bu yolla işletme maliyetlerinin önemli bir kısmının karşılanarak üye mahalli idarelere yansıtılan maliyetin düşürüldüğünü ifade etti.

GEÇİCİ BAKIM EVİ PROJESİ SUNULACAK

Vali Avni Çakır, belediyeler için önemli bir sorun teşkil eden sahipsiz sokak hayvanları ile ilgili olarak da çalışmalar yürütüldüğünü, birlik tarafından sokak hayvanları geçici bakımevi projesinin hazırlanarak ilgili bakanlık olan Tarım ve Orman Bakanlığı’na hibe yardımı talebiyle başvurulduğunu aktardı.

MOBİL KISIRLAŞTIRMA ŞUBAT'A HAZIR

Yerel yönetimlerce sokak hayvanlarının düzenli olarak kısırlaştırılması ve aşılanması, sokak hayvanı popülasyonunun kontrol altında tutulmasının zorunlu olduğunu ifade eden Vali Avni Çakır, bu amaçla KASMİB tarafından sokak hayvanları mobil kısırlaştırma ünitesi oluşturulması için çalışmalar başlatıldığının ve çalışmaların Şubat ayı içinde tamamlanarak ünitenin faaliyete geçeceğinin müjdesini verdi.

Birlik bünyesinde yürütülen önemli ve büyük ölçekte projenin KASMİB Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi olduğunu belirten Vali Avni Çakır, bu proje ile eskiden kullanılan vahşi depolama sahalarının ıslahının sağlanacağını söyledi. Ayrıca Vali Çakır, Katı Atık Bertaraf Tesisi içerisinde bir sızıntı suyu arıtma tesisi yapımının gerçekleştirileceğini, Katı Atık Yönetimi hizmetlerinde kullanılacak olan düzenli depolama sahası mobil ekipmanları, transfer kamyonları ve ekipmanları ile üye mahalli idarelere verilmek üzere bakiye atık toplamaya yönelik sıkıştırmalı kamyon ve gerekli ekipmanlar temin edileceğini belirtti.

Eski düzensiz depolama sahalarından bazılarında çalışmaların tamamlandığını, diğer saha çalışmalarının ise devam ettiğini belirten Vali Çakır, KASMİB Entegre Katı Atık Yönetimi Projesinin koronavirüs salgınına rağmen normal takvimine uygun şekilde ilerlediğini ve önümüzdeki yıl en geç Ekim ayında tamamlanmasının beklendiğini ifade etti.

Toplantının devamında gündem maddelerine geçilirken 2021 Yılı Çalışma Programı Birlik Müdürü Adnan Tot tarafından okundu ve yapılan oylama sonucunda Meclis üyelerince kabulüne karar verildi. 2021 Mali Yılı Bütçesi ile ek bütçe teklifi ise Birlik Mali Yetkilisi Ferhat Can tarafından okunurken tüm maddeler tek tek oylanarak üyelerce kabul edildi. (Bülten)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV