‘Merhamet hayatın inşasıdır’

Kastamonu Üniversitesi’nde (KÜ) Diyanet İşleri eski Başkanı, Uluslararası İslâm Düşünce Vakfı/İslâm Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in katılımıyla "Modern Dünyanın Merhamet Yoksulluğuna Çare: Rahmânî Ahlâk" konferansı düzenlendi.

‘Merhamet hayatın inşasıdır’
banner72

KÜ Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve üniversite personeli ve öğrenciler tarafından büyük ilgi gören konferansın açılış konuşmasını KÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Yurdagür yaptı.

Prof. Dr. Metin Yurdagür’ün ardından konferansta konuşmalarını gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Bütün varlık ve kâinat bize emanet. Ancak insanoğlu buna ihanet ediyor. Yaratıcı ile olan misakileri yok sayarak sadece toplumsal sözleşmeler ile düzeni sağlayacağını sandı ama öyle olmadı. Dünya savaşları ve sömürgeler meydana geldi. Bütün bu savaşlar insanoğlunun gitgide bu merhameti kaybettiğini gösterdi. İnsanoğlu yetimhaneler yaptı ama yetim başını okşamayı unuttu. Yaşlı evleri yaptı ama yaşlıya hürmeti unuttu” dedi.

Rahmani ahlakın kitaplarda gizli kalmamasını gerektiğini düşündüğü için bununla ilgili dersler ve konferanslar yaptığını dile getirerek, “Rahmani ahlak dediğimiz olay merhametin üstüne inşa edilir. Merhamet değerleri içinde aşk, sevgi, adalet ve tevazu vardır. Merhamet acı duygusundan ibaret değildir. Yalnızca Allah’ın rahmetini ve kullarını anlatan bir şey de değildir. Merhamet hayatın inşasıdır” dedi.

Konferans, KÜ Rektörü Prof. Dr Ahmet Hamdi Topal’ın Prof. Dr. Mehmet Görmez’e hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ile son buldu.

Ardından Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez; İlahiyat Fakültesi binasını ziyaret ederek, Senato Salonunda Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ömer Küçük, Prof. Dr. Mehmet Atalan, Prof. Dr. Kasım Yenigün, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Yurdagür, Muhammed İhsan Oğuz Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. İhsan Oğuz ile birlikte fakülte akademisyenleri ile bir araya geldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER