Mantar toplarken dikkat!

TAŞKÖPRÜ KAYMAKAMLIĞINDAN VATANDAŞA UYARI

Mantar toplarken dikkat!

TAŞKÖPRÜ Kaymakamlığı tarafından son dönemlerde artan mantardan zehirlenme ve kaybolma olayları nedeniyle vatandaşlara uyarı yapıldı.

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, mantar toplamaya giden vatandaşların tek başlarına ormanlık alanlara gitmemesi gerektiği bildirildi. Ayrıca, mantar toplamaya giden kişilerin, yaşlı ve unutkanlık hastalığına sahip kişileri yanlarında götürmemesi gerektiği de kaydedildi.

“CİNSİNİ BİLMEDİĞİNİZ MANTARLARI TOPLAMAYIN”

Açıklamanın devamında ise, “Sevgili vatandaşlarımız, Kastamonu il genelinde son dönemde mantar toplarken kaybolma ve mantardan zehirlenme vakaları artış göstermiştir. Mantar toplamaya giden vatandaşlarımızın yanlarında götürdükleri telefonların şarjının dolu olması, gerekirse yanlarında ilave şarj malzemesi bulundurmaları ve mantar toplayan vatandaşlarımızın toplama esnasında birbirinden ayrılmaması, hava kararmadan mantar toplama işinin bitirilerek ormanlık arazinin terk edilmesi gerekmektedir. Cinsi bilinmeyen mantarların zehirli olabileceği düşünülerek toplanmaması ve mantar yedikten 6 saat sonrasına kadar mide bulantısı, baş dönmesi, uyku hali, tansiyon düşmesi gibi belirtiler görülmesi durumunda derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması önem arz etmektedir” ifadesi kullanıldı. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER