Leylek operasyonu

Elektrik direğine takılı kalan yavru leylek, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü Kastamonu İl Şube Müdürlüğü Tosya Şefliği ekiplerince takıldığı iplerden kurtarıldı, yeniden yuvasına bırakıldı

Leylek operasyonu

Elektrik direğine takılı kalan yavru leylek, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü Kastamonu İl Şube Müdürlüğü Tosya Şefliği ekiplerince takıldığı iplerden kurtarıldı, yeniden yuvasına bırakıldı.

Kastamonu' nun Tosya ilçesi Yenidoğan köyü Eski Mahalle mevkiinde duyarlı vatandaşlarca elektrik direğine takılı kalmış yavru bir leylek olduğu ihbarının gelmesi üzerine ivedilikle olay yerine intikal eden DKMP Tosya Şefliği ekipleri EnerjiSA görevlileri ile iletişime geçtiler.

Yuvasında takılı kaldığı iplerden kontrollü kurtarılan yavru leyleğin gerçekleştirilen muayenesinde uçma erginliğine ulaşmış sağlık genç bir birey olduğu tespit edildi. Ardından yavru leylek yeniden yuvasına bırakıldı. Göç dönemlerinde birkaç yıl kullanılabilen büyükçe yuva yapan leylekler, üreme yapmadan önce yavrularının altına koymak için çalı, ot, saman gibi doğal materyaller kullanırlar. Yuva yüzeyinin yumuşak tutmak maksadıyla çevreye atılmış taşınması kolay olan pek çok atık malzemeyi de yuvalarına götürürler. Yumurtadan çıktıktan 58 ile 64 gün sonra uçmayı öğrenme süreçlerinde leylekler, ebeveynlerinin topladıkları doğaya bırakılan zararlı atıklara takılıp hayatlarını kaybedebilirler.

Doğal yaşamın insan kaynaklı sebeplerden her yıl büyük zararlara uğradığını unutmamalı, yaban hayvanlarının gelecek nesillere aktarılması maksadı ile hepimiz üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2021, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER