banner38

banner46

banner47

26 Mayıs 2020 Salı

Kütüklü ve Bayındırlı'dan dev kültür hizmeti ‘Köylerimiz ve Köklerimiz’ ÖLÜMSÜZLEŞİYOR

Kastamonu Belediyesi'nden İlahiyatçı Sabri Bayındırlı, beraberinde Fatih Öztürk ile birlikte Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) hizmet binasını ziyaret etti.

09 Ekim 2018 Salı 10:47
 Kütüklü ve Bayındırlı'dan dev kültür hizmeti   ‘Köylerimiz ve Köklerimiz’ ÖLÜMSÜZLEŞİYOR
 

Kastamonu Belediyesi'nden İlahiyatçı Sabri Bayındırlı, beraberinde Fatih Öztürk ile birlikte Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) hizmet binasını ziyaret etti.

İlhan Kütüklü ve Sabri Bayındırlı tarafından kaleme alınan "Osmanlı Arşiv Belgeleriyle Köylerimiz ve Köklerimiz Kastamonu Merkez İlçemiz" adlı kitap hakkında KGC Başkanı Yılmaz'ı bilgilendiren Bayındırlı ve Öztürk, kitabın baskı aşamasında olduğunu ve henüz yayınlanmadığını ifade ettiler. 

Kurumların desteğiyle kitabın basılacağını kaydeden Bayındırlık ve Öztürk, bu konuda kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarından destek beklediklerini ifade ettiler. Yapılan açıklamada, "Doğup büyüdüğümüz ilimiz, ilçelerimiz, mahalle ve köylerimizde bizden iki asır önce yaşamış ve nesilleri devam ettiği halde isimleri unutulmuş ecdadımızı Başbakanlık Osmanlı Arşiv kayıtlarında bulmak; adları, lakapları, meslekleri ve yıllık kazançlarıyla iki asır sonraki torunlarına ‘Köylerimiz ve Köklerimiz’ genel başlığı altında kitaplaştırılıp takdim ederken; ne kadar mütevazi ve iddiasız olsak da bunun alelade sıradan bir yayın olmadığı aşikardır. Bu çalışmamız ilimiz ilçelerimiz ve köylerimiz için çok önemli bir kültür hizmeti olduğu kadar, tarihine, kültürüne, örf, adet ve milli hasletlerine sımsıkı bağlı siz saygıdeğer hemşehrilerimize de mükemmel tarihi kaynak eser olacaktır. Bu dev kültür hizmetimize Kastamonu Merkez İlçemizden başlamış bulunmaktayız. Akkaya ve Kuzyaka nahiyeleri de merkez ilçe kapasitesinde olduğundan iki ayrı cilt olarak ayrıca yayınlanacaktır. Böylece Kastamonu il merkezimiz üç cilt olacaktır. Böylece Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen ilimiz, ilçeleriyle birlikte dev bir kültür hizmetine kavuşmuş olacaktır. Hayırlı bir hizmet olduğuna inandığımız bu kültür projemizi hızlı ve kusursuz olarak gerçekleştirebilmemiz için sponsorluklar üstlenecek sanayicilerimizin, iş adamlarımızın, derneklerimizin ve tüm memleket sevdalısı olan siz saygıdeğer hemşehrilerimizin bize destek olacaklarına gönülden inanıyor, sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyoruz” denildi.  (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV