KUDÜS iÇiN TEK YÜREK

Amerika Birleşik Devleti (ABD) Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına tüm yurtta tepkiler devam ediyor. İnsani Yardım Vakfı (İHH), AK Parti İl Başkanlığı, AK Parti Kadın Kolları ve AK Parti Gençlik Kolları dün Nasrullah Meydanı’nda bir araya gelerek Kudüs’e ve Filistin halkına sahip çıktı.

KUDÜS iÇiN TEK YÜREK

 

Amerika Birleşik Devleti (ABD) Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına tüm yurtta tepkiler devam ediyor. İnsani Yardım Vakfı (İHH), AK Parti İl Başkanlığı, AK Parti Kadın Kolları ve AK Parti Gençlik Kolları dün Nasrullah Meydanı’nda bir araya gelerek Kudüs’e ve Filistin halkına sahip çıktı. 
Belediye Başkan Vekili Eşref Can, eski Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, AK Parti Kastamonu İl Başkanı Halil Uluay, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Faruk Özdemir, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Nurcan Selçuk, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Musa Kalafat, Kastamonu İHH Başkanı Mücahit Dağdelenoğlu ve STK temsilcilerinin yer aldığı program sloganlar eşliğinde başladı.

ULUAY: TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

“Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklaması, insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir” diyerek tepkisini gösteren AK Parti  Kastamonu İl Başkanı Halil Uluay, şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanımızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. İslam’ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. İslam’ın harem-i izzeti olan Kudüs’ü tacize teşebbüs edenler, Türküyle, Arabıyla, Kürdüyle tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir. Türkiye’nin, insanlığın silüeti olan Kudüs’ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu güçlü tepkinin sonuna kadar arkasındayız. Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz. İslam’ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere, ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz. Biz Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız.” 

DAĞDELENOĞLU: KUDÜS SAVAŞIN DEĞİL, BARIŞIN ŞEHRİDİR

Kudüs’ün Müslümanlar açısından değeri hakkında söz eden Kastamonu İHH Başkanı Mücahit Dağdelenoğlu, “İnsanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığı bir zaman dilimindeyiz. Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bunu gören, tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak ihtarda bulunmak üzere burada toplandık. Kudüs’ü işgal eden İsrail’e, İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlara karşıdır bu ihtarımız. Kudüs insanlığın ortak mirasıdır, özgürlük Kudüs’ün hakkıdır diye yeniden haykırmak üzere buradayız. ABD’nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır. Kudüs savaşın değil, barışın şehridir. İsrail’in Filistin ve Kudüs’te varlığı gayri meşrudur. Varlık sebebi işgaldir ve işgal devam etmektedir. İsrail’in işgali ulusal ve uluslararası hiçbir hukukta onaylanmış değildir, onaylanması da mümkün olamaz” dedi.
Yapılan açıklamaların ardından program dua ve sloganlar ile sürdü.         
 Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2017, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER