Mikrokredi Ankara Bölge Toplantısı ilimizde yapıldı 185 bin dar gelirli kadına 920 Milyon TL mikrokredi verildi

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) Ankara Bölge Müdürlüğü çalışanlarının katılımı ve Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun desteğiyle Seydiler Şerife Bacı Kültür Evi’nde gerçekleştirildi.

 Mikrokredi Ankara Bölge Toplantısı ilimizde yapıldı  185 bin dar gelirli kadına 920 Milyon TL mikrokredi verildi

 


Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) Ankara Bölge Müdürlüğü çalışanlarının katılımı ve Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun desteğiyle Seydiler Şerife Bacı Kültür Evi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıda, 64 ilde 97 şubesiyle teminatsız ve kefalet istemeden tamamen güvene dayalı mikrokredi kullanımı sağlayan Türkiye Grameen Mikrofinans Programı doğrultusunda 2019 yılı dahil 185 bin dar gelirli kadına toplam 920 Milyon TL mikrokredi verildiği belirtildi.

Toplantıya katılan Kastamonu Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, Mikrofinans çalışanlarının bölge toplantısını Kastamonu’da yapmalarından ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yurt, “Kastamonu Mikrofinans Şubesi vasıtasıyla dar gelirli kadınlara desteklerin artarak devam edeceğine inanıyorum. Bunun için şehrimize verdiğiniz önemin farkındayız” dedi.

Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan ise Seydiler ilçemizde yer alan dar gelirli kadınlara Mikrokredi den yararlanması için destek vereceklerini ifade etti.

TGMP Ankara Bölge Müdürü Ahmet Yılmaz toplantıya katılan Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt’a teşekkür plaketi takdim etti. Toplantı çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

MİKROKREDİ NEDİR?

Mikrokredi dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunmalarına imkân sağlayan küçük bir sermayedir. Mikrokredinin amacı, klasik yollarla(banka kredisi) kredi alamayacak kişiler; yoksulluğu, gelir dağılımındaki adaletsizliği ve işsizliği azaltacak şekilde, ailesi ve kredi alan için, kendi kendine gelir getirici bir faaliyet yapılmasını, ekonomik ve sosyal kalkınmayı sağlamaya katkı sağlayacak sermaye ihtiyacını karşılamaktır. Yoksulluktan kurtulmalarına yardımcı olduğundan, hedef kitlesi yoksullar ve öncelikle dar gelirli kadınlardır. Kredi alan kadın olmasına rağmen, erkekler de bu kredinin kullanılmasından faydalanabilir ve ailece üretim faaliyetinde müşterek çalışabilirler.
(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER