banner29
24 Mart 2019 Pazar

Miraç kandili kutlama mesajları

Miraç kandili kutlama mesajları

13 Nisan 2018 Cuma 10:57
Miraç kandili kutlama mesajları   - AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü

- Miraç bereketli bir gecedir

“Miraç, sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed (sav)'in manevi anlamda en yüksek dereceye ulaştığı, içinde büyük hikmetler barındıran, mucizelerle dolu, bereketli bir gecedir. Mukaddes bir yolculuğun ve manevi bir yükselişin ifadesi olan Miraç Hadisesi, ilahi rahmet ve huzura erişmenin, öncelikle gönül ve ruh temizliğinden ve ahlaki erdemlere yükselişten geçtiğinin de mutlak habercisidir. Miraç Kandili; insan gönlünün aydınlandığı, toplumun manevi değerlerinin güç kazandığı, birlik ve beraberliğin pekiştiği, selamlaşmanın,paylaşmanın, komşuluk ve akrabalık hukukunun arttığı kandil gecelerinden biridir. Bu mübarek gecede yapılacak dualar; dünyada barışın sağlanması, İslam aleminde akan Müslüman kanının durması, ülkemizde ve tüm dünyada refahın artması, manevi ve kültürel değerlerimizin muhafazası, bütün insanlığın selameti, iyiliğin, kardeşliğin, paylaşımın ve merhametin artması için olmalıdır. Böylesine mübarek geceler; bizim için kendimizi sorgulama, yenileme, ahlakı erdemlere adım adım yükselme imkânı olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle  saygıdeğer hemşerilerimizin Miraç Kandili'ni kutluyor; İslam alemine, ülkemize ve Kastamonu'muza hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

- AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik

- Miraç sınırsız bir yükseliş ufkudur

 “3 ayların içerisinde barındırdığı mübarek günlerden biri olan Miraç Kandili’ni kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Yüce Allah tarafından âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in, Cenab-ı Hakk’ın yüksek huzuruna kabulü anlamına gelen ve varlığın özüne ve anlamına yolculuğu ifade eden İsra ve Miraç, Peygamberimizin şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufkudur. Miracın, manevi yükselişimiz olduğunu, onun da gönül ve ruh temizliğinden geçtiğini unutmayalım. Bu mübarek zaman dilimini fırsat bilerek, yüce dinimizin bizden istediği, sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulmasına, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret gösterelim. İnanıyorum ki, bu kandil gecesi, insanımızın gönlünde bu yönde bir meşale tutuşturacak, insani hasletlerimizin hatırlanmasına vesile olacaktır. Bu itibarla bu gece idrak edilecek Miraç Kandili'ni en kalbi duygularımla kutluyor, bu anlamlı gecenin tüm İslam âlemine ve Kastamonulu hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

- AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir

- Miraç, Peygamber Efendimizin mucizelerinden biri

 “İçinde birçok ilâhi feyz ve bereketi bulunan mübarek Miraç Kandili'ni bir kez daha karşılamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dini duyguların en yüksek seviyeye ulaştığı, Allah'ın rahmetinin müminlere bol bol ikram edildiği, Peygamber Efendimizin mucizelerinden olan Miraç; Peygamberimizin Cenab-ı Allah'ın yüksek huzuruna kabulü ve onun şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükselişidir. Gönüllerimizin müstesna bir coşku yaşadığı bu mübarek gecede, Efendimizin kutlu yolculuğunun anlamını kavramaya, insan olarak vazifelerimizi yerine getirmeye çalışmalıyız. Manevi iklim olan Miraç Kandili'ni fırsat bilerek aramızdaki çekişmeleri, kin ve kırgınlıkları bertaraf etmeli, elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açmalı, yüce dinimizin bizden istediği sevgi ve gönül huzuru ortamının daim olmasına, kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin daima canlı tutulmasına gayret göstermeliyiz. Bu Mübarek kandil vesilesiyle Ülkemizin bağımsızlığı, milletimizin birliği ve bütünlüğü uğruna canlarını hiçe sayarak ölüme koşan, bu mukaddes toprakları bize emanet eden, kanıyla, canıyla bu toprakları vatan kılan, kahraman şehitlerimizi rahmet; fedakar gazilerimizi minnet ve şükran duygularımla yad ediyorum. Bu duygularla hemşerilerimin ve tüm İslâm Âleminin kutlu Miraç Kandilini tebrik ediyor, saygılar sunuyorum. Selam ve Dua ile…”

-Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş

- Kandiller çok özel gecelerdir

“Milletimizin asırlardan bu yana heyecanla kutladığı mübarek Miraç Kandili, Müslümanların inanç ve kültür dünyasının vazgeçilmezidir. Alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Efendimizin (S.A.V) hikmet dolu yolculuğunun başladığı gün olan Miraç Kandilimiz, barış yaymak, nefislerimizi terbiye etmek ve kardeşlik duygularımızı arttırmak adına büyük bir fırsattır. Kandil geceleri manevi değerlerimizi güçlendiren, gönüllerimizi aydınlatan, birlik ve beraberliğimizi pekiştiren, ailevi bağlarımızı arttıran çok özel gecelerdir.

İnanıyorum ki bu kandil gecesi tüm insanlığın gönlünde barış, dostluk, kardeşlik ve merhamet duygularını bir meşale misali tutuşturacak ve kaybolmaya yüz tutan manevi değerlerimizi bizlere hatırlatmaya vesile olacaktır. Bu düşünceler içerisinde İslam Aleminin Miraç Kandilini tebrik ediyor, bu anlamlı gecenin tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum.” 

-AK Parti Merkez İlçe Başkanı Faruk Özdemir

- Miraç, Müslümanların inanç dünyasında vazgeçilmez bir öneme sahip

Miraç, Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.v)'in bir gece Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan da zaman ve mekanı aşarak Allah'ın izniyle semaya yaptığı hikmet dolu manevi yolculuktur. Bundan dolayıdır ki Miraç Kandili vesilesiyle üzerinde ağır sorumluluklar taşıyanlar başta olmak üzere istisnasız bütün müminlerin hemen her konuda üzerine düşen tüm vazife ve sorumlulukları bir kez daha hatırlaması gerekir. Yüce Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in hikmet dolu yolculuğunun gerçekleştiği Miraç gecesi, Müslümanların inanç ve kültür dünyasında vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Dünyanın ve insanlığın geleceği için, maddi refah ve ekonomik kalkınma mücadelesi kadar, manevi ve kültürel değerlerin muhafazası da hayati önem taşımaktadır. İnanıyorum ki, bu kandil gecesi, insanımızın gönlünde bu yönde bir meşale tutuşturacak, kaybolmaya yüz tutan manevi değerlerimizin ve insani hasletlerimizin hatırlanmasına vesile olacaktır. Miraç, başta Hz. Muhammed olmak üzere her Müslüman için manevi bir terfi, Yüce Rabbimizle buluşma ve selamlaşma, O'nun katında yücelme ve yükselme ve bu vesileyle yüksek insani sorumluklar üstlenme anlamına gelir. Bugün bize düşen miracın ruhu, manası, hikmeti, hakikati ve evrensel mesajları üzerinde yeniden düşünmektir.

Bu gecenin milletimizin, İslâm dünyasının ve tüm insanlığın yüksek değerlerle miracına; huzur ve mutluluğuna; Müslüman kardeşlerimizin içinden geçmekte olduğu zorlu süreçten bir an evvel kurtularak hem maddî hem de manevî açıdan yeniden yükselmesine vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.”

- Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın

- Miraç bir mucizedir

“Miraç, Peygamber efendimizin bütün insanlığı temsilen Cenâb-ı Hakk’ın yüksek huzuruna kabul edildiği mukaddes bir yolculuktur. Hicrî Recep Ayı’nın 27. gecesinde vuku bulan bu mucizevî hadise; kullarının manen yükselerek Allah’ın rahmet ve huzuruna vasıl olabileceğini temsil eden mübarek bir dinî semboldür. Miraç; ahlâkî erdemler kazanabilmenin, rahman ve rahîm olan Yüce Allah’a bağlanarak, ona râm olmaktan geçtiğini hatırlatan mukaddes bir gecedir. Bu duygu ve düşüncelerle, Kastamonu Üniversitesi olarak Miraç Kandili’nin Üniversitemize, ilimize, ülkemize, milletimize ve bütün İslam âlemine huzur getirmesini temenni eder; İslam âleminin birlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz.”

 - Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz

- Gönüllerimizin coşku yaşadığı mübarek gece

 “Kandil geceleri, insanın gönlünü aydınlatan, toplumun manevi değerlerinin güç kazandığı, birlik ve beraberliğin, selamlaşmanın, paylaşmanın, komşuluk ve akrabalık hukukunun daha da yoğun yaşandığı çok özel gecelerdir. Mübarek üç aylar içerisinde yer alan ve içinde birçok ilahi feyz ve bereketi barındıran mübarek Miraç Kandili’ne eriştiğimiz şu günlerde bu anlamlı günün sevinç ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

İnsanların kurtuluşuna vesile, yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine mazhar olunan, huzur bulunulan, merhamet kapılarının ardına kadar açıldığı bu gecede dualarının kabul olduğu ve Peygamber Efendimiz ( s.a.v.)’in mucizelerinden olan Miraç; Peygamberimizin Cenab-ı Allah’ın yüksek huzuruna kabulü ile onun şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükselişidir. Gönüllerimizin müstesna bir coşku yaşadığı bu mübarek gecede, Efendimizin kutlu yolculuğunun anlamını kavramaya, insan olarak vazifelerimizi yerine getirmeye sevgi, barış, kardeşlik, birlik ve beraberlik iklimini sağlayacak tavırlar sergilemeye özen göstermeli, manevi değerlerimizin daha da güçlenmesine, nesilden nesile aktarılmasına vesile olması için bir fırsat olarak görmeliyiz. Miraç’ın gönül dünyamızı bulandıran tüm kötü hasletlerden bizleri arındırmasını; iç huzurumuzu, muhabbet ve kardeşliğimizi bu kutlu gecenin hürmetine daim kılmasını ve bu mübarek gecenin yüreklerimize ebedi bir diriliş getirmesini diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle; Tüm İslam aleminin Miraç Kandili’ni tebrik ediyor, bu mübarek ve anlamlı gecenin, İlimize, Ülkemize ve tüm insanlığa hayırlara vesile olması dileklerimle, mutlu, sağlıklı ve huzurlu günler temenni ediyorum.”

Kastamonu İl Müftüsü Osman Aydın

Miraç Kandili

 13 Nisan Cuma gününü 14 Nisan Cumartesi gününe bağlayan gece Miraç Kandili’ni idrak edeceğiz. Yüce Allah insanlara olan sonsuz rahmet ve şefkatinin bir eseri olarak bazı zaman dilimlerine ve belirli vakitlere ayrı bir önem atfetmiş, bu mübarek zaman dilimlerini af ve bağışlanmak için bir fırsat ve imkân olarak bahşetmiştir. Gece yolculuğu manasına gelen “İsra” ve manevi yükseliş anlamı taşıyan “Miraç” olayının gerçekleştiği gecenin de içinde bulunduğu mübarek gün ve geceler bu zaman dilimlerinden biridir. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’in “Gece Yolculuğu” manasına gelen İsra Mucizesi, Kur’an-ı Kerim’de adını bu olaydan alan İsra Suresinin birinci ayet-i kerimesinde şöyle dile getirilmektedir: “Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı ne yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işiten, hakkıyla görendir.” (İsra Suresi, 17/1)

Peygamberimiz için pek büyük şan ve şerefle dolu olan Miraç mucizesi, biz Müslümanlar için de İlahi rahmetler ve lütuflarla doludur. Miraç olayının, biz Müslümanlar için en önemli sonuçlarından biri, hiç şüphe yok ki, dinin direği olan namazdır. Namaz, bize bir miraç hediyesidir. Onun içindir ki namaz, Mü ’minin miracı olmuştur. Eğer Mü’min günde 5 vakit namazını dikkatle ve huşu içerisinde kılacak olursa, o namaz onun bir miracı olur, kul onunla Hakk’a yol bulur.Böyle müstesna bir gece vesilesi ile sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) ’e bu gece vahy edilen, insanlığı mutluluğa götürecek prensipleri de hatırlamak lazımdır.Bu vahy edilen hakikatler İsra Suresi 23-39. Ayetlerinde belirtilmektedir. Bu hakikatleri şöyle özetleyebiliriz:

- Allah’a ortak koşmayınız
- Anne ve babanıza itaat ve hürmet ediniz.
- Hak sahiplerine haklarını veriniz.
- İsraf etmeyiniz.
- Aşırılıklardan sakınınız.
- Çocuklarınızı öldürmeyiniz.
- Yetimlere iyi muamele ediniz.
- Ölçü ve tartıda doğruluktan ayrılmayınız.
- Bilmediğiniz bir şeyin ardına düşüp körü körüne yürümeyiniz.
- Yeryüzünde kibir ve gurur taslayarak yürümeyiniz.

Bu saydığımız prensipler hiç şüphe yok ki toplum için gerekli bütün ahlak ve fazilet kurallarını ihtiva etmektedir. İşte Miraç gecesi böyle mübarek bir gecedir. Bu geceyi ihya ederken, bu gecede vahy edilen üstün gerçeklere kulak vermeliyiz. Yalnız Yüce Allah’a kulluk etmeli, O’na hiçbir şeyi ortak koşmamalıyız.

Mirac gecesi, ulvî bir gecedir. O halde bu mübarek geceyi gaflet içerisinde geçirmemeli, ibadetle Allah'a karşı şükran borçlarımızı ödemeliyiz. Namaz kılmalı, Kur'ân okumalı ve Allah'tan af ve bağış dilemeliyiz. Nefsimiz, neslimiz, milletimiz ve memleketimiz için dua etmeliyiz. Çoluk çocuğumuza bu gecenin anlam ve önemini öğretmeli, çevremizdeki yoksullara ve kimsesiz çocuklara yardım ellerimizi uzatmalıyız. Annemizi, babamızı ve büyüklerimizi ziyaret edip ellerini öpmeli ve dualarını almalıyız. Ebediyete intikal etmiş olanlarımızı rahmetle anarak ruhlarını şad etmeliyiz. Dostlarımızla tebrikleşmeli, sevgi ve saygı duygularımızı perçinlemeliyiz

Mirac Kandili vesilesiyle bu akşam Nasrullah Camii, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Camii ve Kuzeykent Ulu Cami’inde kandil özel programı olacak ve diğer camilerimizde de programlar yapılacaktır. 

Bu duygu ve düşüncelerle Ülkemiz ve Türk Dünyası Başkenti Kastamonu halkının Miraç Kandilini tebrik eder, bu gecede yapılan duaların, Aziz milletimizin, bütün İslâm âleminin birlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine vesile olmasını, başta yakın çevremiz ile İsrâ ve Mirac mucizesinin cereyan ettiği kutsal topraklar olmak üzere bütün dünyada hak ihlallerinin sona ermesini, acı ve gözyaşının, şiddet ve terörün yerini kalıcı bir huzur ve barışın almasını Yüce Allah’tan dua ve niyaz ediyor şehitlerimize rahmet gazilerimize de Allah’dan acil şifalar diliyorum. 

- Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan
   
Miraç, hikmet dolu mübarek bir gecedir

 “Miraç; hikmet, bereket ve rahmeti bol olan mübarek bir gecedir. Bu geceye birlikte ulaşmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Gönüllerimizin müstesna bir coşku yaşadığı bu mübarek gecede, gerek kendi toplumumuz, gerekse tüm dünya insanlarını birbirine yaklaştıracak, dünyanın her yerinde barış ve mutluluğun sağlanması yönünde adımların atılmasının gayreti içinde olmalıyız. Bizler bu mübarek günler vesilesiyle dostluklara daha da önem vermeli, kırgınlıklardan kaçınmalı, yapılan hatalarımızı telafi etme yoluna gitmeliyiz. Yüreğimizi nefret ve düşmanlık gibi duygulardan temizlemeye çalışmalı, insani meziyetlerimizi ön plana çıkartan bir yaşamı tercih etmeliyiz. Ayrıca bu mübarek günlerin ve gecelerin, el ele verip tüm dünyada barışı tesis etmemiz için bize sunulmuş birer fırsat olduğunu unutmamalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm hemşerilerimin ve İslam Âleminin Miraç Kandili’ni tebrik ediyor, İslam Âlemi’nin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine, huzur ve barışına vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum."

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV