Kuryenin tek talebi ‘anlayış’

Pandemi döneminde kıymetleri daha çok anlaşılan moto kuryeler, yaklaşan kış ayları öncesinde soğuklardan çok, müşterilerin tavırlarından şikayetçi…

Kuryenin tek talebi ‘anlayış’

Her türlü hava koşulunda müşterilerinin siparişlerini ulaştırmak için Kastamonu sokaklarında mesai harcayan kuryeler, her şeyden önce anlayış istiyor. Zor şartlar altında çalışan ve her an kaza riskiyle karşı karşıya kalan moto kuryeler, bir taraftan siparişleri hızlı bir şekilde yetiştirmeye çalışırken, diğer taraftan da kendilerini görmezden gelen araç sürücülerine karşı mücadele ediyor.

“TAMPON DA SİZSİNİZ, KAPORTA DA…”

Kuzeykent Mahallesi'nde bulunan Kısmet Tavukçuluk'ta kuryelik yapan İbrahim Çabal, havaların soğuk olduğunu ve kıyafetlerin de zaman zaman etkisiz kaldığını hatırlatarak; “Kışları motosikletle ulaşım daha da zor. Düşünün iki teker üzerinde gidiyorsunuz ve tampon da sizsiniz, kaporta da… Kış aylarında yerler kaygan olduğunda motosiklete zincir takamıyorsun. Bu durum kazalara yol açıyor. Rüzgara karşı vücudun arabanın ön camı gibi oluyor. Sürekli motosikletlesin ve hayatın sürekli tehlikeyle karşı karşıya. Kastamonu’da araç sürücüleri, motosiklet sürücülerini dikkate almıyor. Motosiklet sürücüleri yabancı bir cisim gibi görülüyor. Arabalar trafikte üzerimize geliyorlar, bu da kaza riskini artırıyor. Motosiklet kullanmayı sevdiğim için, yaptığım işin eğlenceli geldiği zamanlar oluyor. Müşterilerimiz lütfen biraz daha duyarlı olsunlar. Paket servis isterken bulunulan hava koşullarını da görmezden gelmesinler” dedi.

SARIYEW; “İŞİMİ SEVEREK YAPMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUM”

Kuryelik yaparak geçimini sağlayan Ferit Sarıyew ise, motosiklet kullanmayı çok sevdiğini ve bu işi yapmasının temel sebebinin bu olduğunu söyleyerek; “Kuryelik işinde arabalardan çok şikayetçiyim. Bizi görmezden geliyorlar. Lütfen biraz daha duyarlı olsunlar. Kışın motosiklet dikkatli kullanılırsa kaza olasılığı da azalır. Soğuk ama bu işi sevdiğim için pek zoruma gitmiyor. İşimi severek yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Müşteriler paket söylerken ne kadar acele isterlerse o kadar geç gider. Bunun bilgisini de burada vereyim. Diğer kurye arkadaşlarımdan dikkatli olmalarını istiyorum. Hava soğuk lütfen temkinli olun” diye konuştu.

“BİR İHMAL ÇOK ŞEY GÖTÜREBİLİR”

Kastamonu Üniversitesi'nde Gazetecilik Bölümü öğrencisi Muhammet Küçüker de, yaptığı değerlendirmede; yaklaşık 4 yıldır kuryelik yaptığını söyleyerek, meslektaşlarına dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu ve şöyle devam etti; “Mesleğin iyi yönleri, bir alana bağlı kalmamak ve her zaman hareket halinde olmak. En azından insanın kafası rahat oluyor. Kötü yönleri ise soğuk, yağmur, kaygan yollar ve trafik olmak üzere değerlendirilebilir. Daha önce bir kaza geçirdim. Soğukta ve yollar kaygan olduğunda mutlaka yavaş gidilmesi lazım. Bu konu da tecrübeliyim. İşe ilk başladığım zamanlar üşüyordum, zorlanıyordum ama şimdi alıştım. Neticede 4 yıldır kuryelik yapıyorum. Kastamonu yolları beton olduğu için lastikler yol tutmuyor. Tek önlem işi aceleyle yapmamak.  Diğer kuryeler de lütfen ihmalsizlik yapmasın. Bir ihmal çok şey götürebilir.”

“KEŞKE HER ZAMAN YAZ OLSA”

İki çocuk babası Hüseyin Pircioğlu ise; geçimini sağlamak için bu işi yapmak zorunda olduğunu söyleyerek, şu ifadelere yer verdi; “Müşteriler çok sabırsız ve bizi hiç düşünmüyorlar. Bu soğuk hava koşullarında üşümüyorum diyen yalan söylemiş olur. Motosikletle giderken soğuk içime kadar işliyor. Yazın bu iş daha kolay. Keşke her zaman yaz olsa demeden edemiyorum. Müşterilerden biraz daha anlayışlı olmalarını istiyorum. Dolu da yağsa, yağmur da yağsa biz istenen her paketi götürmek zorundayız. Müşterilere zaten her türlü fedakarlığı yapıyoruz, onları düşünüyoruz. Lütfen onlar da bizi anlasınlar” dedi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER