MEYDANDA 'DEMOKRASİ' COŞKUSU

Hain darbe girişiminin 5'nci yıl dönümünde Cumhuriyet Meydanı'nda etkinlikler düzenlendi

Hain darbe girişiminin 5'nci yıl dönümünde Cumhuriyet Meydanı'nda etkinlikler düzenlendi.  Kastamonu Valiliği tarafından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda anma etkinlikleri kapsamında meydanda gerçekeleşen etkinliklerde; ilk olarak 15 Temmuz konulu fotoğraf sergisi açılışı gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okumasıyla sürdürülen program, Nasrullah Camii İmam Hatibi Kahraman Şekercioğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

ÇAKIR: “DİK DURUŞUMUZ ŞER ODAKLARINI DAİMA RAHATSIZ ETTİ”

Vali Avni Çakır, programda yaptığı konuşmada Türk Milletinin tarihin her safhasında insanların gönüllerine girdiğini, zulmün karşısında mazlumun yanında olduğunu kaydetti. Milletimizin kapısını Malazgirt’te açtığı Anadolu coğrafyasını vatan edindiğini aktaran Çakır, şunları söyledi: “Gün gelmiş İstanbul’u fethetmiş, çağ açmış çağ kapatmış, gün gelmiş şer odaklarının oyunları ve ihanetleriyle zayıflatıp düştü denildiği zaman bile 7 düvele karşı durarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı ile tarihe mührünü vurmuş ve Anadolu’yu yurt edindiğini tüm dünyaya duyurmuştur. Türk Milleti olarak vatan edindiğimiz bu mübarek topraklarda dimdik duruşumuz şer odaklarını daima rahatsız etmiştir. Planlarını bu aziz milletin birliğini ve dirliğini bozarak, vatanımızı bölme ve bizi bir avuç toprak parçasına sıkıştırarak köleleştirme üzerine yoğunlaşan bu odaklar tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de emellerinden vazgeçmemişlerdir. Dün yenilmez denilen zırhlılarla Çanakkale Boğazı’na dayanan 4 koldan yüz binlerle gelip Anadolu’ya saldıranlar, ulaşamadıkları amaçları terör örgütleri vasıtasıyla hayata geçirmeye çalışmaktadırlar.  Türkiye’nin kalkınması, kendi ayakları üzerinde durması ekonomik ve siyasi olarak her türlü engellemelere rağmen gölgesinde önemli bir güç olması birilerini rahatsız etmektedir. 40 yıldır bizi terörle yıpratmaya çalışanlar, bundan 5 sene önce 15 Temmuz gecesi son hamlelerini yaptılar. Kumandaları, dışarıda olan devşirilmiş FETÖ elebaşı hainin işaretiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, TBMM, Özel Harekât Daire Başkanlığı ve Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne bomba yağdıran tanklar ve zırhlı araçlarla Ankara’nın İstanbul’un caddelerinde önlerine gelen herkesi ezip geçerek ilerleyen darbeciler yaptıkları işin bilincindeydi. 15 Temmuz gecesi devletin vatanı korumak üzere namuslarını emanet ettiği silahları millete çeviren hainler, o tetikleri bilerek dokunuyor bilerek kan döküyor bilerek can alıyordu.Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere cennet vatanımızı canları pahasına bizlere emanet eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle gazilerimiz şükranla yad ediyorum” şeklinde konuştu.

VİDİNLİOĞLU: “15 TEMMUZ’U UNUTURSAK KANIMIZ KURUSUN”

Ardından, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu tarafından bir konuşma gerçekleştirildi. 15 Temmuz gecesini Türk milletinin hiç unutmayacağını belirten Belediye Başkanı Vidinlioğlu, “Unutursak; acınacak hallere düşeriz, unutursak kanımız kurusun. Bu milletin içinden çıkacaksın, bu milleti dinle, diyanetle, Allah ile aldatacaksın, sonra bu millete o silahları çevireceksin. Biz, ordu-milletiz, biz de orduya; peygamber ocağı derler. Sonra Cumhuriyetin kalbine meclise, hem orduya, sivil-asker demeden, emniyet mensubu demeden kurşun sıkacaksın. Be hey kansız, be hey vicdansız, asıl asmaz bal kokmaz derler. Belli ki sen bu milleti hiç tanımammışsın. ‘Bu yeryüzü er meydanı, gönül sevmez her meydanı, yüreksize yorgan döşek, koç yiğide ver meydanı, geldiği gün kutlu çağrı, bas titresin yerin bağrı, doğudan batıya doğru bir yay gibi ger meydanı’ bu milletin gerçek evlatları, o akşam yapılanmaya karşı öyle bir çıktılar ki ordu-milletin ne olduğunu gösterdiler. Biz öyle bir gelenekten geliyoruz ki vatan, millet düşmanlarına karşı 40 küsur sene önce de söylemiştik; marşlarda, Çankaya yokuşunda Asya’nın bozkurtları dudaklarında aynı türkü; ‘Tanrı Türk’ü korusun’ diye ve benzerini milli şairimiz; ‘Galip et ya rab çünkü bu İslam’ın son ordusudur’ diyordu. Biz öyle bir gelenekten geliyoruz. Bu işe kalkışanlar, bu milleti tanımayanlar, bu milletin ne olduğunu bilmeyenler, be hey şaşkınlar, be hey gafiller, be hey hainler; bizim ana adımız vatan, baba adımız devlet. Hele bir geri dur, sizin gibi neleri gördü bu millet neleri” dedi.

ÇELİK: “DARBE GİRİŞİMİNİ MİLLETİMİZ ASLA UNUTMADI, UNUTMAYACAK”

AK Parti Milletvekili Metin Çelik ise 5 yıl önce Gezi Parkı eylemleri ve 17-25 Aralık darbe teşebbüsüyle başaramadıklarını darbe teşebbüsüyle yapmaya çalıştıklarını söyledi. 15 Temmuz gecesinin “Hem darbe teşebbüsüydü, hem de Türkiye’yi işgal girişimiydi” diye nitelendiren Çelik, şu ifadeleri kullandı: “Aziz milletimiz, Cumhurbaşkanımızın çağrısına kulak vererek meydanlara çıktı. Kahraman güvenlik güçlerimiz, emniyet mensuplarımız hainleri bir bir saf dışı bırakarak bu darbe teşebbüsünü, Türkiye’yi işgal girişimini bertaraf etti. 15 Temmuz darbe teşebbüsüne; kontrollü darbe, tiyatro diyen siyasiler çıktı. O günden bu güne tarihimizde gördüğümüz en büyük hainliği, bu şekilde hafife almaya, önemsiz bir şeymiş gibi göstermeye çalışanlar var. Bu darbe girişimini milletimiz asla unutmadı, unutmayacak. Gelecek nesillerimize en iyi şekilde aktarmaya yükümlüyüz. Onlar bu şekilde tarif etmeye devam etsinler, biz ülkemizi daha güzel yarınlara, daha güçlü bir Türkiye için, büyük adımlarla 2023 hedeflerine taşımaya kararlıyız. Cumhurbaşkanımız liderliğinde inşallah, hedeflerimize emin adımlarla ilerleyeceğiz. FETÖ, PKK ve diğer terör örgütlerini bu büyük devlet, başını ezdi, ezmeye de inşallah devam edecek.”

Konuşmaların ardından Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Atalan tarafından 15 Temmuz konulu bilgilendirme konuşması gerçekleştirildi. Kahramanlık türkülerinin okunmasıyla devam eden program, Olukbaşı mevkiinden başlayarak, meydanda tamamlanan Sancak Koşusu ile son buldu. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2021, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER