banner38

banner39

banner46

banner47

05 Nisan 2020 Pazar

MERKEZ MAHALLE MUHTARLARI GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

Kastamonu Merkez Mahalle Muhtarları Derneği'nin olağan genel kurulu dün Kastamonu Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Mahalle Muhtarları Derneği'nin ilk genel kurulunda başkanlığa Kuzeykent Mahallesi Muhtarı Hakan Çölez seçildi.

25 Şubat 2020 Salı 10:31
 MERKEZ MAHALLE MUHTARLARI  GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ
 


Kastamonu Merkez Mahalle Muhtarları Derneği'nin olağan genel kurulu dün Kastamonu Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Mahalle Muhtarları Derneği'nin ilk genel kurulunda başkanlığa Kuzeykent Mahallesi Muhtarı Hakan Çölez seçildi.

Genel kurulda konuşan Hakan Çölez, “Böyle bir oluşumu hızlıca canlandırmak istedik. Diğer illerde çok öncelerden oluşan bu yapıyı canlandırmak, bu dönem muhtar seçilen bizlere nasip oldu. Merkez mahalle muhtarları olarak söylemek isterim ki tüm kurumlarımızla çalışmaya fikir alışverişi yapmaya her zaman olduğu gibi hazır ve gayretliyiz” dedi.

Muhtarların devletin vatandaşa hizmet noktasında ilk kapısı olduğunu ifade eden Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, “Bilindiği üzere Kastamonu’da her ay bir mahallede, mahalle muhtarlarımızın başkanlığında yapılmış olan toplantılar ile hem onların hem de vatandaşlarımızın sorunlarını çözme noktasında gayretli bir çalışmamız var. Umarım vatandaşlarımız da, muhtar arkadaşlarımız da bu çalışmalardan mutludurlar” dedi.

BALTACI: BU ÖRGÜTLENME DOĞRUDUR

Kırsalla, kentteki muhtarlık bölgelerinde yaşanan sorunların ayrı olduğuna değinen CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, “Bu bakımdan ‘merkez mahalle muhtarları’ olarak örgütlenmemizin doğal olduğunu düşünüyorum ve sizleri tekrar tebrik ediyorum. Ayrıca bu kongreyi bu salonda, Kent Konseyinin salonunda yapmış olmanızı da takdir ediyorum. Çünkü yerel yöneticilerin en önemli paydaşlarından biri bence muhtarlıklardır. Muhtarların yerel yönetimdeki sözü-gücü ne kadar artarsa, kentteki problemlerin çözülmesinin önündeki engellerin de o kadar kalkacağını düşünüyorum. O yüzden bu örgütlenme doğrudur. Sizlere başarılar diliyorum, kapımız sizlere her zaman açık. Şunu unutmayın: Yerelden demokrasiyi kurmadığımız sürece, Türkiye’nin demokratikleşmesi mümkün değildir. Yerelden demokrasiyi kurmanın temel taşlarından birisi de muhtarlardır. Bu bakımdan muhtarları seçimden seçime bir oy deposu olarak görmediğimizi belirtmek istiyorum. Sizlerin her türlü sorununda yanınızdayız, sizlerle birlikteyiz” diye konuştu.

VİDİNLİOĞLU: MAHALLE MUHTARLARIMIZ OLMAZSA OLMAZIMIZ

Belediye sınırları içerisindeki muhtarların birlik olmasının işlerin yürümesi açısından çok daha sağlıklı olduğunun altını çizen Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ise: “Ben de bunu doğru bir adım olarak gördüğümü o günde ifade ettim. Zaten mahalle muhtarlarımız olmazsa olmazımız. Ben, belediye başkanı olarak problemleri kendim tespit etmeye çalışıyorum zaten ama burada en önemli ayak sizlersiniz. Çünkü mahallenizde olanı biteni ve ihtiyaçları, sıkıntıları sizler biliyorsunuz. Bu yüzden arada bir aracı olmadan bir dernek olarak problemleri çözme noktasında daha hızlı olabileceğiz. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Birlik ve beraberlik içerisinde bir sürü problemin üstesinden gelebileceğimize inanıyorum. Bu süreç umarım hayırlı neticeler getirir” ifadelerini kullandı.

ÜNLÜ: SİZLER DEVLETİN ELİ, AYAĞI, GÖZÜ VE MİHENK TAŞLARISINIZ

Mahalle muhtarlarının birlikteliğinin önemli olduğunu vurgulayan AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, “2002 öncesine baktığımızda, o günden bugüne geldiğimiz süre içerisinde AK Parti iktidarının, muhtarlarımız üzerinde hem özlük hakları hem de diğer alanlarda pek çok iyileştirme yaptığını görüyoruz. Siz muhtarlarımız, hem mahallelerinizde hizmet verirken bir taraftan da vatandaşla devlet arasındaki bağı kuruyorsunuz. Sizler devletin eli, ayağı, gözü ve mihenk taşlarısınız. Bu bağlamda da sizlerin bu köprü vazifesinde olan göreviniz, kutsal bir görevdir. Bu kutsal görevi layığıyla icra ediyorsunuz. Bu da size manevi bir haz veriyor. Eee tabi bir taraftan baktığımızda da devletimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın siz değerli muhtarlarımıza vermiş olduğu değeri de zaman içerisinde hep birlikte tüm alana yansıdığını görüyoruz. Siz baktığımızda tabandan devletimizi temsil eden organlarısınız. En üstte de Sayın Cumhurbaşkanımız, devletin en büyük temsil noktasında duruyor. Zaman zaman sizleri Külliye’ye davet ettiğinde, bu birliktelik bağı tabandan tavana kadar kurulmuş oluyor. Allah bu birlikteliğinizi daim kılsın diliyorum. Birlik ve beraberlik önemli… Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor ve bu süreç içerisinde hiçbir kesim ayrılığa düşmeden, ‘Ayrılıkta azap, birlikte rahmet var’ dedikleri gibi birlik ve beraberliğimiz korunsun, bir olalım, hep birlikte olalım, kardeş olalım, birlikte Kastamonu olalım, birlikte büyük Türkiye olalım. Bu duygu ve düşüncelerle genel kurulunuzun tekrar hayırlara verilse olmasını temenni ediyorum. Görevlerinizde başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

ERBİLGİN; MUHTARLARIMIZIN

BELEDİYE MECLİSİNDE DE SÖZÜ OLMALI

Kongrenin çok doğru bir mekanda yapıldığına dikkat çeken CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin ise; “Bu nedenle Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Çünkü muhtarlık müessesesi, yerel yönetimlerle birlikte uyumlu bir çalışmayı ortaya koyabilirse, işte o zaman gerçek manada yönetim yerelleştiği, doğru kararların alındığı bir sürece gireceğini düşünüyorum. Merkez muhtarlarının bir arada olmasını Sayın Vekilim anlatmaya çalıştı; köyler ve merkez muhtarları farklarını işlevsel olarak nasıl olması gerektiğini anlatmaya çalıştı. Bu birliktelik çok kıymetli. Temennim o ki; Sayın Belediye Başkanımızdan da burada rica ediyorum, muhtarlarımız kendi mahalleleriyle ilgili meselelerde belediye meclisinde de, oyunun değil ama sözünün olduğu, görüşlerinin önemsendiği bir sürece dâhil edilmeleri. Çünkü kentte gerek imarda, gerek başka alanlarda karar alırken; eğer karar aldığınız mahallenin muhtarını o sürece dâhil edemezsek bazı topal sonuçlar ortaya çıkar. Bu nedenle mahalle muhtarlarımızın omuzlarında önemli bir vebal ve sorumluluk olmakla birlikte; kıymetli Belediye Başkanımızın bu yaklaşımının, şehrin yönetimini ortaklaştırmak, paydaşlarıyla buluşturmak anlamında geleceğini düşündüğüm için bu hususu önemsiyorum. Demokrasinin bir tek adam anlayışından öte, demokrasinin yaygınlaştırılabilmesi için bunu kıymetli buluyorum. Bu duygularla kongremizin başta Kastamonu’muza, sonra ülkemize hayırlar getirmesini diler, hepinize başarılar diliyorum” dedi.

ÇIVGIN: BU BİRLİKTELİĞİN HAYIRLI UĞURLU OLMASINI DİLİYORUM

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Çıvgın'da şöyle konuştu: “Kastamonu'da Merkez Mahalle Muhtarları Derneği'nin kuruluşu bizleri sevindirmiştir. Geçmişte biliyorsunuz Mehmet Ilgaz adında bir muhtarımız vardı, bu uğurda çok mücadele etmiştir, bu vesileyle kendisini de rahmetle anıyorum. Bir hafta önce bizleri ziyaretinizde, muhtarlarımızla birlikte yerel yönetimlerin ne kadar önemli olduğu konusunda ifade etmiştik. Bu birlikteliğin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Genç Parti İl Başkanı Mete Tafracı ise yaptığı konuşmada Kastamonu Merkez Mahalle Muhtarları Derneği'nin hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Kastamonu Merkez Mahalle Muhtarları Derneği'nin hizmet binası ise Kuzeykent Muhtarlık binası olacak.

YÖNETİM KURULU

Hakan Çölez’in başkanlığında şekillenen Merkez Mahalle Muhtarları Derneği yönetim kurulunda Rıfat Cozuroğlu, Necati Efehüseyin ve Hüseyin Karabacak ise başkan yardımcısı olarak görev alacak. Yücel Dibek, Ergin Özkan, Recai Karandı, İsmail Soner Dibekoğlu ise yönetim kurulunda yer alan diğer muhtarlar oldu.

Denetim Kurulu asil listesinde ise; Tahsin Sakallığlu, Cahit Kamburoğlu ve Ali İhsan Yaban bulunuyor.

Serkan Horuz

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV