‘Köylünün üretimi yüzde 50 düşecek’

Kuraklık ve girdi maliyetleri, 2021 yılın en önemli gelişmelerinden oldu. Ürünlerde verim düşüşü yaşandı, çiftçi girdi maliyetleri yüzünden borçlandı.

‘Köylünün üretimi yüzde 50 düşecek’
banner72

Tüketiciye yansıyan fiyat artışları ise Türkiye’nin gündemindeydi. Artan döviz kuru nedeniyle mazot ve gübre fiyatlarının da etkilenmesiyle üretici zor bir süreç yaşadı. Cumartesi Pazarında sarımsak üreticisi Hüseyin Yüksel, 2022 yılında üretimin yüzde 50 kaybolacağını öne sürdü. Yüksel, bunun nedenini ise ‘gübresiz ekim’ olmasından kaynaklanacağını kaydetti.

“NE KADARA ALDIYSAK O KADARA SATMAYA MECBURDUK”

Artan dolar nedeniyle fiyatların da arttığına vurgu yapan üretici Hüseyin Yüksel; “Dolar yükseliyor yine bizi vuruyor. Dün 3 marketi de gezdim, fiyatlarda düşüş yok. Yukarı çıkarıyorlar, aşağı indirmiyorlar. Bu nereden kaynaklanıyor; 1983’te ya da 85’te rahmeti Özal, serbest piyasayı getirdi. Ben 40 senedir satıcıyım. Pazarın köşesine belediye koca bir tabela asardı. Biz Antalya’dan geldiğimiz zaman bizlerden fatura isterdi. Fatura vermezsen sana sebze sattırmazdı. 20 tane zabıta başına dikilirdi. O zaman 5 bin lira cezası ardı. 5 bin o dönem için çok büyük bir fiyattı. Sen de ben de gidip şikâyet edebiliyorduk. Ne kadara aldıysak o kadara satmak mecburiyetimiz vardı. Müşteri pazardan bir şey alacaksa o tabelaya bakardı, yazan fiyattan alırdı. Ama serbest piyasa gelince herkes istediği fiyatı belirleyebildi. İşte bu onun etkisi. Ne cumhurbaşkanı, ne başkasının, bu serbest piyasanın etkisi bu. Kimin ne yaptığını nereden bileceksin ki şimdi? Adamın belki 20 tır yağı var” diye konuştu. 

“GÜBRESİZ EKİM, ÜRETİMİ BİTİRECEK”

Üretim maliyetlerinin artması nedeniyle pek çok üreticinin gübresiz olarak ekim yaptığına dikkat çeken Yüksel; “Bu sene yüzde 70’i ekemedim ben. Burada hep zengin kesim para kazanıyor, fakir fukara orta kesim durmadan aşağı gidiyor. Köylünün üretimi yüzde 50 düşecek. Germeç’te kooperatif vardı. Rahmetlik dedem o kooperatifteydi. Benim ufaklığımda yani 70’li yıllarda, İnebolu’ya gemiyle gübre gelmiş Rusya’dan, oradan da kamyonla kooperatiflere veriliyor. Kamyoncu, dedeme; ‘Türkiye’ye dünya devletleri bir şey yapamadı ama bir zehir veriyor. Aynı uyuşturucu gibi. Köylü en başında bundan keyif alacak, 3-5 sene sonra bunu ekmezse bu ürettiği ürünü alamayacak’ demiş gübre için… Toprak alışmış diyor yani. Gübre fiyatları çok arttı, çoğu üretici alamadı. Varsa geçen seneden onu kullanacak ya da alabildiği kadarını ekecek. Gübreyi vatandaş tarlasına ekemezse 5 dönümlük yerden 3 ton buğday alıyorsa, gübre olmadığı için o 5 dönümden 1 ton verim alacak. Parası olan gübre aldı, parası olmayan da gübresiz ekti. Bu, verimi etkileyecek” diye konuştu. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER