KÜ’de ‘Akif Dostu Şehirler’ etkinliği

İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100. yılında 'Akif Dostu Şehirler Projesi' Kastamonu’da gerçekleştirildi. İstiklal Marşının kabulünün 100. yılı sebebiyle ÇAFAD tarafından Çanakkale, Bursa, Kastamonu, Ankara, Antakya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde düzenlenecek olan "Akif Dostu Şehirler" projesinin üçüncü durağı Kastamonu oldu.

KÜ’de ‘Akif Dostu Şehirler’ etkinliği
banner72

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) RAKSAN Halk Dansları Topluluğu ve Çanakkale Folklor Araştırma Derneği (ÇAFAD) tarafından Ahmet Yesevi Konferans salonunda gerçekleştirilen etkinlik, izleyicilerden büyük beğeni topladı. KÜ Rektörlüğü ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı katkılarıyla RAKSAN Halk Dansları Topluluğu ev sahipliğinde gerçekleştirilen geceye Kastamonu halkı ve öğrenciler yoğun katılım ve ilgi gösterdi.

Programda birbirinden özel 30 resimden oluşan Akif sergisinin tanıtımı, İstiklal Marşı yarışmasına katılan diğer şiirler yer alırken ikinci bölümde Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy'un bestelenmiş şiirleri, Akif’in en sevdiği 2 türkü ve aslen Kastamonu’muza ait olan Çanakkale Türküsü izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

Kastamonu Üniversitesi adına RAKSAN Halk dansları Topluluğunun İzmir Yöresiyle katıldığı gecede proje sahibi ÇAFAD, Çanakkale ve Trabzon Yöresi oyunlarıyla, Orhangazi Belediyesine bağlı Orhangazi Halk Oyunları topluluğu ise Bursa yöresi oyunlarıyla seyircilere görsel şölen yaşattı. Mehmet Akif Ersoy'un hayatında yer edinen şehirlerin seçildiği projenin bir sonraki durağının 1 Şubat 2022’de Antakya’da yapılması planlanıyor. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER