Mahmut Bey Camii UNESCO adayı

Mahmutbey Cami’nin UNESCO Dünya Miras Listesine alınması için odak grup toplantısı gerçekleştirildi

Mahmut Bey Camii UNESCO adayı
banner72

Mahmutbey Cami’nin UNESCO Dünya Miras Listesine alınması için odak grup toplantısı gerçekleştirildi.

2018 yılında Dünya Mirası Geçici Listesine dahil edilen Kastamonu merkeze bağlı Kasaba Köyü Mahmutbey Camii, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “Anadolu’da Ahşap Tavanlı ve Destekli Camiler” adı altında, seri adaylık olarak UNESCO Dünya Miras Listesine aday gösterilmesi ile ilgili yönetim planı hazırlık çalışmaları kapsamında İl Genel Meclisi Salonu’nda odak grup toplantısı düzenlendi.

İlimizde yer alan Kasaba köyü Mahmutbey Camii için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü uzmanları ve ilgili paydaşların katılımıyla UNESCO Dünya Miras Listesine aday gösterilmesine yönelik Kasaba Köyü Mahmut Bey Camii Yönetim Planı Odak Grup Toplantısına, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Ankara Rölöve ve Anıtlar Genel Müdürlüğü, TMMOB Şehir Plancıları Odası, TMMOB Mimarlar Odası, Ankara Turist Rehberleri Odası, TURSAB Batı Karadeniz Başkanlığı, Kastamonu Valiliği Sosyal Etüd Proje Müdürlüğü, KUZKA, Kastamonu Üniversitesi, Kastamonu Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kastamonu Müftülüğü ve Kent Konseyi temsilcileri katıldı.

Düzenlenen toplantıda, 2018 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine “Anadolu’da Ahşap Tavanlı ve Destekli Camiler” kapsamında Konya’da yer alan Eşrefoğlu Camii, Eskişehir’deki Sivrihisar Ulu Camii, Afyonkarahisar Ulu Camii, Ankara Arslanhane Camii ve Kastamonu Kasaba Köyünde yer alan Mahmut Bey Camii’nin dahil edildiği, Kültür ve Turizm Bakanlığınca söz konusu camilerin “Anadolu’da Ahşap Tavanlı ve Destekli Camiler” adı altında seri adaylık olarak UNESCO Dünya Miras Listesine aday gösterilmesinin planladığı ifade edildi.

Toplantı, Kastamonu Valiliği İl Sosyal Etüd ve Proje Müdür Vekili Dr. Suat Tüfekci’nin açılış konuşmasının ardından, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Dünya Miras Alanları Şube Müdürü Neşe Akdoğan’ın konuşması ve Dünya Miras Alanları Uzmanı Dr. Şule Kılıç’ın Mahmutbey Camii ve yakın çevresine yönelik odak grup toplantısı sonucu elde edilen güçlü yönler, zayıf yönler, tehditler ve fırsatlar (GZFT) sunumuyla devam etti.

Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda Mahmutbey Camii ve yakın çevresine yönelik Koruma-Muhafaza-Bakım-Araştırma-Risk Yönetimi-Uzman Eğitimi (Odak Grup 1), Kentsel Koruma-Sağlıklaştırma-Kentsel Gelişim/Altyapı –Sunum (Odak Grup 2), Yerel Farkındalık-Katılım-Eğitim-Tanıtım-Turizm (Odak Grup 3) unsurlarını içeren geniş kapsamlı odak grup toplantısı gerçekleştirildi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER