Mart'a dönüyoruz!

İÇİŞLERİ Bakanlığı’nın aldığı kararlar doğrultusunda 81 ilin valiliğine "Sokağa Çıkma Kısıtlamaları" konulu genelge gönderildi

Mart'a dönüyoruz!

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, YENİ SALGIN TEDBİRLERİNİ AÇIKLADI

Mart'a dönüyoruz!

İÇİŞLERİ Bakanlığı’nın aldığı kararlar doğrultusunda 81 ilin valiliğine "Sokağa Çıkma Kısıtlamaları" konulu genelge gönderildi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine Toplantısı'nda yeni koronavirüs tedbirlerinin alındığı bildirildi. Yeni tedbirlere göre kadar hafta içi 21.00-05.00 arası, hafta sonu Cuma 21.00'den pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Mart ayında ülkemizde etkisini hissettiren ve tüm ülkeyi evlerine kapanmaya mecbur bırakan koronavirüs, aradan geçen 8 ayın ardından,  kısmen de olsa, vatandaşları evlere kapatacak.

Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak.

HAFTA SONLARI SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI UYGULANACAK

Yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta sonları; Cuma günleri saat 21.00’de başlayacak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. İlk uygulama olarak 4 Aralık 2020 Cuma günü saat 21.00’de başlayıp 7 Aralık 2020 Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde tüm vatandaşlar için sokağa çıkma kısıtlaması getirilecek. Bundan sonraki hafta sonlarında da uygulama aynı şekilde devam edecek.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDA MUAF TUTULACAK YERLER

Sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla önemi belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacak. Kısıtlamanın olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-­17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere servis şeklinde de satış yapabilecekler.

SADECE PAKET SERVİS HİZMETİ OLACAK

Lokanta ve restoran gibi işyerleri, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-­20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olabilecek. Yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00 - ­05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. İlk uygulama olarak 01.12.2020 Salı günü saat 21.00’de başlayıp 02.12.2020 Çarşamba günü saat 05.00’de bitecek şekilde tüm vatandaşlarımız için sokağa çıkma kısıtlaması getirilecek olup bundan sonraki haftalarda da Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri uygulama yukarıda belirtildiği şekilde devam edecek.

İSTİSNALAR DIŞINDA TÜM İŞYERLERİ SAAT 22.00'DE KAPANACAK

Sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Ek’te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacak. Sokağa çıkma kısıtlamasındaki getirilen sürelere uymak için istisna getirilenler dışındaki tüm işyerleri hafta içi saat 20.00’de kapanacaktır.
Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda uygulanacak) aşağıda belirtilen zorunlu hallerde şehirlerarası seyahatlere izin verilecek.

CENAZE NAMAZI VE NİKAH TÖRENLERİ SINIRLANDIRILDI

Şehir içi toplu ulaşım araçlarında yaşanan yoğunluğun azaltılması amacıyla ilgili mahalli idarelerce alınması gereken tedbirlerin (sefer sayısının artırılması, denetim vb.) İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek. Cenaze namazlarının vefat edenlerin yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınması, nikahlar ve nikah merasimi şeklindeki düğünlerin de gelin ve damadın yakınları dahil en fazla 30 kişi ile düzenlenecek.

MİSAFİR KABULÜ, MEVLİD, TAZİYE YASAKLANDI

Kış mevsimi nedeniyle kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirilen bu süreçte vatandaşlarımızın evlerde misafir kabulünün salgının bulaşma/yayılım hızını artırdığı göz önüne alınarak; evlerde gün, mevlid, taziye, yılbaşı kutlaması gibi toplulukların bir araya geleceği etkinliklere müsaade edilmeyecek.

HER AVM VE PAZAR YERLERİNDE COVİD-19 SORUMLUSU OLACAK

Ayrıca AVM’lerde ve pazarlarda daha önceki genelgelerde belirlenen alınan tedbirleri takip etmekle sorumlu AVM Covid­-19 sorumlusu ve pazaryeri yöneticileri ile kolluk birimleriyle denetimlerin eksiksiz yapılması, AVM’lere girişte çalışanlar ve müşteriler için HES kodu zorunluluğu getirildi.

KURALLARA UYMAYANLARA CEZA UYGULANACAK

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2020, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER