banner38

banner46

banner47

25 Mayıs 2020 Pazartesi

MİLLİ MÜCADELEDE 100. YIL KUTLAMALARI BAŞLADI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. Yıldönümü kutlama etkinlikleri dün Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’nda düzenlenen törenle başladı. Törenin ardından halk oyunu gösterisiyle program sona erdi.

16 Mayıs 2019 Perşembe 09:23
MİLLİ MÜCADELEDE 100. YIL KUTLAMALARI BAŞLADI
 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. Yıldönümü kutlama etkinlikleri dün Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’nda düzenlenen törenle başladı. Törenin ardından halk oyunu gösterisiyle program sona erdi.

Anıta çelenk sunulmasıyla başlayan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. 19 Mayıs’ın önemini belirten bir konuşma yapan Kastamonu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, “İstikbalimizin, İstiklalimizin ve Kurtuluş Savaşımızın ilk adımının atıldığı 19 Mayıs 1919'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadelenin işgal altındaki İstanbul'dan değil, Anadolu'dan yürütülmesi için Samsun'a çıkışının 100. Yıldönümünü idrak ediyoruz. O gün Samsun'un vatanperver insanlarını selamlayan Atatürk'ün taşıdığı duygularla sizleri selamlıyorum. Sizler, bizlere İstiklal aşkını veren Şehit Şerife Bacıların, Halime Çavuşların, Nene Hatunların, Sütçü İmamların, Ulubatlı Hasanların, Osman Gazilerin, Fatihlerin, Yavuzların torunlarısınız.

“19 MAYIS KURTULUŞTUR”

19 Mayıs ilk adımdır. 19 Mayıs istiklaldir. 19 Mayıs istikbaldir. 19 Mayıs kurtuluştur. 19 Mayıs Milli Mücadeledir. 19 Mayıs Bağımsızlıktır. 19 Mayıs Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne giden yoldur. 19 Mayıs Milli İradedir. 19 Mayıs Cumhuriyettir. Temeli 19 Mayıs'ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan Milli Egemenlik ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan ‘Milli İradenin’ yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk'ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir. Milli İradeye emperyalist güçlerin hücumu 19 Mayıs ile tutuşturulan Milli Mücadele sonucunda kazanılan İstiklal Savaşı sonrasında bitmemiş, bitmeyecektir. Emperyalist güçlerin ülkemiz üzerindeki emellerine ulaşabilmek için, orduları işgal için gelmese de onlar adına vekâlet savaşını üstlenen terör örgütleri ve hainler boş durmamakta, fırsat kollamaktadırlar. Vazgeçilmez güç kaynağımız olan ‘Milli İradenin’ yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk'ün 19 Mayıs'ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir. Bilimde, teknikte, kültürde, sanatta ve sporda, her alanda zirvede olan Türk Gençliği, ‘Birinci vazifen Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.’ Unutmayınız ki, ‘Vatanım en çok seven, görevini en iyi yapandır.’ Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşlarını ve vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, siz gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kastamonu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak’ın konuşmasının ardından halk oyunlarıyla gösterisi yapıldı.

KÜLTÜR SANAT SOKAĞI ÜRÜN SERGİSİ

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından ise Kültür Sanat Sokağı Ürün Sergisiyle kutlamalar devam etti. Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’ndeki serginin açılışına Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İshak ile davetliler katıldı. Birbirinden farklı eserlerin yer aldığı sergi ilgiyle gezildi.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV