Maviye büründük

İlk doz koronavirüs aşısında nüfusunun yüzde 75'ini aşan Kastamonu, "mavi" kategorili iller arasına girdi

Maviye büründük

İlk doz koronavirüs aşısında nüfusunun yüzde 75'ini aşan Kastamonu, "mavi" kategorili iller arasına girdi.

Mavi kategori ile belirtilen düşük riskli iller arasında yerini alan ilimizde dün sabah saatleri itibariyle ilk doz Kovid-19 aşısı uygulanan kişi sayısı 231 bin 221'e ulaşırken, ikinci doz uygulanan kişi sayısı ise 202 bin 436 olarak gerçekleşti. Kastamonu'da toplam 493 bin 857 doz aşı uygulandı.

"KASTAMONU DÜŞÜK RİSKLİ İLLER ARASINDA"

İlimizin mavi kategorili iller arasına girdiğini açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Kastamonu ve Kırşehir düşük riskli iller arasında yerini aldı. Salgın hastalığa karşı karar verip ilk doz aşıyı olma oranları yüzde 75’in üzerinde. Haritada iki şehrimiz daha Mavi. Düşük riskli il sayımız 36’ya yükseldi" ifadesini kullandı.

"AŞI VE TEDBİRLE YENİDEN MÜCADELEYE DÖNELİM"

Hastalığa yakalananların bir bölümünün hastalığı ağır geçirdiğini veya hayatını kaybettiğini aktaran Koca, şunları vurguladı: "Maalesef yüksek vaka sayıları yüksek kayıp demek. Aşımızı yaptırırsak salgına son vermek için harekete geçmiş oluruz. Aşı ve tedbirle yeniden mücadeleye dönelim."

TÜRKİYE'DE TOPLAM 88 MİLYON DOZ AŞI UYGULANDI

Ülke genelinde ise 18 yaş üstü nüfusta, birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 73.8, ikinci doz aşı uygulananların oranı da yüzde 56,33 olarak kayıtlara geçti. Türkiye'de bugüne kadar uygulanan ilk doz aşı sayısı 45 milyon 796 bin 679 olurken, ikinci doz aşı sayısı ise 34 milyon 963 bin 740 olarak gerçekleşti. Yaklaşık 6 milyon da üçüncü doz olmak üzere toplamda 88 milyon 443 bin 350 doz aşı uygulandı.

İLK DOZ AŞILAMA ORANI EN YÜKSEK İL MUĞLA OLDU

En az bir doz aşı uygulananların oranı en yüksek 10 il sırasıyla Muğla, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Amasya, Aydın, Tekirdağ, Eskişehir ve Yalova oldu. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER