MEYDANDA ZAFER GÜNÜ

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99.yıl dönümü kutlama programı, Cumhuriyet Meydanı Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önünde gerçekleşti

MEYDANDA ZAFER GÜNÜ

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99.yıl dönümü kutlama programı, Cumhuriyet Meydanı Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önünde gerçekleşti. Protokol çeneklerinin takdiminin ardından, duruşu ve İstiklal marşı ile şanlı bayrağımız göklere çekilerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı ve Zafer Bayramının anlam ve önemini belirten konuşma gerçekleşti.  Programında ardından şehitlik ziyareti gerçekleştirildi.

ERCAN;“ TÜRK ULUSU, BÜYÜK ATATÜRK’ÜN LİDERLİĞİNDE 30 AĞUSTOS ZAFERİNDEN SONRA ÇAĞDAŞ TÜRK DEVLETİNİ KURMUŞTUR”

Günün anlam ve önemini belirtmek için konuşma yapan Kastamonu Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Personel Albay Yücel Ercan, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muhaberesinin en ulusumuzun en büyük zaferlerinden biri olduğuna vurgu yaparak, ''Türk ulusu 30 Ağustos 1922’de kazanılan büyük zafer ile zamanın büyük devletlerince desteklenen işgalci güçleri ülke topraklarından atarak yeniden özgürlüğe ve bağımsızlığa kavuşturmuştur. Bu zaferle Atatürk’ün liderliğinde milli birlik ve beraberliğin sağlanmış olmasının mutlak bir sonucudur. Bu zafer Baş Komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ya İstiklal, Ya Ölüm’ direktifine yürekten inanan bir ulusun özgürlük yolunda ki sarsılmaz azim ve iradesinin göstergesi ve büyük fedakarlıklarının bir ödülüdür. Bu zafer sadece savaşa son vermekle kalmamış, aynı zamanda modern Türkiye’yi yaratacak reformları başlatmak için ilk kıvılcım ve güç olmuştur. Yüce Türk Milletini ve kahraman ordusunun en zor şartlarda bile egemenliği ve özgürlüğü söz konusu olduğunda nasıl şahlandığını, Türk birlik ve beraberliğinin güç ve yeteneklerinin nelere muktedir olduğunu gösteren benzersiz bir örnek oluşturmuştur. Maddi ve manevi gücünü yitirdiğini iddia edilen Türk ulusu Büyük Atatürk’ün liderliğinde 30 Ağustos zaferinden sonra çağdaş Türk Devletini kurmuştur. Milli mücadele aziz vatanımızın bu güzel gününde Kastamonu’da İstiklal Ateşi’yle beslenmiş gelişmiş ve 30 Ağustos’ta düşmanın kesin yenilgisiyle sonuçlanmıştır. Her evresi dahiyane bir zekayla düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve sonuçlandırılmış bu zafer, Türk Ulusunun özgürlük ve bağımsız düşüncesini ölümsüzleştiren, Türk Ulusunun ordusunun ve komutanlarının güçlerini yiğitliklerini kanıtladığı eşsiz bir destandır. Sonsuza kadar coşkuyla gururla kutlayacağımıza yürekten inandığımız zafer bayramının ulusumuz için önemi ve değeri yeniden kavranmıştır” dedi.

 “AYYILDIZ BAYRAĞIMIZ, HEPİMİZİN VARLIĞININ GÜCÜNÜN AİDİYETİMİZİN SİMGESİ, BİRLİĞİMİZİN HARCIDIR”

Garnizon Komutanı Ercan, konuşmasına şöyle devam etti; ''Ancak Türk ulusu ve kahraman ordusu Atatürk’ün ilke ve devrimleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin temel niteliklerinin sonsuza kadar yaşatılmasına ülke bütünlüğünün milli birlik ve beraberliğinin korunmasına dün olduğu gibi bugünde canları pahasına devam edecektir. Türk milletinin bağımsızlığı ve ülkesinin bölünmez bütünlüğü uğruna kendisine verilen her türlü görevi, Türk milletine yaraşır bir şekilde üstün bir vazife anlayışı ile yerine getirmeyi ilke edinen, Yüce Türk Ulusunun sevgi, güven ve desteğinden alanTürk Silahlı Kuvvetleri geçmişte olduğu gibi bugünde aynı inanç, heyecan ve sarsılmaz bir azimle, Türkiye Cumhuriyeti Devletini sonsuza kadar her türlü tehlikeye karşı korumaya kararlıdır. Bu kararlı tutumun güvencesi yüce milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetimizin Atatürkçü düşünce biçimini benimsemiş ve bundan asla taviz vermeyen kararlılığı, üstün vatan ve millet sevgisi cesareti ve sarsılmaz disiplinidir. Türk Silahlı Kuvvetleri asil Türk Milletinin özü namus saydığı hudutlarında, aziz vatan topraklarında, engin mavi denizlerinde ve sonsuz semalarında ki istikbale bakan yüzüdür. Cumhuriyeti yılmaya, devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmaya, milli sınırlarımızı değiştirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Bağımsızlık sembollerimizden Ayyıldız Bayrağımız, hepimizin varlığının gücünün aidiyetimizin simgesi, birliğimizin harcıdır. Barış kardeşlik isteyen herkes, Türk Bayrağının altında birleşmeli, buna sahip çıkmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasında, kanları ve canları pahasına mücadele veren başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş aziz şehitlerimizi ulusça millet ve saygıyla bir kez daha anıyoruz. Ruhlarınız şad olsun. Ayrıca bu uğurda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan hayatta olan kahraman gazilerimizi de, emekli personelimize de şükranlarımızı sunar, bu bayramın ebediyete kadar şan ve şerefle kutlanmasını dilerim. Sözlerime son verirken Türk Silahlı Kuvvetleri olarak sana ve Cumhuriyetimize sahip çıkacak sadakatimiz, düşmanlarımıza karşı koyacak güç ve kuvvetimiz yerli yerinde. Gösterdiğin yolda yılmaz bekçilerin olarak kalacağımıza söz veriyoruz. Ne mutlu şehit evlatlarına, ne mutlu böyle bir zaferin sahipleri olan milletin çocuklarına, ne mutlu Türkiye Cumhuriyetini kuran ve yaşatanlara, Ne Mutlu Türküm diyene” diye konuştu. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER