KUZKA'dan defne yaprağı girişimi

Kastamonu ve Sinop illerinde bolca yetişen ve dünya genelinde pazar büyüklüğünün yaklaşık 10 milyon dolara ulaşacağı tahmin edilen defne yaprağı için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) yatırım promosyon çalışmalarına başladı

KUZKA'dan defne yaprağı girişimi

 

GIDA SEKTÖRÜNÜN VAZGEÇİLMEZİ DEFNE İÇİN YATIRIMCI ARANIYOR

 

KUZKA'dan defne yaprağı girişimi

 

Kastamonu ve Sinop illerinde bolca yetişen ve dünya genelinde pazar büyüklüğünün yaklaşık 10 milyon dolara ulaşacağı tahmin edilen defne yaprağı için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) yatırım promosyon çalışmalarına başladı.

 

YATIRIM PROMOSYON ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

 

Yatırımcıları bölgeye çekmek üzere yatırım promosyon çalışmalarına hız veren Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı, ilk aşamada “Defne Yaprağı işleme Tesisi Ön Fizibilite Raporu” çalışmalarını tamamladı. Rapor sonucunda elde edilen veriler ışığında harekete geçen KUZKA, defne yaprağı işleme tesisinin bölgeye kazandırılması için yatırımcılarla görüşmelere başladı. Bu amaçla Kastamonu KÖY KOOP Birliğinde yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı, yatırımla ilgili bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Ajansın Kastamonu Yatırım Destek Ofisi (YDO) Koordinatörü Özgür Yücel Yakar ve Uzman Ali Seyhun Çevik tarafından gerçekleştirilen yatırım fırsatları sunumunda, defne sektörünün yapısı, ithalat-ihracat durumu, pazar imkanları, yatırım yeri, devlet destek ve teşvikleri, üretim prosesi, sabit yatırım tutarı, yatırımın geri dönüş süresi gibi konulara ilişkin bilgiler verildi. Katılımcıların sorularının da cevaplandırıldığı toplantıda yatırım sırasında yatırım destek ofisinin sağlayacağı danışmanlık hizmetleri hakkında da bilgiler sunuldu.

 

DEFNE YAPRAĞI FİZİBİLİTE RAPORU HAZIRLANDI

 

Bölgenin potansiyelini açığa çıkaracak ve ekonomik kalkınmasına ivme kazandıracak projeler geliştirmeye çalışan Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı,“Defne Yaprağı işleme Tesisi Ön Fizibilitesi Raporu” nu yatırımcıların hizmetinesunmuş durumda.Yatırımcıların işini kolaylaştıran ajans, hazırladığı fizibilite raporuyla yatırımcıların yatırım kararı vermesine olumlu yönde katkı sağlıyor. Raporda yatırıma ilişkinyapılan ekonomik, teknik, finansal, çevresel ve sosyal etki analizlerinin yanı sıra devlet destekleri ileKastamonu’da yatırım fırsatlarına ilişkin veriler paylaşılıyor.

 

DEFNE YAPRAĞI NERELERDE KULLANILIYOR

 

Dünya genelinde ekonomik değeri sürekli yükselen defne yaprağının Batı Karadeniz Bölgesi’nde geniş yetişme alanları bulunuyor. Defne yaprağı, bölgemizde ise Kastamonu ve Sinop illerinde bolca yetişiyor. Kastamonu’da yıllık yaş envanterinin ise 10 ton civarında olduğu hesaplanıyor. Gıda sektörünün vazgeçilmezi durumunda olan defnenin kurutulmuş yapraklarının gıda endüstrisinde tatlandırıcı ve baharat olarak, gıda ürünlerinde ise tazeliğini koruması için ambalajların içine konuluyor.Yapraklarından elde edilen yağ ise gıda endüstrisinde tat, çeşni verici ve koruyucu olmak üzere parfümeri ve sabun sanayisinde kullanılabiliyor. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2021, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER