Müzik indir

04 Aralık 2020 Cuma

''Şov yapmak yerine; sağlık sistemine odaklanmalı''

LÖSEV’DEN MASKELİ YÜRÜYÜŞ

2-8 Kasım tarihleri arasında kutlanan Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında LÖSEV Kastamonu İl Temsilciliği “Maskeni Tak, Farkındalık Yarat” sloganıyla dün yürüyüş düzenledi. Kışla Parkı’ndan başlayan ve yaklaşık 700 kişinin katıldığı yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda tamamlandı.

06 Kasım 2019 Çarşamba 10:19
 LÖSEV’DEN MASKELİ YÜRÜYÜŞ

 

2-8 Kasım tarihleri arasında kutlanan Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında LÖSEV Kastamonu İl Temsilciliği “Maskeni Tak, Farkındalık Yarat” sloganıyla dün yürüyüş düzenledi. Kışla Parkı’ndan başlayan ve yaklaşık 700 kişinin katıldığı yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda tamamlandı.

Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) İl Temsilcisi Şevket Yılmaz, okul müdür ve öğretmenleri, öğrenciler ve vatandaşlar yürüyüşte yer aldı.

YILMAZ: FARKINDALIK ETKİNLİĞİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleşen yürüyüşün sonunda LÖSEV İl Temsilcisi Yılmaz, Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden çelenk sunma töreninin ardından konuşan LÖSEV İl Temsilcisi Yılmaz, “2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası'nda herkesi lösemili çocuklara destek olmaya davet ediyoruz! Lösemili çocukların kendilerini korumak için taktıkları maske sembol oldu! Amaç löseminin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu milyonlara duyurmak, lösemi hastası çocukların yanında olmak. LÖSEV, löseminin önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu anlatmak için 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası'nda Türkiye'nin dört bir yanında farkındalık etkinlikleri düzenleyecek. Çeşitli etkinlikler ile löseminin çaresiz bir hastalık olmadığı, tedavi süresince takılan maskenin, enfeksiyondan korunmak için kullanıldığı anlatılacak. Maskeleri nedeniyle sosyal dışlanmayla karşı karşıya kalan çocuklar yılın bir haftası da olsa hatırlanacak. Löseminin bulaşıcı bir hastalık olmadığına dikkat çekmek için düzenlenen etkinlikler kapsamında bilgilendirme seminerleri gerçekleştirilecek. Milli Eğitim müfredatında da kendine yer bulan Lösemili Çocuklar Haftası, birçok farkındalık etkinliğine ev sahipliği yapacak” dedi.

“KANSERE KARŞI BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI YAPILACAK”

LÖSEV İl Temsilcisi Şevket Yılmaz, Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında turuncu rengin sembol olduğunu ifade etti. Yılmaz, “Turuncu renk bu hafta boyunca her yerde olacak. İstanbul’un dünyaca ünlü simgesi boğazdaki köprüler bu hafta özelinde turuncu ışıklandırılacak. Aynı zamanda başkent Ankara'nın sembollerinden Atakule de turuncu renkli ışıklandırma ile haftaya destek verecek. Lösemili çocuklar, tedavileri devam ederken çevreden mikrop kapmamak adına, özellikle kamusal alanlarda maske kullanıyor. 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası'nda tedavi süresince maskelerin bulaşıcı hastalık sebebi ile değil enfeksiyonlardan korunmak için kullanıldığı anlatılacak. Maskelerinden dolayı ayrımcılığa maruz kalan çocuklar kabul göremezken yılın bir haftası da olsa hatırlanacak. Önceki yılda olduğu gibi bu yılda maske takılarak farkındalık yaratılacak. Kampanyanın sloganı bu yıl ‘Maskeni tak farkındalık yarat.’ Hafta boyunca, gönüllülerin desteği ile maskeli farkındalık yürüyüşleri ile sokaklarda, caddelerde farkındalık sağlanacak. Maske tasarlama etkinlikleri ile LÖSEV gönüllüleri maskelerini kendileri tasarlayacak, tasarladığı maskeler ile çekilen video ve fotoğraflarını #Lösemili Cocuklar Haftası etiketi ile paylaşacak. Aynı zamanda destek veren herkes tasarım maskelerini mesajları ile birlikte LÖSEV'e gönderecek. Ana sınıflarından üniversitelere dek yapılan seminerlerle öğrencilere kansere karşı bilinçlendirme çalışmaları yapılacak” şeklinde konuştu.

MASKE ATMA PARTİSİ

Tüm haftayı çeşitli etkinliklerle kutlayan LÖSEV İl Temsilciliği, Canoğlu Cafe & Restaurant’ta tedavisi bitmiş çocuklara maske atma partisi düzenledi. Parti öncesinde LÖSEV yazılı pasta kesilerek kutlama başladı.

2 yıldır tedavi olarak lenf kanserini yenen Ali Birol Çarklı, şunları söyledi: “Uzun bir süre kemoterapi aldım. Ancak artık iyiyim. Maskeleri çıkardık ve artık maskeden kurtulduk. Maskelerimiz olduğu zaman herkes bize farklı bakıyordu. Artık maskelerimizi çıkardık.”

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV