Mecliste ‘satış’ tartışması

Şubat ayı toplantılarına devam eden İl Genel Meclisi (İGM) dün iki maddeyi görüştü. Gündemin ilk maddesinde Hukuk İşleri Komisyonu raporu ile İl Özel İdaresi’ne ait taşınmazların satılıp, satılmaması konusu görüşüldü.

Mecliste ‘satış’ tartışması

 

  Şubat ayı toplantılarına devam eden İl Genel Meclisi (İGM) dün iki maddeyi görüştü. Gündemin ilk maddesinde Hukuk İşleri Komisyonu raporu ile İl Özel İdaresi’ne ait taşınmazların satılıp, satılmaması konusu görüşüldü. 

Hukuk İşleri Komisyonu tarafından meclise sunulan raporda, ilçelerin mülki sınırları ile Orman İşletme sınırları arasında farklılık gösterildiği ve uyuşmadığı yerlere yönelik yapılan çalışma yer aldı. Toplantıda olumsuzlukların giderilmesi ve kadastro çalışmalarının tamamlanması önerildi ve 1983 yılında çıkan Orman Kanunu’nun değiştirilmesi talep edildi. Raporun mecliste görüşülmesinin ardından gündemde tartışlara neden olan madde görüşüldü. 
Merkez ilçede 4, Ağlı, İnebolu, Daday, Şenpazar’da 1’er, Devrekani, Pınarbaşı’nda 3’er, İhsangazi’de 23 ve Tosya’da 116 adet olmak üzere toplam 153 adet taşınmazın satışı teklif edildi. Merkez de eski TURAŞ Otel, Örencik Köyü’ndeki yer alan arsa, Eski Sanayi’de bulunan El Sanatları Teşhir Merkezi ile Kuzeykent Mahallesi’nde bulunan Tavuk Çiftliği’nin satışı görüşüldü. Bazı meclis üyeleri satışın yapılmamasını isterken bazı üyeler ise mülkiyetlerin satılmasından yana oldu. 

DEĞİRMENCİ: 4 MÜLKÜN SATILMASINA KARŞIYIZ

Taşköprü MHP İGM üyesi Salim Değirmenci, satış hakkında şöyle konuştu: “Toplu satış istemi ile karambole getirilmeye çalışıyor. Satış konusunda aceleci davranıldığını düşünüyorum. MHP olarak merkezdeki 4 mülkün satılmasına karşıyız.” 

BOZAHMETOĞLU: SİYASET YAPMAYALIM!

İGM MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu’da, “Bunların finansman kaynak ihtiyacını karşılamak için satışa çıkarılacağı belirtiliyor. Bunların satışından 10-15 Milyon TL gelir ancak elde edilir. 10-15 milyonluk ek bütçeyi sağlayacak siyasetçimiz yoksa biz siyaset yapmayalım. Bunların bugün satılmaya çalışmasından dolayı biz karşıyız. Buraları gerçek değerinden satma gibi bir imkanımız yok. İmar gelmeden buraları değerinde satmak mümkün değil” dedi.

ÇIVGIN: GELİR TÜRK DÜNYASI’NA MI HARCANACAK?

Mülkiyetlerin neden satılmak istediğini sorgulayan İYİ Parti İGM Üyesi Mehmet Çıvgın, “İlimiz Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildi. Bir önceki dönem Kültür Başkenti seçilen Eskişehir için ek bütçe hazırlandı. Fakat ilimiz için bir bütçe oluşturulmadı. Kültür Bakanı buraya geldiğinde destek vereceklerini söyledi ama miktar konusunda net bir açıklama yapmadı. Acaba buralar alelacele satılıp, buradan gelecek gelir Türk Dünyası’na mı harcanacak? Biz bunu öğrenmek istiyoruz” diye konuştu. 

CEBECİ: GELİR KÖYLERİN ALT YAPISINA HARCANMALI 

AK Parti İGM Üyesi Fahrettin Cebeci’de şöyle konuştu: “Biz devlet olarak buraları koruyup, değerlendiremiyoruz. Onun için satışa sunuyoruz. Buralar zarardan başka bir şey değil. Buralar pislik yuvalarına dönüştü. Buraları satıp, elde edilecek geliri, köylerin altyapısına harcasak daha iyi değil mi?” 

BAYRAMOĞLU: TAŞINMAZLARIN SATILMASINDA TEREDDÜTLÜYÜZ

Fikirlerin tartışılması çok yararlı olduğunu ifade eden AK Parti İGM Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu, “Biz bu konuyu geçen ayki ve son grup toplantımızda enine boyuna değerlendirdik. AK Parti Grubu olarak bu taşınmazların satılması ve satıştan elde edilecek kaynağın köy alt yapılarına harcanmasına karar verdik. Ben bu konuyu gerek valimiz, gerekse genel sekreterimizle görüştüm. Onlarında kararı atıl durumdaki taşınmazların satılıp elde edilecek kaynağın köy alt yapılarında kullanılması yönünde oldu. MHP Grubu'ndaki arkadaşlarımız 153 taşınmaz arasında merkezde bulunan 4 taşınmazın satılmamasını istiyor. Bu 4 taşınmazdan biri Eski Sanayi Sitesi içinde kalan El Sanatları Teşhir Merkezi ve arsasıdır. Bu taşınmazın satılmasında bizimde tereddüdümüz var. 

“ÖZEL İDARE'NİN BU YÜKTEN KURTULMASI LAZIM”

Bu yerin ayrı tutulup, satılıp satılmamasına Plan ve Bütçe Komisyonu'nun yapacağı çalışmadan sonra karar verilmesini istiyoruz. Diğerlerine baktığımızda TURAŞ Otel bu taşınmazlar arasında yer alıyor. Özel İdare'nin her işi bitti de otelcilik mi yapması mı kaldı? Biz geçen dönem sadece oranın asansörüne 200 bin TL harcama yaptık. Kirada olmasına rağmen bu harcama gerçekleşti. Özel İdare'nin bu yükten kurtulması lazım. Tavuk Çiftliği de bu taşınmazlardan biri. Buranın değerli olduğunu biliyoruz. Havalimanın oradaki arsanın şu anda imarı yok ama ileride imara açılınca değer kazanır. Her iki taşınmazda gerçek değerini bulunca satılacak. Her bir taşınmazı satarken de değerini bulması lazım. Valimize, genel sekreterimize ve aramızdan seçeceğimiz arkadaşlarımıza güvenmemiz lazım. Sanayi içinde kalan taşınmazın Plan Bütçe Komisyonu'na gönderilmesi, diğer taşınmazların ise satışından yana oy kullanacağımızı beyan ediyoruz. Allah'ın izniyle biz buraları değerinin üzerinde satacağız ve elde ettiğimiz geliri bu yıl köylere alt yapı olarak göndereceğiz” ifadelerini kullandı.

ALADAĞ: PLAJ OLUR

Arsa satılmasına onay verilen taşınmazlardan İhsangazi sınırlarında bulunanların üzerine DSİ tarafından gölet yapıldığının ifade edilmesinin ardından İhsangazi'nin AK Partili Meclis Üyesi Necmi Aladağ, arsaların üzerine DSİ'nin Sevindik Göletini inşa ettiğinden emin olduğunu söyledi. Aladağ arsanın sular altında kalabileceğini ifade ederek, “Satılırsa alan kişi, satılmazsa biz plaj olarak değerlendirebiliriz” dedi. 
Yapılan görüşmelerin ardından El Sanatları Teşhir Merkezi ve arsasının satışı ile ilgili kısım tekliften ayrı değerlendirilerek Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi, diğer 152 mülkiyetin ise satışına izin verilmesi kararı verildi. 28 kabul, 10 ret oy ile karar kabul edildi.
Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2018, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER