KÖYDES’TE SON ÜÇ YILDIR BİRİNCİ SIRADAYIZ

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mustafa Çağlı; Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu ve yönetimi ile bir araya gelerek, muhtarların taleplerini dinledi ve KÖYDES yatırımları hakkında istişarelerde bulundu.

KÖYDES’TE SON ÜÇ YILDIR BİRİNCİ SIRADAYIZ

 

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mustafa Çağlı; Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu ve yönetimi ile bir araya gelerek, muhtarların taleplerini dinledi ve KÖYDES yatırımları hakkında istişarelerde bulundu.

Pandemi sürecinden önce sık sık muhtarlarla bir araya geldiklerini vurgulayan AK Parti Milletvekili Metin Çelik; “Biz zaten muhtarlarımızla sürekli istişare halindeyiz. İlimizde bin 54 köyümüz var, 3 bin 600 yerleşim birimimiz var. Dolayısıyla Türkiye’nin en çok köy ve mahallesi olan iliyiz. 2005 yılından bu tarafa KÖYDES’ten en fazla ödenek alan iller arasındayız. Son üç yıldır da birinci sıradayız. 73 Milyon TL’de bu yıl ödenek geldi. Bu yatırımların en acil yerlere yapılması noktasında meclisimizle, teşkilatımızla, muhtarlarımızla istişareler halinde çalışmalarımızı devam ediyoruz. Tabii sadece KÖYDES, Özel İdare çalışmaları değil, gerek elektrikle ilgili muhtarlarımızın taleplerini yerine getirmeye gayret ediyoruz. Özellikle Kırsal Kalkınma Programı (IFAD) bu yıl başlıyoruz. Önümüzdeki yılların programı ile ilgili istişareler yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tarımsal projelerin önemini vurgulayan Milletvekili Çelik; “Bunun dışında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kırsal kalınma destekleri var. Bununla ilgili proje hazırlanmasında, bu projelerin onaylatılması, takibi ve hayata geçirilmesi noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yatırımların buraya gelmesi gerekiyor. Ne kadar çok proje o kadar iş demek. Geçen sene Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunduğumuz 137 projenin 136’sı kabul edildi. Bir tanesi de daha önce 3 defa destek aldığı için bu sene alamadı. Biz ne kadar çok proje yaparsak, Kastamonu’ya o kadar yatırım demek. Dolayısıyla Kastamonu’da tarımsal üretimin, hayvansal üretimin arttırılması noktasında hep birlikte çalışacağız. Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanımızı ziyaret ettik. O ziyarette Devlet Su İşleri Genel Müdürümüz, Orman Genel Müdürümüz, Bitkisel Üretim Genel Müdürümüz, Hayvancılık Genel Müdürümüz hazır bulundular. Orada Kastamonu ile ilgili meseleleri, taleplerimizi enine boyuna ilettik. Kastamonu aynı zamanda bir ormancılık bölgesi. Türkiye’nin en fazla üretimini yapan bölge müdürlüğü Kastamonu. Bin 54 köyün yüzde 93’ü orman köyü. Dolayısıyla bizim Orman Bölge Müdürlüğümüzün ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında taleplerimiz oldu. Onlar önümüzdeki süreçte karşılanacak” diye konuştu.

Sulamaya çok önem verdiklerini söyleyen Milletvekili Çelik; “2 tane büyük barajımız var. Kırık Barajı yaklaşık 100 bin dekar araziyi sulayacak ve merkezin en az 50 yıllık içme suyu ihtiyacını giderecek bir proje. Bununla ilgili de istişareler yaptık. Obrucak Barajı 140 bin dönümü araziyi ilgilendiriyor. Bununda bir an önce tamamlanması yönünde taleplerimizi ilettik. Sayın Bakanımız bu doğrultuda talimatlarını verdi. Bunların dışında takibini yaptığımız daha küçük baraj ve göletlerimiz var. Oyrak Göleti’ni çok önemsiyoruz. Hayvancılık destekleri noktasında da taleplerimiz var. Buzağı desteği kapsamında 21 şehrin içinde yer aldığı yetiştiricilik bölgesine Kastamonu’nun dahil edilmesi noktasında talebimiz oldu. Bakanımız bu konuda da talimat verdi” şeklinde konuştu.

Uçak seferleri hakkında da konuşan Milletvekili Çelik; “Uçak seferlerinde genel anlamda hareket yeni başlıyor. Cuma günü Salı gününe oranla arttı. Daha da artacağını bekliyoruz. Biraz daha fazla uçak seyahatinin tercih edilmesi gerekiyor. Bu noktada STK’ların bir duyarlılığı vardı. Onlarında havayolunu tercih etmesi noktasında desteklerini rica ediyoruz” dedi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu ise, gerçekleştirilen ziyaretten dolayı teşekkürlerini sunarak; “Sorunlarımız olduğunda kendilerine iletiyoruz. Kastamonu Havalimanı Kastamonu’nun önemli bir yatırımı idi. Bununla ilgili de üstün bir mücadele gösterdiler ve havalimanımıza kavuştuk. Bunlar bir anda olacak şeyler değil ama günden güne yolcu sayısı ve seferler artacaktır. Biz Kastamonu’da geniş çaplı çalışmalara imza atacaklarını ve yatırımların Kastamonu’ya geleceğine inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza da sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz” diyerek taleplerini dile getirdi.

Pandemi döneminde muhtarlara çok görevler düştüğünü söyleyen AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü de, “Muhtarlarımız devlet, millet el ele dediğimiz örneği en iyi şekilde de temsil ettiler. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında da ellinizden geleni en iyi şekilde yaptılar. Bu süreçte sağlık çalışanlarımız, güvenlik görevlilerimiz, değerli muhtarlarımız ve bu süreç içinde görev alan tüm herkese de teşekkür ediyorum. Önümüzde Kurban Bayramı süreci var. İnşallah kurban satıcılarımızda gittikleri yerlerde kurbanlıklarını satarak hayırlısı ile de dönmelerini Allah’ım nasip etsin. Bayram öncesi tarımsal faaliyetler anlamında da bu hafta itibariyle inşallah tarımsal destek ödemeleri başlıyor. Ödemeleri Tarım Bakanlığımız gerçekleştirecek. Yaptığımız bakanlık ziyaretlerimizde ana temel konulardan birisi tarımsal arazilerimizin daha fazla sulanabilir olması” ifadelerini kullandı.

Siyez ve sarımsak ile ilgili de konuşan Ünlü; “Biz tarımsal anlamda özellikle siyez ve sarımsakla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığımızdaki görüşmelerden sonra önümüzdeki belki yakın bir zaman diliminde iki tane genel müdürümüz gelecek. Tohumla ilgili çalışmalar yapılacak ve iki ürünümüze de değer katacak bir çalışma olacak. Hem sarımsak, hem siyez hem de pastırmada coğrafi işaret aldık. Son derece ilimiz için önemli değerli iki markamız oluşmuş oldu. Bu nokta da Sayın Cumhurbaşkanımıza özellikle pastırmamızın tanıtımı ile ilgili vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

Hayvancılık OSB hakkında da bilgi veren Ünlü; “Devrekâni’de kurulacak Tarıma Dayalı Hayvancılık, İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin açılması ile birlikte hem bölge, hem de Devrekâni’miz çok büyük bir kazanım elde edecek. Hem sanayi kuruluşlarını, hem onun yanındaki hayvan hastanesinin dahi içinde olacağı birçok işletmeyi içinde barındıracak büyük bir organize sanayi bölgesi oluşmuş olacak. Bununla ilgili de 180 günlük eylem planı içerisinde yer aldık. Eylül ayı itibariyle de diğer işlemleri tamamlanıp, Tarım Bakanlığımıza da sunulduktan sonra da bizim Tarıma Dayalı Hayvancılık, İhtisas Organize Sanayi Bölgemizde Devrekâni’de kurulacak. Tamamlandığında tüm ilçelerimiz ve köylerimiz için çok önemli bir yatırım haline dönüşmüş olacak” diye konuştu.

Ayasofya Camii’nin açılışına değinen Ünlü; “Ayasofya, meselesi gerçekten hem İslam alemi, hem ülkemiz için bizler için çok önemli bir konuydu ve Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı duruşuyla Allah’ımıza şükürler olsun bu hafta cami olarak cuma günü ilk cuma namazı da kılındı. İnşallah kıyamete kadar cami olarak hizmet etmeyi de hepimizi Allah’ım nasip etsin. Şimdiden de tüm hemşerilerimizin ve vatandaşlarımızın yaklaşan Kurban Bayramı’nı kutluyor, hayırlı ve mübarek olmasını diliyorum” dedi. (Haber Merkezi)Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2020, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER