KURAKLIGA DAYANIKLI URUNLER YETiSTiRiN

Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, tüm Türkiye’de hem de Kastamonu’da yaşanan kuraklık hakkında açıklama yaparak çiftçilere seslendi. Kuraklığa dayanıklı ürünlerin yetiştirilmesi gerektiğini ifade eden Butur, kuraklığın tüm ülkeye kıyasla Kastamonu’da yoğun yaşanmadığını belirtti.

KURAKLIGA DAYANIKLI URUNLER YETiSTiRiN

 

  Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, tüm Türkiye’de hem de Kastamonu’da yaşanan kuraklık hakkında açıklama yaparak çiftçilere seslendi. Kuraklığa dayanıklı ürünlerin yetiştirilmesi gerektiğini ifade eden Butur, kuraklığın tüm ülkeye kıyasla Kastamonu’da yoğun yaşanmadığını belirtti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın açıklamalarına da değinen Butur, küçük çiftçinin desteklenmesinin öneminden bahsetti. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın küçük çiftçinin desteklenmesiyle ilgili açıklamalarını hatırlatarak konuşmasına başlayan Mehmet Butur, “Daha önceki bakanımız havza bazlı desteğin uygulamaya geçileceğini dile getirmişti. Sarımsağın desteği alındı. Kastamonu’da sarımsağın dışında önemli ürünlere de destek gelmeli. 

“VATANDAŞ NE OLDUĞU BELLİ OLMAYAN ETİ ALMAZ”

Et fiyatlarının denge de tutulması tüm halkımızın yararınadır. Eğer birinin tekelinde tutulursa fiyatlarda oynama çok oluyor. Küçük çiftçi piyasa ile oynayamaz. Kastamonu’da ithal tutmaz. Yerli hayvanlarımızın eti ile ithal etin fiyatı arasında çok bir fark yok. Vatandaş çok az bir fark için ne olduğu belli olmayan eti almaz. Kastamonulular yerli, bildiği ve güvendiği eti alır. Et fiyatlarındaki denge metropollerde önemlidir. Büyükşehirlerde kıymanın fiyatı 50 TL’ye yada 60 TL’ye satılabiliyor. Nerdeyse kıymanın 2 katına yakın fiyata satılıyor” dedi. 

“TARIMDA DA TİCARET DİKKATE ALINMALI”

Kırgızistan'dan Türkiye'ye hem organik hem temiz hem de uygun fiyata et ihraç etmek için çalışma başlatacaklarını açıklayan Kırgızistan'ın Narın ili Valisi Amanbay Kayıpov’un Türkiye’ye et ithal etmesini değerlendiren Butur, “Türkiye’ye diğer ülkelerden et ve sütte destek olmalıdır. Fakat öncelik yerli üreticilerin destek almasıdır. Et ve süt fiyatlarında istikrar sağlanmalıdır. İstikrar olursa etin ve sütün ticareti sağlanır. Süt fiyatları çok düşük olduğu zaman vatandaş damızlık ineğini elinde tutmuyor. Süt fiyatları yazın düşmemelidir. Her alanda olduğu gibi tarımda da ticaret dikkate alınmalıdır” diye konuştu. 
1 PAKET SİGARA FİYATINA TARSİM SİGORTASI

Tüm dünyada iklimlerin değiştiğini ve ülkemizin de iklim değişliğine maruz kaldığını dile getiren Butur, kışın ortasında baharın yaşandığını ifade etti. Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, vatandaşların tedbir alması gerektiğini söyledi. Butur, TARSİM sigortasının altını çizerek, “TARSİM sigortası 1 paket sigara ile yarım paket sigara fiyatı arasındadır. Çiftçimiz sigortadan kaçmamalı. TARSİM’in kapsam alanı genişledi. Kuraklık ve donda hasar gören ürünler karşılanıyor. Kastamonu’da şu an kuraklıkla ilgili bir sıkıntı yaşamıyoruz. Fakat Türkiye genelindeki kuraklık Kastamonu’yu da korkutuyor. 2016 yılında da kuraklıkla ilgili sıkıntı yaşamıştık. Ardından toprak suya doymuş ve barajlarımızda dolmuştu. 2018 yılında da kuraklığın aşılacağına inanıyorum. Kuraklıkla ilgili çiftçilerimiz önlem almalı. Özellikle kuraklığa dayanıklı hububat ürünleri yetiştirilebilir. Üreticilerimiz tarımla ilgili kuruluşlardan ve bizlere gelerek bilgi alabilirler” şeklinde konuştu. 
Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER