Mehmetçik’e taze kan

24 HAFTALIK EĞİTİMLERİNİ TAMAMLAYAN 2 BİN 167 UZMAN ERBAŞ YEMİN EDEREK GÖREVE BAŞLADI

Mehmetçik’e taze kan

Kastamonu'da temel eğitimlerini tamamlayan 2 bin 18 jandarma uzman erbaş ve 149 Sahil Güvenlik uzman erbaş olmak üzere toplamda 2 bin 167 uzman erbaş yemin ederek Jandarma Teşkilatına katıldı. Gölköy 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı Kışlası'nda eğitimleri sona eren 32. dönem uzman erbaşlar için mezuniyet töreni düzenlendi.

Törene Vali Avni Çakır, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Genel Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir, Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, İl Jandarma Komutanı J. Albay Mücahit Avkıran, Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanı Albay Mehmet Çelik, siyasi parti temsilcileri, komandolar ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından protokol konuşmalarına geçildi. Eğitim sürecini dereceye girerek birincilikle tamamlayan, dönem birincisi Jandarma Uzman Onbaşı Şahin Asrak, konuşmasının ardından, yaş kütüğüne plaket çaktı.

ÇELİK; “YOĞUN BİR EĞİTİM PROGRAMI UYGULANDI”

Törende konuşan Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanı J. Alb. Mehmet Çelik; “Kahraman komandolar, Uzman Erbaş Jandarma Komando Temel Kursu’nu başarıyla tamamlayarak, yüce ulusumuzun engin sevgilerine mazhar olmuş Jandarma Genel Komutanlığı’nda ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda görev yapmaya hak kazandınız. Burada bulunduğunuz süre içerisinde emniyet ve asayişle kamu düzeninin sağlanmasına yönelik olarak teşkilatımızın görev icapları ve meslek hayatınızda karşılaşabileceğiniz durumlar üzerine, zorlu hava ve arazi şartlarında verilen her türlü görevi yerine getirebilecek, fiziki, yetenek ve dayanıklıyı gelişmiş şekil, ruh ve görev disiplini yüksek bir komando olarak yetiştirilmek üzere yoğun bir eğitim programı uygulanmıştır. Bu kutsal ocakta akli ve bilimi rehber edinen, gönlü yurt ve yurttaş sevgisiyle dolu milli, ahlaki ve insani değerlere bağlı, hukuka ve insan haklarına saygılı, aldığı vazifeyi ‘vatanının en çok seven, görevini en iyi yerine getirendir’ düsturuyla yetişen birer jandarma uzman erbaş olarak yetiştirildiniz” şeklinde konuştu.

ÇAKIR; “ORDUMUZ, MİLLETİMİZİN BEKASININ TEMİNATIDIR”

Vali Avni Çakır da konuşmasında, Jandarma Teşkilatının devletin en önemli teşkilatlarından biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti; “Jandarma, vatandaşlarımızla doğrudan temas eden, milli güvenlik ve kamu düzeninin sağlanmasında eşsiz hizmetleri bulunan, dünyadaki emsalleri içinde hem nitelik, hem de nicelik bakımından tartışmasız en güçlülerinden biri olan, inanmışlık, adanmışlık ve anıtlaşmış bir mücadele ruhudur. Sahil Güvenlik Teşkilatımız ise aynı adanmışlık ve inançla, vatan ve bayrak uğruna denizlerimizde cansiperane görev yaparak, ulusal çıkarlarımızı, çevreyi ve doğal kaynaklarımızı koruyan, emniyet ve güvenliği sağlayan bir kanun ordusudur. Aziz milletimizin gözbebeği şanlı ordumuz, kahraman jandarma, polis ve sahil güvenlik teşkilatımız karada, havada, denizde dosta güven, düşmana korku salan, milletimizin bekasının teminatı gurur kaynaklarımızdır.”

ÇETİN; “VATANIMIZ, SİZLERİN OMUZLARINDA DAİMA YÜKSELECEK”

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ise, komandolara seslenerek; “Bu kutsal göreve talip oldunuz ve vatan hizmetine koşmaya hazır binlerce genç arasında titizlikle seçilerek, zorlu hava şartlarında verilecek her türlü görevi yerine getirecek fiziki yeterliliği ve dayanıklılığı gelişmiş, disiplinli ve görev anlayışı yüksek birer komando olmak amacıyla 6 ay süren yorucu bir eğitim öğretim döneminden sonra 2 bin 18’i Jandarma, 149’u Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli olmak üzere toplam 2 bin 167 kişi olarak Uzman Erbaş Komando Temel Kursiyer Eğitimini başarıyla tamamladınız. Yüce milletimizin engin sevgisi ve güvenine mazhar olmuş kahraman Jandarma Genel Komutanlığı’nda ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda görev yapmaya hak kazandınız. Atalarımızın yadigârı, şehitlerimizin emaneti, gazilerimizin vasiyeti bu güzel vatanımız, sizlerin omuzlarında daima yükselecek, şanlı bayrağımız bu kutsal vatan topraklarını sonsuza kadar dalgalanacaktır” dedi. 

ERSOY; “ÇOK BÜYÜK BİR EMANET DEVRALDINIZ”

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun selamlarını ileterek başladığı konuşmasında; “Bugün genç evlatlarımız çok önemli bir emaneti teslim almak üzere mezun oluyorlar. Aldıkları bu emanet çok büyük bir emanet. Bu emanet bin yıldır yaşadığımız bu topraklarda var olan huzurun, güvenliğin, asayişin devamlılığını sağlama emanetidir. Bu emanet bu toprakların, bu vatanın bölünmez bütünlüğüdür. Bu emanet Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlığının emanetidir. Bu emanet bütün mazlum coğrafyanın, garip bırakılmış, vatanları kan gölüne dönüştürülmüş mazlum milletlerin son ve en güçlü bağımsız kalesini koruma emanetidir. Bu emanet Sultan Alparslan’ın emanetidir. Bu emanet Fatih Sultan Mehmet’in emanetidir. Bu emanet Şerife Bacılarımızın emanetidir. Bu emanet Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetidir. Bu emanet Türkiye Cumhuriyeti’ni koruma emanetidir. Bu emanet önce mazlum coğrafyaya, sonra bütün dünyaya barışın ve huzurun getirilmesi amacıyla bu topraklarda kurulmuş Türkiye Cumhuriyetidir” ifadelerini kullandı.

Protokol konuşmalarının ardından, 24 hafta süren eğitimlerde dereceye giren uzman erbaşlara kurs belgeleri ve hediyeleri, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy tarafından verildi. Ödüllerin verilmesinin ardından Jandarma Mehteran Birliği’nin gösterisi ve Kastamonu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı Gösteri Birliği’nin gösterisi gerçekleşti. Tören geçişinin ardından, uğurlama duası yapılarak, uzman erbaşlar aileleriyle bir araya geldi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER