KÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz: Cumhuriyet’te şapka ön plana çıkmıştır

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 94’üncü yıldönümü kapsamında Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nde “Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı” konulu panel düzenlendi.

KÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz: Cumhuriyet’te  şapka ön plana çıkmıştır
banner72

 


Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 94’üncü yıldönümü kapsamında Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nde “Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı” konulu panel düzenlendi.

Panel’in ilk konuşmacısı olan Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz “Arşiv Belgelerinde Mustafa Kemal Paşa’nın Kastamonu Gezisi” konusunu anlattı. Prof. Dr. Yılmaz, “Şapka ve Kıyafet İnkılabı denince; tarihe  gitmeliyiz. Tarihe yolculuk başladığı zaman çok daha  geçmişlerden konu ele alınmalıdır. Tarih derslerinde hocalarımız bize Anadolu’da Sultan Alpaslan’dan başlamak üzere Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar uzan bir devlet olduğunu anlatırdı.Modernizm  dendiğinde son dönemi iyi gözlemlemeliyiz. Büyük bir laboratuvar var. Bu laboratuvarda yetişen Osmanlı ve Türk aydınları belli vazifeler üstlendiler.

“HER DEĞİŞİMİN SEMBOLÜ VARDIR”

En başta da Gazi Mustafa Kemal Atatürk büyük vazife üstlenmiştir. O dönemin içinde gelen Atatürk; siyasi ve sosyal etkileri çok iyi bilir. Atatürk hem yetiştirme tarzıyla hem de mesleği icabıyla Osmanlı coğrafyasını çok iyi tanıyıp, tahlil etti. Cumhuriyet’te kesin ve kararlı adımlar atılmıştır. Ümmetten, millete geçiş, hukuki ve kurumsal başlayan süreç zaman içinde cemiyetleşmeye intikal etmiştir. Cumhuriyet’in ilk yıllarında halka doğru hareket, yenileşme ve ıslahat tabana kadar inmiştir. Atatürk, çağı iyi anlayan birisidir. Atatürk, dünyaya sırtımızı çeviremeyeceğimiz ve dünyadaki gelişmelere karşın bizlerin kayıtsız kalamayacağını ifade etmek ister. Her değişimin bir sembolü vardır. Her süreçte bazı semboller ön plana çıkar. Cumhuriyet’te de  şapka ön plana çıkmıştır” dedi.

KÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz’ın konuşmasının ardından konuşan Doç. Dr. Ercan Çelebi “Atatürk’ün Kastamonu Gezisi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı” konusunda hakkında bilgi verdi. Dr. Öğr. Üyesi Sevda Özkaya Sofu ise “Cumhuriyet’in İlk Yıllarında Türk Modernleşmesi”ni anlattı.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2019, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER