Küçükçekmece de ‘mermer ocaklarına hayır’ pankartı açıldı

Küçükçekmece Belediyesi’nin ‘Kardeşlik Festivali’nin son gecesinde ‘Mermer Ocaklarına hayır’ etkinliği düzenlendi.

Küçükçekmece de ‘mermer ocaklarına hayır’ pankartı açıldı
banner72

 

 

Küçükçekmece Belediyesi’nin ‘Kardeşlik Festivali’nin son gecesinde  ‘Mermer Ocaklarına hayır’ etkinliği düzenlendi.

 

Doğasıyla meşhur ve bin bir çeşit bitki türü başta olmak üzere yaban hayatını da içinde barındıran Küre Dağları Milli Parkı sınırı içinde yer alan Pınarbaşı ilçemizde mermer taşocaklarının açılmasına protesto ve tepkiler çığ gibi büyüyor.

Mermer ocaklarının doğal yaşamı tehdit ettiğini ileri süren STK başkanları ve İstanbul’da yaşayan Pınarbaşılılar harekete geçti. Bundan iki ay önce mermer ocaklarının turizm bölgesi Pınarbaşı ilçemize vereceği zarar yine Pınarbaşı Cavuşköyündeki CED toplantısında dile getirilmişti. Bu sefer ise Küçükçekmece Belediyesi’nin ‘Kardeşlik Festivali’nin son gecesinde bu etkinlik tekrar gerçekleştirildi. Pınarbaşı Dernekler Federasyonu’nun STK örgütleri ile birlikte organize ettiği etkinlikte; Pınarbaşı Dernekler Federasyonu Başkanı Yılmaz Dağcı, Pınarbaşı’nın STK örgütü başkanları, doğaseverler, İstanbul da yaşayan Pınarbaşılılar, Küçükçekmece Belediyesi Festival alanına gelerek Kastamonu Standı önünde Küçükçekmece Belediye Meclis Üyesi Şahin Çengel, sanatçı Cideli Emin ve katılımcılarla pankart açarak hep bir ağızdan ‘mermer ocaklarına hayır diyoruz’ sloganı attılar.

MERMER OCAKLARINA HAYIR PANKARTI AÇILDI

Bu arada Küçükçekmece Belediyesi Kardeşlik Festivali kapsamında konser veren sanatçılardan müsaade istenerek, Pınarbaşı ilçesindeki mermer ocaklarına hayır pankartı açıldı. Sunucunun konuyu konser alanına gelenlere açıklamasının ardından binlerce vatandaş, ‘mermer ocaklarına hayır’ sloganı attı

ÇEBİ’DEN DESTEK

Bu arada Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Tahsin Baki ve Orhan Keskin önderliğindeki guruba destek vermek için ellerinde pankart bulunan vatandaşların yanına gelerek basın mensuplarına poz verdi.

Başkan Çebi, daha sonra Belediye Meclis Üyesi Pınarbaşılı Şahin Çengel ile birlikte Kastamonu standına geldi. Burada da Kastamonulu bayanlar ellerindeki pankartları açarak Pınarbaşı Dernekleri Federasyon Başkanı Yılmaz Dağcı, Çengelköy Dernek Başkanı Kenan Küçükoğlu, eski başkanlar Sadık Küçük, Erol Uzun, Kayabükü Dernek Başkanı Yüksel Keskin, Dizdarlı Dernek Başkanı  Mustafa Yılmaz, Başköy Dernek Başkanı Yaşar Çelebican, Günberi Köyü Dernek Başkanı Adnan Uzun, Uzunçam Köyü Dernek Başkanı Nevzat Güneş, Kapancı Köyü Dernek Başkanı Yaşar Doruk, Dizdarlı Derneği  Gençlik Kolları Uğur Işık, Recep Güney ve tüm doğa severler hep birlikte kamuoyuna ‘mermer ocaklarına hayır’ mesajı verdiler

Grup adına açıklama yapan Pınarbaşı Cavuşköyü Dernek Başkanı Tahsin Baki, “Yetkililer diyor ki; Pınarbaşı’nın turizm alanlarında mermer ocaklarına karşıyız. Bizde STK’lar ve yöre halkı olarak diyoruz ki; Pınarbaşı’nın tamamı doğasıyla, sayısı 100 üzerindeki mağaralarıyla dünyaca ünlü Kanyonları ve şelaleleriyle resmi olmasa da doğal turizm alanıdır. Şunu sormak isteriz, Pınarbaşı’nın bir tarafında vızır vızır işleyen mermer kamyonları diğer tarafında doğa turizmi? Birbirimizi kandırmayalım, miş gibi yapmayıp sesimizi gür çıkaralım. Temiz havasıyla övündüğümüz yüzde 70 ormanlarla kaplı Pınarbaşı’mızı koruyalım” dedi.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER