'Küresel sağlığın ayrılmaz parçasıyız'

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) 21 yıldan beri, nisan ayının son cumartesi gününü “Dünya Veteriner Hekimler Günü” olarak kutluyor

'Küresel sağlığın ayrılmaz parçasıyız'

DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ'NDE AÇIKLAMA YAPAN VHO BAŞKANI MAŞALACI:

'Küresel sağlığın ayrılmaz parçasıyız'

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) 21 yıldan beri, nisan ayının son cumartesi gününü “Dünya Veteriner Hekimler Günü” olarak kutluyor. Her yıl farklı bir tema ile kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün bu yılki teması ise “Veteriner Hekimlerin COVID-19 Krizine Yanıtı” olarak belirlendi. Günün anlam ve önemine binaen açıklamalarda bulunan Kastamonu Veteriner Hekimler Odası Başkanı İbrahim Maşalacı,veteriner hekimlerin, fiili hizmet, sağlıkta şiddet, özlük hakları, uzmanlık eğitimi, kamuda istihdam ve serbest veteriner hekimlik uygulamalarındaki mağduriyetlerini ortadan kaldıracak, yasal ve yapısal düzenlemelerin biran önce yapılması gerektiğini vurguladı.

MAŞALACI; “KÜRESEL SAĞLIĞIN AYRILMAZ PARÇASI”

Kastamonu Veteriner Hekimler Odası Başkanı İbrahim Maşalacı, Dünya Veteriner Hekimler Günü nedeniyle yaptığı yazılı basın açıklamasında, pandemi sürecinde veteriner hekimlerin rolüne dikkat çekerek şu bilgileri verdi;  “Dünya Veteriner Hekimleri Birliği ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün girişimleri ile 500 binden fazla veteriner hekim tarafından 21.si kutlanacak olan Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün, 2021 yılı teması “Veteriner Hekimlerin COVID-19 Krizine Yanıtı” olarak belirlenmiştir. Bu tema ile yaşanan pandemi sürecinde veteriner hekimlerin etkinlikleri, mücadeledeki önemleri tanımlanmak istenmiş, belirlenen tema ile veteriner hekimlerin bu alanlardaki çalışmalarına kamuoyunun dikkatinin çekilmesi amaçlanmıştır. Mevcut COVID-19 krizi, veteriner hekimlerin potansiyellerini, halk sağlığı, gıda güvenliği ve biyotıp alanındaki yetkinliklerini gözle görülür bir şekilde ortaya çıkarmıştır. Veteriner hekimler, hayvansal gıda üretimi, gıda güvenliği, epidemiyoloji ve biyogüvenlik konusundaki uzmanlıkları ile küresel gıda güvenliğini ve istikrarını korumaya yardımcı olmak için ciddi anlamda donanıma sahip uzman meslek mensuplarıdır. Küresel sağlığın ayrılmaz ve önemli bir parçası olan Veteriner Hekimler,  yalnızca hayvanların sağlığı ve refahı ile ilgili değil, aynı zamanda zoonotik hastalıkların önlenmesi, yönetimi ve kontrolü ile ilgili çeşitli görevler yürütmektedirler.    Zoonotik bir hastalık olan COVID-19 pandemisi sürecinin başından itibaren önemli roller üstlenmiş ve üstlenmeye devam etmektedirler. “

“KOVİD-19 HAYVANSAL GIDA ÜRETİMİNİ TEHDİT ETMEKTEDİR”

Bugün Türkiye’de üretilen aşılardan önemli bir bölümünün, Veteriner Hekimler ve Veteriner Araştırma Enstitülerinin çabaları sayesinde belirli bir noktaya ulaştığını kaydeden Maşalacı;“Özellikle son aşamaya gelerek faz-3 aşamasına geçen Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen aşı ile faz-1 aşamasına geçen aşılar Viroloji ve Mikrobiyoloji uzmanı Veteriner Hekim meslektaşlarımız tarafından geliştirilmiştir. Yapılanlar kadar önemli olan bir diğer husus yapılamayanlardan bir ders çıkartılarak ileride karşılaşma ihtimalimiz olan yeni salgınlara daha hazırlıklı olunmasıdır. Bu bağlamda sağlık alanındaki kurumların koordinasyonunun güçlendirilmesi şarttır. Kovid-19 pandemisi, tek sağlığın nedenli önemli olduğunu güçlü bir şekilde ortaya koymuştur. Zoonotik hastalıklara karşı mücadelede en etkili olan yol tek sağlık uygulamasıdır. Bu amaçla ülkemizde de Tek Sağlık kavramı, işlevsel yapıları bir an önce tanımlanarak, etkin hale getirilmelidir. Kurumsal bazda hazırlananlar yerine ileride karşılaşabileceğimiz yeni salgınlara yönelik etkin bir Salgın Eylem Planının insan, hayvan ve çevre sağlığı alanında faaliyet gösteren kurumların eşgüdüm ile oluşturulması kaçınılmaz hale gelmiştir. Dünya Veteriner Hekimler Günü vesilesiyle bir kez daha dikkatlere sunmak isteriz ki, Kovid-19 hayvansal gıda üretimini tehdit etmektedir. Gıda güvenliğini korumak için veteriner hekimlerin liderliğine ve öncülüğüne her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır” dedi.

“AVRUPA DA ÜSTAD, MEMLEKETTE KÜÇÜMSENİRİZ”

Veteriner Hekimlerin,Türkiye’de hak ettiği yere taşınması, ilgili yasalarla sağlık hizmetleri sınıfında bulunan veteriner hekimlerin mesleki haklar açısından beşeri sağlık meslek grubu ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini ve bu sayede daha adil bir uygulama gerçekleşeceğini vurgulayan Maşalacı, sözlerini şöyle sürdürdü;“Veteriner hekimlerin, fiili Hizmet (yıpranma payı), Sağlıkta Şiddet, Özlük hakları. Uzmanlık Eğitimi, Kamuda istihdam ve serbest veteriner hekimlik uygulamalarındaki mağduriyetlerini ortadan kaldıracak yasal ve yapısal düzenlemeler biran önce yapılmalıdır. Çünkü bizler; Damar yolu açarken Hemşire, operasyona hazırlanırken anestesizt, ameliyatta cerrah, sezeryanda jinekolog, kanlı ishalde dahiliyeci, kırıklarda ortopedists, Rpt de kardiyoloğuz. Köylerde Baytar, tarihte Mehmet Akifiz. Avrupa da üstad, memlekette küçümseniriz. Hayvan sağlığı bizden sorulur, zoonozları ezbere biliriz, halk sağlını korur, çevre bilincini benimseriz. Gıdayı kontrol eder, canlıyı ayırt etmeyiz. Var olan bütün hayatlara hizmet ederiz. Veteriner Hekimleriz.Kovid-19 ile daha da anlamlı hale gelen Dünya Veteriner Hekimler Günü, veteriner hekimler için onur kaynağı, gurur kaynağı ve mutluluk kaynağıdır. Bir kez daha Covid-19 hastalığından hayatını kaybeden vatandaşlarımıza ve meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz. Dünya Veteriner Hekimler Günü’ nün ülkemiz, dünyamız ve mesleğimiz için acıların yaşanmadığı daha güzel günlere vesile olması temennisiyle, tüm meslektaşlarımın Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü kutluyorum.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER