Mecliste gerginlik

Kastamonu Belediye Meclisinin Mayıs ayı 2’nci olağan toplantısı Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu yönetiminde gerçekleştirildi

Mecliste gerginlik

CHP’Lİ ERGÜLENOĞLU’NUN SÖZLÜ ÖNERGESİ 'KANUN GEREKÇEKSİYLE' OYLANMADI

Mecliste gerginlik

Kastamonu Belediye Meclisinin Mayıs ayı 2’nci olağan toplantısı Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu yönetiminde gerçekleştirildi.

CHP’li Özgür Ergülenoğlu’nun Kastamall projesi ile ilgili şaibelerin olduğunu ve inceleme yapılmasını teklif etmesi, gerginliğe neden oldu. Belediye Başkanı Vidinlioğlu, projenin belediye tarafından incelendiğini ve önergenin oylanmayacağını belirtti. MHP’li Mehmet Yurt ise “Siz bu önergeyi vererek bizi töhmet altında bırakıyorsunuz. Biz bu önergeyi reddedeceğiz. Siz bunu bize oylattırmaya kalktığınızda art niyet ararım. Oylanmaması gerekir” dedi. CHP Grubu’nun projenin incelenmesi ile ilgili verdiği sözlü önerge, oylamaya sunulmadı.

ŞEHİDİMİZİN ADI PARKTA YAŞATILACAK

Toplantıda ilk olarak Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan parklara isim verilmesi konusu görüşüldü. Kuzeykent Mahallesi’nde bulunan bir parka Yeşilay isminin verilmesi, Kuzeykent Mahallesi Gaziler Sokak’ta bulunan bir parka da Huzur adının verilmesi, Kuzeykent Mahallesi Taşdelen Sokak’ta bulunan parka ise Hoşberi isminin verilmesine oybirliğiyle karar verildi. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Rauf Denktaş Caddesi’nde yapımı tamamlanan parka ise Irak’ın Kuzeyinde gerçekleştirilen Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları sırasında şehadete yürüyen Şehit Murat Nar ismi verilirken, Saraçlar Mahallesi, İstanbul Yolu Caddesi üzerindeki parka da Oğuz Atay isminin verilmesine oybirliğiyle karar verildi.

BU AY PAZARCILARDAN İŞGALİYE ALINMAYACAK

Toplantının devamında ise Kastamonu Sebzeciler ve Meyveciler Odası’nın dilekçesi okundu. Dilekçede salgın nedeniyle pazarcıların ekonomik mağduriyet yaşadığını belirtilerek, Pazar yerleri Mayıs ayı işgaliye harcının esnaflardan alınmamasını teklif edildi. Meclise sunulan talep, oy birliğiyle kabul edildi.

CHP’Lİ ERGÜLENOĞLU’NUN ÖNERGESİ, TANSİYONU YÜKSELTTİ

CHP’li Belediye Meclis Üyesi Özgür Ergülenoğlu, Kastamall projesi ile ilgili verdiği sözlü önerge, AK Parti ve MHP Grubu’nda gerginliğe neden oldu.  Saraçlar Mahallesi’nde bulunan arsanın (KastaMall AVM’nin bulunduğu yer) en az 4 yıldızlı otel yapılmak şartıyla ve kapalı teklif usulüyle 15 Mayıs 2015 tarihinde satışının gerçekleştirildiğini söyleyen Ergülenoğlu,“Söz konusu alan 5 Şubat 2015 tarihli belediye encümeni kararı ile 5 milyon 450 bin TL bedel ile Serkan İnşaat Limited Şirketi’nin yükümlülüğünde kalmıştır. Satış bedeli peşin ödenmiş ve tapu devri gerçekleşmiştir. Dönemin Belediye Başkanı Tahsin Babaş, bu satışın ardından söz konusu parselin yanındaki camiyi işaret ederek, ‘Cami yerinin de projeye eklenmesi söz konusu’ açıklamasında bulunmuş, daha sonra bu parsel üzerindeki cami yetersiz olduğu gerekçesiyle yıkılmıştır. Kullanım amacı ticari olan söz konusu yerlerin 1 milyon 610 bin TL bedel ile ihale Kast Proje Yatırım A. Ş.’ye kalmıştır. Caminin bulunduğu ve ticari alan olarak kullanılan parseller birleştirilmiş ve 9 bin 522 metrekare yüzölçümlü ticaret alanı vasfını kazanmıştır. Kastamonu Kamuoyunda, bu alanda devam eden inşaat projesi nedeniyle Kastamonu Belediyesi’nin zarara uğratıldığı yönünde ciddi iddialar mevcuttur. Devam eden inşaat projesine 4 bin 500 metrekare gibi devasa ve Türkiye’de örneği olmayan bir mescit alanı eklendiği ama mevcutta böyle bir alanın olmadığı iddiaları da mevcuttur. Bu iddialar Kastamonu kamuoyunu rahatsız ederken, söz konusu projeye iskan ve iş yeri açma ruhsatı verileceğine dair söylentiler, adalete olan inancın sarsılmasına ve vicdanların yaralanmasına yol açacaktır. Proje ile kamunun zarara uğratıldığı, haksız kazanç elde edildiği, şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine ve imar mevzuatına aykırı hareket edildiği konusunda incelme yapmak üzere meclisteki tüm partileri temsil edecek şekilde inceleme komisyonu kurularak gerekli incelemelerin yapılmasını, bu konuda rapor düzenlenerek meclis başkanlığına sunulmasını talep ediyoruz” dedi.

VİDİNLİOĞLU; “BELEDİYE MECLİSİNİN ALDIĞI KARARLAR ORTADA”

Sözlü önergenin teklif edilmesinin ardından söz alan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Dönemin belediye meclisinin aldığı meclis kararları, encümen kararları hepsi ortada. Şimdi, ‘iddia edilmektedir’ üzerine bir şey olmaz. İskan başvurusu bize yapıldı. İskan başvurusunu da inceliyoruz. Eğer projede 4 bin 500 metrekare mescit alanı varsa, oraya bu alanın yapılmadan iskan verilmesi mümkün değil. Elbette ki bütün bunlar tamamlanacak. Söylendiği gibi projede aykırı bir durum varsa; burasının iskana onaylanması söz konusu değil. Zaten kamuya açık, ulusal basına da yansımış bir konu. Bu konuyla ilgili o dönem ile ilgili bir suç isnadı varsa da, bu olay yargının konusudur. Geçmiş dönemde olan bir şey için mecliste komisyon kurulması ancak kanuna aykırı bir şey varsa olabilir. Kanuna aykırı olup, olmayacağını söyleyecek mercii de yargıdır” diye konuştu.

ATAK; “PROJEDE FAZLALIK VARSA İSKAN VERİLMEZ”

AK Partili Necati Atak ise iddialar ile ilgili suç unsuru taşıyacak şeylere karşı yargı yolunun açık olduğunu dile getirdi. Atak, “Eğer projede fazlalık varsa oraya iskan vermenin ihtimali yok” ifadesini kullandı.

AK Partili Meclis Üyesi Sinan Savaş da, şu ifadeleri kullandı; “Bir şüphe var. Bu bizi ileriye yönelik olarak probleme düşürebilecek bir konu. Hayır dersek; araştırılmasını istemediğimiz gibi bir algı oluşacak. Böyle bir şey söz konusu bile değil.”

VİDİNLİOĞLU; “BU KONU MECLİSİN KONUSU DEĞİL”

İmar Müdürlüğü’nün bu işlerle ilgili yeterli incelemeyi yaptığını kaydeden Vindinlioğlu, “İskanla ilgili bir sıkıntı olursa yine yargı yolu açık. Eğer 4 bin 500 metrekare mescit alanı projede olup da; biz bu iskanı onaylamışsak, bizim hakkımızda da suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bu konu çok meclisin konusu değil” şeklinde konuştu.

YURT; “BİZİ TÖHMET ALTINDA BIRAKIYORSUNUZ”

Konuyla ilgili olarak bütün incelemelerin yapıldığına işaret eden MHP’li Belediye Meclis Üyesi Mehmet Yurt ise, “Sözlü önergeyi oylayamayız, şu anda gereken yapılıyor. Siz bu önergeyi vererek bizi töhmet altında bırakıyorsunuz. Biz şimdi bu önergeyi reddedeceğiz. Diyecekler ki; “Önerge verdik, reddettiler. Bize incelettirmiyorlar.’ Şu anda bizim birimlerimiz bunu inceliyor. İnceledikten sonra iskanı verirler. Siz bunu bize oylattırmaya kalktığınızda art niyet ararım. Oylanmaması gerekir” dedi.

Kastamall projesi ile ilgili CHP’li Ergülenoğlu’nun verdiği sözlü önerge, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu tarafından meclis oylamasına sunulmadı. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER