Küre Dağlarında doğaseverler için yeni kamp alanı oluşturuldu DOĞASEVERLER BU KAMP ALANINDAN VAZGEÇEMEYECEK

Küre Dağlarının tanınırlığını artırmak amacıyla Şenpazar ilçemizde hayata geçirilen Kızılcasu Doğa Eğitim Merkezi ve Kamp Alanı'nın yapımı tamamlandı.

 Küre Dağlarında doğaseverler için yeni kamp alanı oluşturuldu DOĞASEVERLER BU KAMP ALANINDAN VAZGEÇEMEYECEK

 

Küre Dağlarının tanınırlığını artırmak amacıyla Şenpazar ilçemizde hayata geçirilen Kızılcasu Doğa Eğitim Merkezi ve Kamp Alanı'nın yapımı tamamlandı.

Küre Dağlarında kanyonlar bölgesi olarak değerlendirilen Pınarbaşı, Azdavay, Cide ve Şenpazar ilçelerinin ortasında bölgenin konaklama ihtiyacını karşılaması amacıyla Kızılcasu Doğa Eğitim Merkezi ve Kamp Alanı projesi hayata geçirildi.

Tamamlanan ve Şenpazar Belediyesi tarafından işletilecek kamp alanı, birkaç hafta içinde misafirlerini ağırlamaya başlayacak. 

VALİ KARADENİZ: MUHTEŞEM BİR YER

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, kamp alanında gerçekleştirdiği incelemenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, karavan ve çadır kamp alanları ile kır evlerinin bulunduğu tesisin bölgedeki konaklama ihtiyacının gidilmesi açısından önem taşıdığını söyledi. 

Doğal güzellikleri ve manzarası ile muhteşem bir yer olan Kızılcasu Kamp Alanının Kastamonu turizmine büyük bir katkısı olduğunu belirten Vali Karadeniz; “Tesisteki ana yapıların bitmesinden sonra geçen yıl burada bir inceleme yapma imkanımız olmuştu. Bu yıl da Kuzey Kalkınma Anadolu Ajansımızdan (KUZKA)  ilimize tahsis edilen projelerden biri ile ilgili kalan eksikler büyük ölçüde tamamlandı. Kamp alanının son halini görüp yerinde incelemek üzere bir aradayız. Burası Küre Dağlarında bizim kanyonlar bölgesi olarak adlandırdığımız Azdavay, Pınarbaşı ile Cide arasında bir bölge. Dolayısıyla Azdavay, Cide ve Şenpazar’ı kapsayan bu bölgede karavanlı, çadırlı kamp alanı yapılmış olması bölgedeki konaklama ihtiyacının giderilmesi açısından da oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Kanyonlarda gezen insanlar oradan çıktıktan sonra gelip burada dağ havası soluyabilecekleri ve geceleyebilecekleri bir ortam oluşmuş. Ama yine burası ile ilgili ulaşım en başta olmak üzere elbette yapacağımız çalışmalar var. Ulaşımı daha da kolaylaştıracak yatırımlara devam etmemiz gerekiyor. Ben bu kamp alanının bugüne gelmesinde emeği geçen Doğa Koruma Milli Parklar 10. Bölge Müdürümüz Sayın Hasan Başyiğit’e öncelikle teşekkür ediyorum. Yine bu yıl ki projeye destek veren KUZKA Genel Sekreterimiz Serkan beye teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tesisimiz Şenpazar’a ve ilimiz turizmine hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

“DOĞASEVERLERİN SIK SIK ZİYARET ETTİĞİ BİR YER OLACAK”

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit ise Küre Dağları'nın biyoçeşitlilik açısından dünyanın 100, Türkiye'nin ise 9 sıcak noktasından biri olduğuna işaret etti. Milli Parklar olarak kamp merkezini hayata geçirmek için 3 yıldır çalıştıklarını anlatan Başyiğit, idare ziyaretçi merkezi, doğa eğitim merkezi, bungalov evler, karavan ve çadır kamp alanlarının hizmete girdiğini dile getirdi.

Başyiğit, Küre Dağları'nın eko ve tabiat turizmi açısından önemli bir cazibe merkezi konumunda bulunduğuna dikkati çekerek "Bu tesis bölgenin tanınırlığını artırılacak, doğaseverlerin sık sık ziyaret ettiği bir yer olacak. Küre Dağları Milli Parkı, zaten dünyaca tanınan bir yer. Pan Parks Sertifikası (korunan alanlar ağı parkları) almış bir alan. Pınarbaşı'nın kanyonlarında, şelalelerinde ve burada yaptığımız bu tesislerle Küre Dağları daha çok tanınır hale geldi" ifadesini kullandı.

“ÇADIR, KARAVAN VE BUNGALOV EVLERDE KAMP YAPACAK OLANLARA HİZMET VERECEK”

Şenpazar Belediye Başkanı Cem Çınar da tesisin işletmesini 5 yıllığına DKMP'den aldıklarını, birkaç hafta içinde misafirleri kabul etmeye başlayacağını söyledi. Kampseverleri bölgeye beklediklerini dile getiren Çınar, "Burası Kastamonu'ya 100, Şenpazar ilçesine de 15 kilometre mesafede, bin metre yüksekliğe sahip bir kamp alanı. Çadırla, karavanla ve bungalov evlerde kamp yapacak olanlara hizmet verecek. İşin ehli personelimizle ilçenin tanıtımına katkı sağlamak ve Kastamonu turizmine destek olmak amacıyla Kızılcasu'yu en iyi şekilde değerlendireceğiz" dedi.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Serkan Genç ise bölge turizmi desteklemek adına projelere katkı sağladıklarını anlatarak şunları kaydetti: "2019 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüzün proje başvurusu vardı. Daha önce inşa edilen 12 bungalov ev ile günübirlik tesislerin ofis ve sarf malzemelerinin alınması, çevre duvarının düzenlenmesi 600 bin liralık bir işti. Bu işin yüzde 75'ini biz karşıladık." 

Özgür Alantor(aa)

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER