‘Makam pazarlığı yapanlar, hak pazarlığı yapamıyorlar’

Türk Eğitim-Sen Kastamonu Şubesi, 7’nci Olağan Genel Kurulunu Şerife Bacı Öğretmenevi’nde gerçekleştirdi.

banner72

Genel kurula; Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, MHP MYK Üyesi Yüksel Aydın, MHP İl Başkanı Emin Çınar, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, TÜRKAV Şube Başkanı Hamdi Özden, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendika başkan ve yöneticileri, Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Kastamonu Şube Başkanı Nedim Afacan ile davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Mustafa Kaya Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Nihat Şahin’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Vefat eden öğretmenlerin ve Türk Eğitim Sen Kastamonu Şubesi’nin slayt gösterisi sunuldu. Divan Başkanlığını Hamdi Özden, Kâtip Üyeliklerine Cahit Topçuoğlu ve Naim Eşref Alkanlı, üyeliklere de Necla Çobanoğlu ve Nihal Kadiroğlu’nun yaptığı genel kurulda Nedim Afacan, Rahmi Galip Vidinlioğlu, Emin Çınar ve Yüksel Aydın birer konuşma yaptı.

AFACAN; “TÜRK EĞİTİM-SEN VARSA UMUT VARDIR, GÜVEN VARDIR”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Nedim Afacan; “Kurulduğu günden bu yana şube yeter sayısının altına hiç düşmeden 7’nci olağan kurula kadar geldik. Kuruluşumuzdan bu yana sendikamızı bir bebek gibi büyüten, gözünden sakınan bu günlere getiren marka bir kuruluş olmamız sağlayan tüm yöneticilerimize sendikamıza üye olarak bizleri şereflendiren üyelerimize ve sendikamızda emeği olanherkese sonsuz teşekkür ediyor, ahirete intikal etmiş emektarlarımızı minnet ve rahmetle anıyorum. Üyelerimize yemin olsun ki onlardan aldığımız güç, bizleri daha da ileri taşıyacaktır. Eğitim çalışanları bilsin ki Türk Eğitim-Sen varsa umut vardır, güven vardır. Türk Eğitim-Sen, her daim Türk milletinin yanında yer almıştır. Milletimizin sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir. Bu düşünce ile sendikamız 15 Temmuz hain darbe girişiminde amasız fakatsız devletimizin yanında yer almış, milletimizin şanlı mücadelesine destek olmuştur. Haçlı kılıklıların, Türk Devleti’nin güçlenmesinden rahatsız olan fitne sahiplerinin, Truva atı olan hain FETÖ terör örgütü ile bu kutlu topraklarda ihanet içinde olan her terör örgütü her terörist, bilahare yurt dışında olan hainlere karşı son nefesimize kadar mücadele edeceğiz. Yılmayacağız, yıldıracağız. Şairin dediği gibi ‘Bu ses insanlığa hakkın müjdesi/ Bu sesle birleşir bütün milletler/ Ya Allah bismillah Allahuekber.’ Türk milletinin sesi ve temsilcisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

“MAKAM PAZARLIĞI YAPANLAR, HAK PAZARLIĞI YAPAMIYORLAR”

Toplu sözleşme sürecine değinen Afacan; “Yakın dönemde yaşadığımız toplu sözleşme sürecinde, her ne kadar sendikacılık anlayışımız ve yöntemlerimiz farklı da olsa belirlediğimiz ortak talepler etrafında bir araya geldiğimiz Memur Sen’le bu taleplerimizin gerçekleşmesi için etkili bir toplu sözleşme süreci yürütmeye hazır olduğumuzu belirttik. Taleplerimizin karşılanması, sadece kamu çalışanlarını değil piyasaların da canlanmasını sağlayacak çarkların dönmesi sonucunda tüm vatandaşlarımızı ve ekonomimizi rahatlatacak bir sonuç olacaktı. Ancak daha önce 3 ve 3 buçukla bütünleşen iradenin temsil ettiği Memur Sen masada bu gayretlerimize uygun bir tavır ortaya koyamadı. 600 TL seyyanen zam yapılmasını, vergi dilimlerinin yüzde 15’le sabitlenmesini yüzde 3 refah payını, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi gibi kırmızı çizgilerimiz gerçekleşmedi. Böyle bir tabloda Türkiye Kamu Sen olamazdı olmadı da. Kamu çalışanları bir kez daha gördü ki makam pazarlığı yapanlar hak pazarlığı yapamıyorlar. Türkiye Kamu Sen bir dahaki toplu sözleşmeye kadar yetkiyi alacak ve yetkiyi kazandığında kamu çalışanlarına ekonomik güç sağlayacak bir toplu sözleşmeye imza atacaktır. Güçten yana değil, haktan hakça paylaşmaktan yana olacaktır” dedi.

VİDİNLİOĞLU; “NE MUTLU DEVLET EDEBİ VE ADABIYLA ÖĞRENCİ YETİŞTİREN ÖĞRETMENLERE”

Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu ise; “Bugün burada bir kutlu hedef doğrultusunda bir araya geliyorsak bunda en büyük pay bizim yetişmemizde ve buralara gelmemizde emeği olan öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimizi yetiştirenler de öğretmenlerimiz. Öyle kutsal bir meslek ki hani bıçak katilin elinde adam öldürür de cerrahın elinde hayat kurtarır, öğretmenlik de böyle bir şey. Herkes çoluğunu çocuğunu teslim ediyor ve geleceğin Türkiye’si de onlarla birlikte şekilleniyor. Onun için ne mutlu Cumhuriyet’e uygun, ne mutlu vatan millet sevgisi ile ne mutlu devlet edebi ve adabıyla öğrenci yetiştiren öğretmenlere. Allah onları her daim var etsin” dedi.

“KAMU-SEN’İN TEMELLERİ KASTAMONU’DA ATILDI”

Kastamonu’nun önemli bir şehri olduğunu ifade eden Başkan Vidinlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Kastamonu özelinde ayrı bir parantez açmak lazım. Kastamonu bizim hareketimizin özel şehirlerinden bir tanesi. Rahmetli Başbuğumuzun yanında Alperenler vardı. Türkiye’nin her tarafında gençler üzerinden ivme kazanan hareketimiz Kastamonu’da orta yaş ve üzeri alperenler üzerinden ivme kazandı. Onun için istisna bir şehirdirKastamonu. Rahmetli Başbuğumuzun emriyle sendikanın da temelleri Kastamonu’da atılmıştır. Onun için hem Kastamonulu olmaktan hem de Kastamonu’dagörev yapmış olmaktan dolayı ne kadar gurur duysak azdır. Birliğimiz beraberliğimiz daim olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene.”

ÇINAR; “KASTAMONU’YA HİZMET ETME GAYRETİNDEYİZ”

MHP İl Başkanı Emin Çınar da; “Eğitim çalışanlarımızın bütün sorunlarının dile getirilmesi noktasında bir gayreti ortaya koyuyorsunuz. Hedefiniz, Türkiye Cumhuriyeti’nin yarınlarını daha güçlü bir şekilde temsil ettirebilecek nesillerin yetiştirilmesi. Birçok zorluğu beraber taşıyoruz. Biz de siyaseten kendi kulvarımızda çalışmalarımızı bu vatan ve millet için gelecek nesillerimiz için ortaya koyma gayreti içindeyiz. Kastamonu’da birlik berberlik bütünlük içerisinde, ayrı kulvarlarda Kastamonu’ya hizmet etme gayretindeyiz. Özellikle de sendikalarımız noktasında bize gelen istek ve talepleri de genel başkan yardımcımız Ankara Milletvekilimiz Yaşar Yıldırım Bey’e aktarıyoruz. Kastamonu’da bütün şube başkanlarımızla alakalı ben görevde olduğum süre içerisinde olumlu ifadelerimi Genel Başkan Yardımcımıza ilettim” dedi.

“KAMU SEN’DEN RAHATSIZLIK DUYANLAR VAR”

Zaman zaman farklı hadiselerle karşılaştıklarını da ifade eden Çınar; “Türk milliyetçilerinin varlığının olmadığı yerde ülkenin nasıl sıkıntılar yaşadığını hep beraber mülahaza ettik. 15 Temmuz bunun en canlı örneklerinden bir tanesi. Kamu Sen’e bağlı bütün kuruluşlarımızda, kamuda görev yapan hiçbir sendikamızın üyesi asla vatan haini olmamıştır. Onun için ne kadar siz değerli temsilcilerimizin varlıkları çoğalırsa bu ülkenin yarınları daha güçlü daha müreffeh olacağı da ortaya çıktı. Zaman zaman 15 Temmuz sürecinden sonra ülkemizde bir siyaset şekillendi. Milletin iradesiyle Cumhur İttifakı ortaya çıktı. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak, Genel Başkanımız Dr. Devlet Bahçeli Bey’in talimatları doğrultusunda siyaset yaklaşımlarını sürdürüyor ve bu ittifakın güçlenmesi noktasında elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Zaman zaman Türkiye Kamu Sen’e bağlı sendikalarımızdan rahatsızlık duyan kurum çalışanlarının varlığını görüyorum. Özellikle Türkiye Kamu Sen’e bağlı olan çalışanlarımızdan onların üyelerinden rahatsız olan kim varsa bunların her birisi Cumhur İttifakı’na değil, onun karşısında bulunan zillet ittifakına ve beraberindeki yandaşlarına hizmet etmekten geri durmaz. Onun için kamudaki çalışan arkadaşlarımızın varsa bu şekilde onların da bizlere iletilmesini sizlerden istirham ediyorum” diye konuştu.

AYDIN; “ERDOĞAN VE BAHÇELİ, CANHIRAŞ BİR ŞEKİLDE MÜCADELE VERİYORLAR”

MHP MYK Üyesi Yüksel Aydın ise, yaptığı konuşmada öğretmenlere seslenerek; “Yaptığınız çok onurlu ve kutsal bir görev. Her birimizi var eden, toplumla buluşturan, toplumu var eden sizlersiniz. Emeklerinizin görmezden gelinmesi mümkün değil. Dolayısıyla Türk milletinin gelecek vizyonunda, yarınlarında bütün emek sizlere ait. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Genel kurul, tek adaylı geliyor, bu önemli, bu birlik ve beraberliğin nişanesi. Türk Devleti, Türk Milleti jeopolitik konumu itibariyle hiçbir zaman sıkıntılardan arınmış yol yürüyemiyor. Geçmişte böyleydi, bugün böyle, yarın da böyle olacak. 15 Temmuz Türk Milletine hainliğin en yakın zamanda yapıldığı süreç olarak bunu söylüyorum. Devletimizi elimizden alacaklardı, Türk Milletini esir edeceklerdi. Ama Türk Milleti öyle bir direnç gösterdi ki bunun olamayacağını 7 düvele ispat etti. Ondan sonra oluşan süreç Cumhur İttifakı. Hukuki alt yapısı da oluşturulan Cumhur İttifakı, 7 düvele karşı mücadele ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milliyetçi Ülkücü Hareketin lideri Genel Başkanımız Devlet Bahçeli, gece-gündüz canhıraş bir şekilde mücadele veriyorlar. Tabi bunun karşısında içeriden ve dışarıdan müdahaleler mücadeleler de devam ediyor. Biz Türk Milleti olarak haini bol bir milletiz. Yaşananları hep beraber görüyoruz” dedi.

“SİZİN ALLAH’INIZ, KİTABINIZ, VİCDANINIZ YOK”

CHP’yi de eleştiren Aydın, şöyle konuştu; “Parlamenter demokratik sistemi isteyen bir güruh var. Mücadelelerini yapacaklar tabi ki. Ama bu mücadeleyi yaparken Türk Milleti’nin değerlerine, geleneklerine, kimliğine uygun bir mücadele olması lazım. Ama karşımızdaki cenah böyle bir vasfı maalesef kullanamıyor. Yerelde de bu böyle. Asgari zekâsı olan bir insan, Suriye’de, Irak’ta, Libya’da, Akdeniz’de ne işimiz var bunu çok detaylandırmadan anlayabilecek kapasitede. PKK son 5 yılda neredeyse bitme noktasına geldi. Türkiye içinde 100’lü sayılara düştü. Sınır dışına çıkarıldı birçoğu imha edildi ve bunları inlerinde boğduk. Türkiye sınırlarında, bir terör devleti oluşmasına müsaade etmemek için Türk Askeri, Türk Polisi, Türk Özel Harekâtı sınır ötesinde. Şimdi gelin görün ki öyle meczup öyle müptezel muhalefet ki sınır dışı operasyonları için meclisten yetki istiyoruz, PKK’nın temsilcisi HDP’nin dümen suyuna giren CHP hayır diyor. El insaf, el vicdan. Buna bile tahammülünüz yok mu sizin? Peki, ‘hayır’ınız geçerli olsaydı Türk askerinin oradaki hali pürmelali ne olacaktı? Sizin Allah’ınız, kitabınız, vicdanınız yok. Sizin hiç mi Türk Milleti ile alakalı hassasiyetiniz yok. Sırf 3-5 tane PKK’lı dümencinin oyunu alacağım diye böyle bir politika uygulanabilir mi? Dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi’nin hali bu. Bir de Türkiye’nin kurucu lideri Atatürk’ün partisi olarak anılan bir parti bu. Türk devletini mektupla yabancı sefirlere şikâyet eden bir muhalefet anlayışı var. Kanal İstanbul’u beğenmeyebilirsin, yanlış bir proje olarak görebilirsin, mümkündür. Fakat bunu yabancı diplomatlara mektup yazarak şikâyet etmek nedir? Neresi muhalefettir bunun? Türkiye’nin kuruluşundan beri böyle bir şey olmamıştı.”

“RAYDAN ÇIKMIŞ, VİTESTEN ATMIŞLAR”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ve Milletvekili Lütfü Türkkan’a da eleştirilerde bulunan Aydın;  “İP’in başkanı, Siirt’te gidiyor, vatan haini şerefsizin biri; ‘kürdistana hoşgeldiniz, burası kürdistan’ diyor. Hanımefendi cevap vermiyor. Hani sen Türk milliyetçisiydin? Cenab-ı Allah öyle bir dolaştıracak ki sizi, sokaklarda gezemeyeceksiniz. Ertesi gün grup toplantısı yapıyor. Prompterdan okuyor, önünde yazıyor yazılar. ‘Sayın Öcalan’ diyor. 12 dakika sonra da ‘pardon’ diyor. Yok ya, yedik biz de. Oraya yazıp koymuşsunuz. Bu milletin aklıyla alay mı ediyorsunuz siz? Algı operasyonu yapıyorsun, 12 dakika sonra da dönüp diyorsun ki; ‘Öyle olmadı özür dilerim, PKK şerefsiz.’ Bir gün sonra o milletvekili olacak haysiyetsiz, şehidin yakınına ağza alınmayacak küfürler ediyor. Bu da yetmiyor, hanımefendi ertesi gün apar topar en önce yapıyor grup toplantısını. Hep bir gün sonra yapıyorlardı, suç bastıracak ya. ‘Lütfü Bey, olgunluk gösterdi, grup başkanvekilliğinden istifa etti’ diyor. Arkasından terbiyesizce bir hanımefendiye yakışmayacak ifadelerle o vatandaşa hakaretler ediyor. Bu kadar raydan çıkmış, vitesten atmışlar. Sinir sistemleri bozulmuş. Dolayısıyla Allah nasip ederse bu ülkeyi bu anlayışlara, bu zihniyetlere teslim etmeyeceğiz. Biz Cumhur İttifakı’nın ilkeleri, prensipleri noktasında Milliyetçi Hareket Partisi ve Adalet Kalkınma Partisi olarak, Allah nasip ederse 2023 hedeflerine doğru ilerliyoruz. Eksik var mı var, sıkıntılarımız var mı var, yapamadıklarımız var mı var. Ama vatan olmayınca hiçbir şey olmuyor. Vatan yoksa bu eksiklerin hiçbir anlamı kalmıyor. Önce devletimiz var olacak. Ekonomik sıkıntı var, atlatılacak inşallah. Onun için biraz daha sabredecek, safları biraz daha sık tutacağız. İnşallah 2023 lider ülke Türkiye hedefine adım adım yaklaşacağız” dedi.

YENİ TÜRK EĞİTİM-SEN ŞUBE YÖNETİMİ

Konuşmaların ardından, gündem maddeleri tek tek görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Nedim Afacan başkanlığında, Asil Yönetim Kurulu Üyeliğine; Halit Özden, Hasan Hüseyin Kaplan, Ayhan Ayanoğlu, Mehmet Maden, Orhan Macakoğlu ve Satı Daşçıoğlu seçildi. Denetim Kurulu Asil Üyeliğine; Sıtkı Önder, Mehmet Ertaş, Tevfik Küçükalioğlu, Ahmet Bekaroğlu ve Talat Dağdelen, Disiplin Kurulu Asil Üyeliğine; Abdullah Ünal, Hasan Sabitoğlu, Sezai Dinçer, Rüstem Kömürcü ve Yılmaz Alkaya, Merkez Genel Kurul Delegeliğine de; Nedim Afacan, İdris Köse ve Cengiz Yaşar seçildi. (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2021, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER