KUZKA’dan turizmcilere çağrı

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) dün Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KATSO) 2018 Yılı Turizm Odaklı Kalkınma Mali Destek Programı Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirdi.

KUZKA’dan  turizmcilere çağrı
banner72

 

  Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) dün Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KATSO) 2018 Yılı Turizm Odaklı Kalkınma Mali Destek Programı Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirdi.

Bölgenin sahip olduğu önemli turizm alanlarının gelişmesine katkı sağlayacak nitelikli projeleri hayata geçirmeyi hedeflediklerini belirten Genç, "Bu amaçla ajansımız kuruluşundan bugüne kadar toplamda 13 mali destek programı gerçekleştirmiştir. Bu programların 5'i turizme, 8'i ise altyapı ve kamuya yönelik uygulanmıştır." dedi.
KUZKA tarafından bölge turizmine yönelik önemli projelerin de yürütüldüğüne dikkati çeken Serkan Genç, şöyle konuştu:
"Bunlardan en önemlisi Kastamonu, Çankırı ve Sinop turizminin tanıtım ve pazarlamasına yönelik olarak ajansımız tarafından planlanan ve uygulanmakta olan 'Bütünleşik Turizm Projesi'dir. Bölge turizm temsilcilerimizin de destek sağladığı proje, 'turizm destinasyonu tanıtım faaliyetlerini ulusal politikalar ile uyumlu halde gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Tamamlanma aşamasına gelen proje kapsamında her ile ait turizm portalları, tanıtım filmleri, fotoğraflar, kataloglar ve çeşitli tanıtım materyalleri oluşturularak, tanıtım faaliyetlerine ulusal ve uluslararası standart kazandırılmıştır."

TURİZMCİLERE 6 MİLYON LİRA BÜYÜKLÜĞÜNDE 
HİBE DESTEĞİ

Bu yıl mali destek programı ile bölgede faaliyet gösteren turizm işletmeleri için 6 milyon lira büyüklüğünde hibe desteğinin hizmete sunulduğunu kaydeden Genç, şöyle devam etti:
"Turizm işletmelerimizin hizmet kapasitesini ve kalitesini artırmayı, turizm faaliyetlerinin çeşitlenmesini ve gelişmesini önceleyen projelere hibe desteği sağlamak istiyoruz. Bu amaçla toplam 6 milyon lira büyüklüğündeki hibe desteği turizmcilerimizin hizmetine sunulmuştur. Bu programdan Kastamonu, Çankırı ve Sinop'ta faaliyet göstermekte olan Ticaret ve Sanayi Odası veya Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı KOBİ statüsündeki tüm işletmelerimiz faydalanabiliyor."
Proje sunmak isteyen turizmcilerin projelerini "otel ve benzeri konaklama yerleri, tatil ve diğer kısa süreli konaklama yerleri, kamp alanları, motorlu karavan ve karavan tipi römork park hizmetleri ile lokanta ve seyyar yemek hizmeti faaliyetleri" konularını kapsayacak şekilde hazırlamaları gerektiğini vurgulayan Serkan Genç, "Ajansımızdan projelere talep edilecek hibe desteği tutarı ise en az 75 bin lira, en fazla 750 bin lira arasında olması ve azami yüzde 50'yi geçmemesi gerekiyor" diye konuştu.
Genç, turizm işletmelerinin en geç 2 Mart'a kadar Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden proje girişlerini yapmaları, 9 Mart'a kadar ise ajansa sunmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

KILIÇARSLAN: TURİZM İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan  ise yaptığı konuşmada,  programın önemine değindi. Kılıçarslan, “Program Kastamonu’da faaliyet gösteren turizm işletmecilerinin rekabet gücünü artıracağı için son derece önem arz etmektedir. Tüm turizm işletmecilerimizin proje hazırlamaya çağırıyorum. 2018 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu turizmde iyi bir fırsat yakalamıştır. Ülkemizde önemli kış turizm merkezlerinden olan Ilgaz Kayak Merkezi başta olmak üzere doğa, kültür, inanç ve tarih turizmi gibi birbirinden değerli destinasyonlara sahip olan Kastamonu’nun bu fırsatı kazanca dönüştürmesi gerekir. Bunun için de turizme yönelik etkili projeleri hayata geçirmek durumundayız. Hedeflerimizi gerçekleştirmek üzere önümüzde önemli bir imkan bulunmaktadır. Bu fırsatı Kastamonu iyi değerlendirmeli. Turizme yönelik hazırlayacağımız etkili projeler ile bu mali destek programından yararlanabiliriz. KOBİ statüsündeki  küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin konaklama ve restoran hizmeti kapsamında hazırlayacakları projeler ile Kastamonu’daki turizm işletmelerinin rekabet güçleri artacaktır. Proje hazırlama konusunda tedirgin olmaya, endişeye kapılmaya gerek yoktur. Çünkü süreç boyunca Kastamonu, Çankırı ve Sinop Yatırım Destek Ofisleri’nde görevli personelimiz sizlere her türlü teknik yardımı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.
Toplantıya  Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, KUZKA Genel Sekreter Vekili Serkan Genç, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) üyelerin ve turizm işletmelerinden temsilciler katıldı. 
Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2018, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER