KURBAN BAYRAMI ÖNCESİNDE; MAŞALACI'DAN UYARILAR

Kastamonu Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, Kurban Bayramı öncesi vatandaşları bilgilendirmek amacıyla bir açıklama yaptı

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİNDE; MAŞALACI'DAN UYARILAR

Kastamonu Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, Kurban Bayramı öncesi vatandaşları bilgilendirmek amacıyla bir açıklama yaptı.

Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl kurban kesim yerlerinde ek önlemlerin alınması gerektiği vurgulanan açıklamada, vatandaşların kurban etlerinde karşılaşacakları herhangi bir sorun nedeniyle görevlendirilen veteriner hekimlere danışabilecekleri de belirtildi. Belediyelerin kontrolünde olan hayvan kesim yerlerine ihtiyaç düzeyinde veteriner hekimin istihdam edilmesi gerektiği de kaydedildi.

“KESİLEN HAYVANLARDA  VETERİNER HEKİM MUAYENESİ ÖNEMLİDİR”

Koronavirüs dolayısıyla kurban kesimi noktasında birçok önlemin alınması gerektiğini vurgulayan Veteriner Hekimler Odası Başkanı tarafından yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Pandemi süreci dolayısıyla insanların belirlenen kurallara ve önlemlere daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Kurban Bayramında, kesilen hayvan sayıları kesin rakam olarak bilinememekle birlikte, yaklaşık olarak 1 milyon 300 bin büyük baş ve 2 milyon 500 bin küçükbaş hayvanın nakli ve kesimi yapılmaktadır. Bu miktar, ülkemizde yıllık olarak kesilen hayvan miktarının yüzde 25-30’una tekabül etmektedir. Bu kadar sayıda hayvanın kısa sürede nakledilmesi ve kesilmesi, gerekli tedbirler alınmadığı ve gerekli alt yapı oluşturulmadığı takdirde, insan sağlığı, hayvan sağlığı ve çevre ile ilgili önemli sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu konuda, kurban kesenlere de önemli görevler düşmektedir. İnsanlarda görülen hastalıkların yüzde 61’i hayvan kökenlidir. Bunun yanında, insan sağlığı açısından gıdaların ortaya koyduğu riskin de yüzde 90’ı hayvansal kökenli gıdalardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, hayvan ve hayvansal ürünlerden gelebilecek bu tehlikelerin azaltılması veya ortadan kaldırılması açısından, kesilen hayvanın sağlıklı olması ve veteriner hekim muayenesi önemlidir.”

“BELEDİYELER YETERLİ SAYIDA VETERİNER HEKİM İSTİHDAM ETMELİDİR”

Veteriner hekim kontrolü dışında yetiştirilen hayvanlarda salgın hastalık riskinin olduğu kaydedilen açıklamada,  “Bu hayvanlardan elde edilen etler insan sağlığı açısından önemli riskler oluşturmaktadır. Kurbanlık hayvan satışlarının büyük çoğunluğu, hayvan pazarları veya kurbanlık satış yerlerinde yapılmaktadır. Bu yerlerde yapılacak etkili veteriner hekim denetimleri, hayvan sağlığı ve halk sağlığı açısından riskleri önemli ölçüde bertaraf edecektir. Buralar belediyelerin kontrollünde bulunmaktadır. Ancak; belediyelerde, bu ihtiyaca cevap verecek yeterli sayıda veteriner hekim istihdam edilmemektedir. Bu nedenle de istenilen düzeyde kontrol ve denetim yapılamamaktadır. Belediyeler bu asli görevlerini yerine getirebilmeleri için yeterli sayıda veteriner hekim istihdam etmelidir” denildi.

KURBAN DOLAYISIYLA VETERİNER HEKİMLER GÖREVLENDİRİLDİ

Ayrıca, Kastamonu Veteriner Hekimler Odası tarafından Kurban Bayramı sürecinde kesilen kurbanlıkların etlerinde şüpheli durumlar çıkması durumunda vatandaşların ulaşabileceği veteriner hekimlerin görevlendirildiği açıklandı. 0 542 449 02 42 no’lu numaradan Veteriner Hekim Tarık Şanal’a, 0 542 400 99 37 no’lu numaradan Veteriner Hekim Feridun Gügük’e ve 0 541 463 28 00 no’lu numaradan ise Veteriner Hekim Mesut Musaoğlu’na ulaşılacağı aktarılırken,  0 541 463 28 00 no’lu numaradan da nöbetçi veteriner hekime ulaşılabileceği kaydedildi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER