MARKA DEĞERİ ARTAN BİR ŞEHİR OLACAĞIZ

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan, Kastamonu’nun, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

MARKA DEĞERİ ARTAN BİR ŞEHİR OLACAĞIZ

 

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan, Kastamonu’nun, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“EN ÖNEMLİ TANITIM 
FIRSATI YAKALANDI”

Genel Sekreter Karahasan, Kastamonu Hükümet Konağı’nda Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ile yaptığı görüşmenin ardından, “Bilindiği gibi Kazakistan’ın Türkistan kentinde düzenlenen TÜRKSOY Daimi Konseyi 35. dönem toplantısında Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkenti olması karara bağlanmıştır. Bunun için başta Sayın Valimiz olmak üzere katkıda bulunan tüm yetkililerimize teşekkür ediyoruz. Kastamonu 2018 yılında Türk Dünyasının Kültür Başkenti olarak seçilmesiyle Cumhuriyet tarihindeki en önemli tanıtım fırsatını yakalamıştır. Bu tanıtımı çok iyi değerlendirmemiz lazım” diye konuştu.

“HİÇBİR KURULUŞ YA DA KİŞİ KENDİ İKBALİNE 
YÖN VERMEK İÇİN 
KULLANMAMALI”

“Ancak bunu hiçbir kuruluş ya da kişi kendi ikbaline yön vermek için kullanmamalı, herkes kol kola, ortak akıl, ortak şevk, ortak heyecan ile hareket ederek Kastamonu’yu tüm Türk Dünyası başta olmak üzere dünyaya, Türkiye’ye dünyaya tanıtmalıyız. Bunu yaptığımız takdirde marka değeri artan bir şehir olacağımıza inanıyorum” diyen Karahasan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bizler uzun yıllar boyunca Kastamonu’yu değerli şeylerimizi sakladığımız gibi Kastamonu’yu gözlerden uzakta tutup saklamışız. Artık Kastamonu’nun tanıtılma, dışarı açılma, değişik kültürdeki insanların bu 7.000 yıllık tarihi şehrimizi, muhteşem doğayı, bu görkemli şehri tanıma zamanı gelmiştir. Bu düşünce temelinde 2018 yılında Kastamonuluyum diyen, burada yaşayan herkesin önemli bir görevi de bu tanıtıma katkıda bulunmak, elinden geleni yapmaktır.
“İL ÖZEL İDARE ÖNEMLİ 
PROJELERE İMZA ATTI”

2018 yılı için her kurumun hazırladığı projeleri var. Kastamonu çok fazla potansiyeli, değeri olan bir şehir. Ancak bu kadar fazla değeri olan şehrin handikaplarından biri de bu değerleri yeteri kadar işleyememişiz ve sunulması yapılamamış. O yüzden 2018 yılı Kastamonu tanıtımı için bir kırılma noktası olacaktır. Bana göre Kastamonu’nun 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi için en önemli kriterlerinden biri de Havalimanının olmasıdır. Kastamonu’da bir havalimanı olmasaydı Başkent ilan edilmezdi diye düşünüyorum.
İl Özel İdaresi Havalimanı’nı yaparak çok önemli bir görevi yerine getirmiştir. Ayrıca Hükümet Konağı, Kastamonu Kalesi Restorasyonu, Şeyh Şaban-ı Veli Sokak Sağlıklaştırması, Doğa Kültür Köyü gibi birçok önemli projeye imza atmıştır.

“KASTAMONU ÇOK DEĞERLİ BİR ŞEHİR OLACAK”

2018-2019 Kışında Karadeniz’in en büyük kayak tesisleri devreye girecek. Bunun yanında Deniz, Kış, Doğa, Spor, kültür, Tarih, Dini turizm gibi alanlarda yatırım yapılmasını gerektiren çok fazla potansiyellerimiz var. Kısa vadede yapılması gerekenlerden ziyade bu saydıklarımızın ön plana çıkarılması ve tanıtılması için çalışılması gerekecektir.
Üzerinde çok ciddi olarak çalıştığımız, Kent Tarihi Müzesi, Yaban Hayat Parkı, Açık hava müzesi, Yurdun Tepe Kayak tesisleri, Doğa Kültür Köyü Spor kompleksi, Azdavay Çatak cam teras projesi gibi Mili Parklar içerisinde Yaralıgözde devam eden çalışmalarımız var.
Kastamonu hızını kesmeden ve bir bütün olarak hareket ederse çok değerli bir şehir olacak. Ben de buralı ve bu işlerin bir ucundan tutma şansını bulan biri olarak büyük bir mutluluk ve gurur duyuyorum. 5. nesil bir Kastamonulu olarak memleketime olan sevdamı ödemek çabasında biriyim. Peki, ödenir mi tabi ki mümkün değil. Ne yapılsa azdır.” 
(Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2017, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER