banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
24 Mayıs 2019 Cuma

KÜLTÜR BAŞKENTİ KASTAMONU’YA ÖZEL PUL SERGİSİ

Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) tarafından, 26-30 Kasım tarihleri arasında gezilebilecek “Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Pul Sergisi”nin açılışı Vedat Tek Kültür Merkezi’nde yapıldı. Birbirinden özel pulların sergilendiği Pul Sergisi yoğun ilgi gördü.

27 Kasım 2018 Salı 09:49
 KÜLTÜR BAŞKENTİ KASTAMONU’YA ÖZEL PUL SERGİSİ
 Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) tarafından, 26-30 Kasım tarihleri arasında gezilebilecek “Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Pul Sergisi”nin açılışı Vedat Tek Kültür Merkezi’nde yapıldı. Birbirinden özel pulların sergilendiği Pul Sergisi yoğun ilgi gördü.

Serginin açılışında Azermarka Direktörü Leyla Gulaliyeva, KKTC Posta Dairesi Müdürü Söğüda Tabak, PTT Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Karaca, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ile Vali Yaşar Karadeniz birer konuşma yaptı.

Karaca, yaptığı konuşmada, “Kastamonu coğrafi yapısı itibariyle nadide kentlerimizden çok özel bir şehirdir. Türk devletinin bağımsızlık mücadelesinde sonsuz bir fedakarlık sergilemiştir Kastamonu. Kastamonu ile gurur duyuyorum” diye konuştu.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ta mektupların ve pulların öneminden söz etti. Başkan Babaş, “Eşimizden, dostumuzdan, ailemizden kalan mektupları saklıyoruz. Kastamonu Belediye Başkanı olarak can-ı gönülden mektubun ve pulun devam etmesini istiyorum. 2018 yılında Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildi. Kültür Başkentliğinin sonuna yaklaşıyoruz. 18 Aralık’ta da güzel bir kapanış töreniyle bu unvanı devir edeceğiz. Kültür Başkentliği bize çok unsur kattı. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız Binali Yıldırım, Bakanımız Numan Kurtuluş ve Başbakanlık Tanıtım Fonumuza teşekkür ediyorum. Dikkat çekmek istediğim nokta ise Anadolu’da ikinci olarak Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Kastamonu’nun zenginlikleri gözüküyor. Geçmişten geleceğe de yansıtmalıyız” şeklinde konuştu.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ise şöyle konuştu: “Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin son etkinlerinden biri olan Pul Sergimize hoş geldiniz. Kültür çok geniş bir kavram. Kültürün içinde maddi ve manevi unsurlar var. Bunları da içine alan somut ve soyut unsurlar var. Tabii ki bunlar bize miras olarak gelmiş, bizde bunları bizden sonraki nesillere aktarmak için yola çıkmış bir iliz. Bu konuda da ilimizde de ciddi çalışmalar yapılıyor. Bu doğrultuda bayağı yol kat edildi ve Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanı verildi. Bizde 18 Aralık’ta bu unvanı bizden sonra devralacak Türk Dünyası’nın bir başka şehrine devredeceğiz. Bu unvanı devrettikten sonra işimiz bitmeyecek. Biz bir kültür ve sanat şehri olma yolunda çalışmalarımızı sürdürmemiz lazım. Bu boyutta hem yerel yönetimlerin, hem sivil toplum kuruluşlarının, hem de tüm kamu ve kuruluşlarının çalışmalarını sürdürmesi gerekiyor. Bununla birlikte altyapı çalışmalarının sürdürülmesi, tanıtım çalışmalarının devam etmesi gerekiyor. Daha alacağımız çok yol var. Tüm bunlara sistematik bir şekilde yolumuza devam etmeliyiz.”

Gerçekleşen konuşmaların ardından hediye takdimi ve hatıra olarak pul imzalandı. Açılış kurdelesinin kesilmesiyle sergideki pullar tek tek incelendi.

Sergi açılışına Kastamonu AK Parti Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik, Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Per. Alb. Gamze Aydoğdu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ile kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve STK başkanları katıldı.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV