Maşalacı'dan TÜİK'e tepki

Hacı İbrahim Maşalacı, Türkiye İstatistik Kurumu'nun TÜFE, verilerinde; 'Veterinerlik Ücretleri'nin fiyatı en çok artan seçmiş madde olarak duyurulmasına tepki gösterdi

Maşalacı'dan TÜİK'e tepki

 

Maşalacı'dan TÜİK'e tepki

 

   Hacı İbrahim Maşalacı, Türkiye İstatistik Kurumu'nun TÜFE, verilerinde; 'Veterinerlik Ücretleri'nin  fiyatı en çok artan seçmiş madde olarak duyurulmasına tepki gösterdi. Maşalacı, tepkisinde  '' TÜİK Bölge Müdürlüğü işi gücü bırakıp gözünü Veteriner Hekimlik Ücretlerine dikmesinin altında başka sebep ya da sebepler mi vardır?''  sorusunu yöneltti.

 

''VETERİNER ÜCRETLERİNİN KONULMASI MANİDAR''

 

 ''Bir TÜİK verisi düşünün ki enflasyonu artıran etkenler arasına özellikle ve ilk kez veterinerlik hizmetleri de konulsun ve enflasyonun tek sorumlusu olarak gösterilsin'' ifadelerini kullanan Oda Başkanı Maşalacı, '' Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından 2021 yılı Ocak ayı değerlendirilmesinde Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerini kapsayan 2021 yılı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)  verilerine ilişkin olarak geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, insan yaşamı için değerlendirilmesi gereken onca kalem dururken, mandalina, doğalgaz, abonman ücreti gibi kalemlerin en önüne yüzde 18,5 artış olarak veteriner ücretlerinin konulması manidardır.   '' diye konuştu.

 

Veteriner Hekimlerin, fiyat politikasına riayet eden sağlık meslek grupları arasında yer aldığını söyleyen Maşalacı, ''COVID-19 salgını, bu salgına dair alınan önlemler, artan işsizlik ve yükselen döviz kurlarıyla beraber Türkiye’nin son aylarda en önemli gündemlerinden biri tüketici fiyatları olmuştur.  Veteriner hizmet ücretlerinde ücretlendirmeler ilden ile değiştiği gibi taban fiyat uygulaması esas alınmaktadır. Yani taban fiyatları sabittir ve bu fiyat güncellemeleri yıl da bir kez illerin yaşam standardına göre o ilin Veteriner Odası tarafından belirlenmekte Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi tarafından incelendikten sonra onaylanmaktadır'' diye konuştu.

 

''TÜİK'İN İNANDIRICILIĞINA GÖLGE DÜŞÜRDÜ''

 

Maşalacı, sözlerini şöyle sonlandırdı; ''Bu itibarla TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü Ocak Ayı için belirlemiş ve ilk sırada yer verdiği Veteriner Hekimlik Ücretini yılın diğer 11 ayında yüzde O olarak mı gösterecektir? TÜİK Bölge Müdürlüğü işi gücü bırakıp gözünü Veteriner Hekimlik Ücretlerine dikmesinin altında başka sebep ya da sebepler mi vardır? Genel olarak Türkiye’de enflasyonu artıran onca kalem varken veteriner hizmet ücretlerini ön plana çıkartarak kamuoyunda farklı bir algı oluşturmak üzere veteriner hekimlik hizmetlerini enflasyondaki artışın sorumlusu olarak gösterilmesini üstelik haberin öznesi olan Veteriner Hekimler Odasından  bu konuda görüş alınmamış olması TÜİK verilerinin inandırıcılığına gölge düşürmüş ve bizleri derinden üzmüştür.'' (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2021, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER