banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Ocak 2019 Cumartesi

Manevi önderlerimizi andık

2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında organize edilen ve Vali Yaşar Karadeniz'in 'Etkinlikler çerçevesinde en çok önem verdiğimiz 5 programdan biri' dediği "27. Uluslararası Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası" etkinlikleri sona erdi.

07 Mayıs 2018 Pazartesi 12:11
Manevi önderlerimizi andık


   2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında organize edilen ve Vali Yaşar Karadeniz'in 'Etkinlikler çerçevesinde en çok önem verdiğimiz 5 programdan biri' dediği "27. Uluslararası Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası" etkinlikleri sona erdi.
 Bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde uluslararası bir nitelik kazanan etkinliklerin açılışında konuşan Vali Yaşar Karadeniz, Şeyh Şa'ban-ı Veli'nin Kastamonu'nun manevi önderi olduğunu söyledi.Şeyh Şa'ban-ı Veli'nin fikirlerinin gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini vurgulayan Yaşar Karadeniz şunları söyledi;"Bu ülkede huzur ve birlik içerisinde yaşayıp ileriye doğru gideceksek Şeyh Şaban-ı Veli ve onun gibi topluma yararlı fikirler üreten insanlara sahip çıkıp düşüncelerini bizden sonraki nesillere aktarmamız gerekiyor. Elbette bizim bir hedefimiz var il olarak. O da turizmde ilimizi ileriye taşımak. Turizm dağılımlarına baktığımız zamanda inanç turizmi diğer turizm dağılımlarına göre önde gidiyor. Örneğin geçtiğimiz yıl Şeyh Şa’ban-ı Veli Müzesini ziyaret edenlerin sayısı 100 bin. Bu yıl daha Nisan ayının sonunda olmamıza rağmen 40 bin ziyaretçi aldı. Bu da demek ki yılsonuna kadar bu rakamın 200 binleri geçeceği anlamına geliyor. Çünkü daha yaz mevsimi gelmedi, turizm sezonu da açılmadı. Onun için iddialı olduğumuz alanlardan birisi inanç turizmidir. Bizler, Kastamonulu olarak turizmi geliştireceksek öncelikle inanç turizmi üzerinde durmamız gerekmektedir."

ÇELİK: ELİMİZDEKİ DEĞERİN FARKINDAYIZ

Şeyh Şa’ban-ı Veli'nin millete ilham veren Allah dostalarından olduğunu ifade eden AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, "Hz. Pir, gönül dualarımızı aydınlatan, hepimize ilham veren Allah dostlarından bir tanesidir. Gerçekten huzur buluyoruz. Bunu sadece Kastamonulu olduğum için değil, Kastamonu’nun dışındaki dostlarımız, ilimizi ziyaret eden herkes bunu söylüyor. Elimizdeki değerin hepimiz farkındayız. Bu değerlerimizi geleceğe taşımak için çok büyük bir gayret içerisinde çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz" dedi.

DEMİR: TANITIMDA GÜZEL BİR İVME YAKALADIK

Her şehrin manevi sultanı olduğunu ifade eden AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, "Her şehrin bir manevi sultanı vardır. Kastamonu’nun da manevi sultanı Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli’dir. Özellikle Şeyh Şa’ban-ı Veli hazretlerinin ilimiz için ne kadar önemli olduğunu şu son günlerde görüyoruz. İlimizin Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesiyle tanıtımda güzel bir ivme yakaladık. Bunun çok iyi daha değerlendirmemiz lazım. Belki de ilimizin gelecekteki tanıtımda yüzü bu olacaktır" diye konuştu.

BABAŞ: BİZLER ÇOK ŞANSLIYIZ

'Anadolu'nun dört manevi kutbundan biri olan Şeyh Şa'ban-ı Veli'nin torunları olan bizler çok şanslıyız' diyen Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş şunları söyledi; "Şehrimize gönül, ruh ve huzur zenginliği bahşeden yüce rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Kastamonu her asırda büyük alimler, evliyalar ve bahadırlar yetiştirmiştir. Kentimiz, Anadolu'ya, hatta tüm dünyaya nur saçan bir kaynak olmuş mübarek bir ildir. Kastamonu’muz aynı zamanda Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nda verdiği şehitlerle, ismini tarihe yazdırmış bir yiğitler ve kahramanlar diyarıdır. Medeniyetin ve maneviyatın beşiği olan ilimiz, şehrin her tarafını kaplayan manevi iklimiyle tüm ziyaretçilerine huzur verir. Bu şehirde yaşayanlar gönül sultanlarının hemşehrileridir. Bu nedendendir ki bu kadim şehre hizmet etmenin ayrıcalığı da başkadır.
2018 yılı bizim için çok önemlidir. Bildiğiniz üzere 4 aralık 2017 tarihinde Hoca Ahmet Yesevi'nin aydınlattığı Kazakistan'ın kadim şehri Türkistan'dan aldığımız Türk Dünyası Kültür Başkenti bayrağı, bugün Şeyh Şaban-ı Veli'nin semalara ışık saçtığı Osmanlı'nın kadim şehri Kastamonu’muz da tüm şanı ve birleştirici özelliğiyle dalgalanmaktadır.

ONU TANITMAK VE GELECEK NESİLLERE ÖĞRETMEK ÖNCELİKLİ GÖREVİMİZDİR

Milletleri, toplumları güçlü ve dinamik kılan en büyük etken, o toplumun içinde yetişen ilim ve irfan sahibi âlimlerdir. Toplumlara yön veren kişiler, daima o toplumun hafızasında yaşarlar. Gönül mirasımızın önemli şahsiyetlerinden biri olan Şeyh Şaban-ı Veli de toplumumuza yön vermiş, onun manevi temellerinin oluşmasında rol almış ve bugün hala bu rolünü yerine getiren özel bir kişidir.
Bu sebeple o’nu hatırlamak, o’nu tanımak, tanıtmak, anlamak, çocuklarımıza ve gelecek nesillerimize öğretmek öncelikli görevlerimiz arasındadır. Kastamonu'nun otantik yapısını açığa çıkartan, yenileme ve ıslah etmeye yönelik, kültürel turizme dayalı projelerimizi tek tek uygulamaya geçiriyoruz. Bunları yaparken hem şehrimizdeki manevi değerleri, hem de tarihi dokuyu daha fazla öne çıkarmayı, bu arada da turizmi canlandırarak bölge insanımızın ekonomik olarak ta seviyesini yükseltmeyi amaçlıyoruz. Bizler, sadece tarım, hayvancılık, ormancılık bölgesi değiliz. Bizler, tarihi, kültürel ve inanç değerleri olan, bu değerlerini insanların hizmetine sunma gayreti içinde olan maneviyat ve medeniyet şehriyiz. Bu sebeple, insanlığa manevi hizmet için inanç turizminin geliştirilmesine önem göstermekteyiz. Uzaktan yakından insanların şehrimize gelmesi, bizlere onur verir. ne kadar çok ziyaretçimiz olursa o kadar çok gönül dostlarımız olur. Biz, şehrimize gelerek bizlerle duygularını paylaşan bu dostlarımızı yanımızda görmek ve onlarla birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz. Burası Kastamonu, burası evliyalar diyarı, burası şehitler beldesi.

BU ŞEHRİ SEVİYORUZ

Bu şehri seviyoruz. Bu şehrin insanlarını seviyoruz. Bu şehrin manevi önderlerini seviyoruz.
Manevi cazibesiyle bizleri her yıl burada toplayan Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri'nin hayatına baktığımızda çok derin ve düşündürücü. Manalarla dolu olduğunu görüyoruz. O'nun yaktığı meşale elden ele dolaşarak yüzlerce yıl insanlığı aydınlatmış, bugünlere kadar ulaşmıştır. Şeyh Şa'ban-ı Veli Hazretleri, milletimizi tarihte büyük bir millet yapan ve dünyaya hâkim kılan değerlerin yaşanması, yaşatılması ve yayılmasında, Türk İslam medeniyetinin ilerlemesi ve dünyada söz sahibi olmasında önemli bir manevi önder olmuştur."

ÇİFTÇİ: 2019'UN HZ. PİR ŞEYH ŞA’BAN-I VELİ YILI OLMASINI TEMENNİ EDİYORUZ

Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Vakfı Başkan Yardımcısı Hacı Hafız Mehmet Çiftçi, "Güzel Anadolu’muzun dört pirinden birisi olarak gösterilen Şeyh Şa’ban-ı Veli’yi Anma ve Evliyalar Haftası etkinliklerinin ilimiz, ülkemiz ve İslam alemi ve insanlık için hayırlara, birlik ve beraberliğe, Ortadoğu’da akan Müslüman kanının durmasına vesile olmasını niyaz ederim.
Her zaman olduğu gibi günümüzde de insan unsuru büyük önem arz ediyor. Müslüman’ın Müslüman’ı öldürdüğü günümüzde bu zatların örnekliği daha da önem kazanıyor. İnşallah vuslatının 450. yılında yani 2019 yılında Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli yılı olmasını temenni ediyoruz" dedi.     
 (Haber Merkezi)

Anahtar Kelimeler: Manevi önderlerimizi Andık

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV