Köy Koop Birlik Başkanı Erol Akar’dan süt tepkisi YEM FİYATLARI YÜZDE 40 ARTTI ÇİĞ SÜT FİYATI BİR YILDIR AYNI!

Köy Koop Birlik Başkanı Erol Akar, yaptığı açıklamada, “Son yıllarda ülkemiz hayvancılığında yapılan uygulamaların olumsuz sonuçları hayvancılığımızı da yakından etkilemiştir” dedi.

Köy Koop Birlik Başkanı Erol Akar’dan süt tepkisi  YEM FİYATLARI YÜZDE 40 ARTTI  ÇİĞ SÜT FİYATI BİR YILDIR AYNI! 

Köy Koop Birlik Başkanı Erol Akar, yaptığı açıklamada, “Son yıllarda ülkemiz hayvancılığında yapılan uygulamaların olumsuz sonuçları hayvancılığımızı da yakından etkilemiştir” dedi.

Sütten elde edilen gelirin hayvancılığın idame ettirilmesinde en önemli faktör oluşturduğunu, sütün pazarlanması, maliyeti, fiyatı ve ödeme şeklinin üretici için bu anlamda son derece önemli olduğunu ifade eden Akar, şu açıklamayı yaptı: “Sütteki referans fiyatın belirlenmesinde Ulusal Süt Konseyi yetkisiz bırakılmış, tamamen ekonomi ile ilgili Bakanlık ve resmi kurum yetkililerinden oluşan Gıda Komitesi tarafından belirlenmeye başlanılmıştır. Gıda komitesi ise çiğ süt referans fiyatını enflasyonu artırır gerekçesi ile artırmamıştır. Yakın geçmişte Tarım ve Orman Bakanlığınca organize edilen süt fiyatının belirlenmesi ile ilgili toplantıya ağırlıklı olarak uluslararası market zincirlerinin yetkilileri çağrılmış üretici bu toplantıya davet edilmemiş, üreticinin haklı talepleri dikkate alınmamıştır.

Çiğ süt fiyatları bir yıldan bu tarafa 2,30 gibi bir rakamda sabit tutulmuştur. Yem ve diğer girdi fiyatlarındaki % 40’a yakın artış dikkate alınmamış, süt ürünlerindeki fiyat artışı önlenememiş, bu olumsuz tablodan hem üretici hem de tüketici olumsuz yönde etkilenmiştir. Üstelik enflasyon artışının sebebi sanki üreticiymiş gibi bir algı da oluşturulmuştur.

Son bir yılda bölgemizdeki süt üretiminde % 12 civarında gerileme olmuştur. İlimizin hayvancılık bölgesi olmaktan çıkarılmış olması, üreticinin buzağı başına 200,00 gibi eksik destek almasına neden olmuştur. Bu sorunun çözümü için ilgililerce yeterli çabanın gösterilmiyor olması da üzücüdür. Hiç şüphesiz bu uygulamalar, üreticinin mağduriyeti yanında İlimiz ekonomisinde de olumsuz bir tablonun oluşmasına neden olmaktadır. Süt desteklemesinin sütün en az olduğu dönemde (Ekim, Kasım, Aralık ayları) 15 Kuruştan 40 kuruşa çıkarılmış olması da üreticiye önemli bir katkı sağlamayacaktır. Çünkü üreticinin zararını karşılamayacağı gibi ödeme yaklaşık bir yıl sonra yapılacaktır. Üreticimiz ve kooperatiflerimizle birlikte oluşturduğumuz soğuk zincir sayesinde,bu dönemde sütün pazarlanmasında önemli bir sorun yaşanmamış olması en önemli kazancımız olmuştur.”

(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2020, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER